Jak rozliczać niedobory i nadwyżki - Inwentaryzacja 2011

fot. shutterstock / ShutterStock
Ujawnione w toku inwentaryzacji różnice między stanem rzeczywistym a stanem wykazanym w księgach należy wyjaśnić i rozliczyć. Jak prawidłowo to zrobić?

Ostatni kwartał roku jest terminem naprzeprowadzenie inwentaryzacji. W poniższym artykule przedstawiamysposoby wyceny i rozliczania niedoborów i nadwyżek powstałych wwyniku inwentaryzacji.

Terminy i częstotliwość przeprowadzeniainwentaryzacji zostały określone w art. 26, zgodnie z którymgeneralną zasadą jest, że inwentaryzację przeprowadza się naostatni dzień roku obrotowego. Inwentaryzację rzeczowych składnikówaktywów obrotowych przeprowadza się drogą spisu z natury.

UWAGA!

Inwentaryzację, procedury i zasadyprzeprowadzania spisu z natury, sposób rozliczania i kompensatyróżnic inwentaryzacyjnych powinny być określone przez kierownikajednostki w zakładowych zasadach (polityce) rachunkowości.

Przeprowadzenie i wyniki inwentaryzacji należyodpowiednio udokumentować i powiązać z zapisami ksiąg rachunkowych.Ujawnione w toku inwentaryzacji różnice między stanem rzeczywistyma stanem wykazanym w księgach należy wyjaśnić i rozliczyć wksięgach rachunkowych tego roku obrotowego, na który przypadałtermin inwentaryzacji. Od charakteru niedoborów i nadwyżek zależysposób ich rozliczania. Różnice inwentaryzacyjne mogą stanowićniedobory lub nadwyżki.

Ujawnione niedobory klasyfikujemy jako:

1. Niedobory niezawinione -powstają na skutek zdarzeń losowych. Mogą to być również niedoborynaturalne uwzględniające specyfikę działalności gospodarczej, jakrównież wynikające z błędnej ewidencji księgowej.

2. Niedobory zawinione - powstająna skutek zaniedbań osób odpowiedzialnych lub na skutek kradzieży isą konsekwencją niewłaściwego zabezpieczenia.

Nadwyżki mogą powstać na skutek błędów wewidencji. Mogą one być kompensowane z niedoborami.

W praktyce księgowej przyjęło się, że kompensatajest możliwa, jeżeli:

• nadwyżki i niedobory dotyczą tej samejosoby lub osób odpowiedzialnych materialnie,

• różnice inwentaryzacyjne zostały ujawnionew czasie tego samego spisu z natury,

• ujawnione nadwyżki i niedobory dotycząpodobnych do siebie składników majątku, np. składniki o zbliżonymwyglądzie, znajdujące się w podobnych opakowaniach, o podobnejnazwie - wówczas różnice inwentaryzacyjne mogą być skutkiem błędóww ewidencji księgowej,

• nadwyżki lub niedobory dotyczą tychskładników majątku, które są w taki sam sposób lub podobniezaewidencjonowane (np. ewidencja wartościowa iilościowo-wartościowa),

UWAGA

Niedobory i nadwyżki kompensuje się zawszewedług niższej ceny i mniejszej ilości. Kompensaty należy dokonaćzawsze przed obliczeniem ubytków naturalnych.

Więcej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego wartykule Jakklasyfikować i rozliczać niedobory i nadwyżki inwentaryzacyjnewystępujące w poszczególnych składnikach majątku

Infor.pl
Matura 2025 matematyka - co zabrać?
06 maja 2025

We wtorek 6 maja 2025 r. o 9:00 startuje matura z matematyki. Co trzeba obowiązkowo zabrać ze sobą? Czy materiały zapewnia szkoła czy sam maturzysta przynosi własne? Oto lista.

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: matematyka, poziom podstawowy
06 maja 2025

We wtorek, 6 maja 2025 r. egzaminy maturalne rozpocznie egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Egzamin z matematyki rozpocznie się o godz. 9:00. Następnie, o godz. 14:00 rozpoczną się egzaminy z języka kaszubskiego, języka łemkowskiego oraz języka łacińskiego i kultury antycznej na poziomie rozszerzonym. Matury rozpoczęły się w poniedziałek egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rozwód pozasądowy – będzie można rozwiązać małżeństwo przed kierownikiem USC. Jaka będzie procedura? Są już założenia nowelizacji
06 maja 2025

W ramach deregulacji prawa Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło pod koniec kwietnia 2025 r. założenia nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw, która ma na celu wprowadzenie możliwości pozasądowego rozwiązania małżeństwa (tzw. rozwodu pozasądowego). W tym nowym trybie rozwiązanie małżeństwa następowało będzie w drodze czynności podejmowanych przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, który sprawdzi, czy zaistniały ustawowe przesłanki rozwodu pozasądowego i dokona odpowiednich wpisów w rejestrze stanu cywilnego. Ten nowy tryb rozwodu ma być wyjątkiem od zasady rozwiązania małżeństwa przez sąd.

Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów
05 maja 2025

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu
01 maja 2025

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]
05 maja 2025

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok? Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r.
06 maja 2025

Od roku szkolnego 2025/2026 przedmiot "Wychowanie do życia w rodzinie" zostanie zastąpiony przez "Edukację zdrowotną". Będzie to przedmiot nieobowiązkowy. Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok?

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje
05 maja 2025

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Nieruchomości budowlane – jakie są dziś możliwości inwestycyjne? Czy zakup mieszkania pod wynajem to wciąż najlepsza inwestycja w nieruchomości?
06 maja 2025

W odróżnieniu od mieszkań, najem mikro lokalu nie podlega ustawie o ochronie lokatorów. Oznacza to większą swobodę w zarządzaniu najemcami – w przypadku problemów z płatnościami można szybko rozwiązać umowę i wprowadzić nowego najemcę. Co więcej, stopa zwrotu z wynajmu takich lokali bywa nawet dwukrotnie wyższa niż w przypadku mieszkań – wskazał w rozmowie z redakcją Infor.pl założyciel i współwłaściciel Magmillon Kuba Karliński.

pokaż więcej
Proszę czekać...