Redukcja emisji CO2 o 30 proc. do 2020 r. ma być mniej kosztowna

Komisja Europejska finalizuje analizę kosztów zwiększenia celu redukcji emisji CO2 z 20 do 30 proc. do 2020 roku. Z projektu, do którego dotarł Reuters, wynika, że w ocenie KE zwiększenie celu redukcji będzie kosztować kraje UE mniej niż wcześniej szacowano.

W lipcu KE zapowiadała, że analiza może być gotowa w ciągu sześciu miesięcy, jednak w środę rzecznik KE ds. klimatu Isaac Valero-Ladron nie chciał podać, kiedy Komisja opublikuje analizę. "Analiza jest jeszcze przygotowywana i dyskutowana wewnętrznie, czas publikacji zależy od tych dyskusji" - powiedział PAP.

Reuters dotarł do roboczej wersji analizy, z której ma wynikać, że koszt 30-procentowej redukcji CO2 do 2020 roku będzie "znacząco" niższy niż wcześniej przewidywano i może być "sprawiedliwie" podzielony między rządy krajów UE. Na redukcję kosztów zwiększenia klimatycznych ambicji wpłynął kryzys, a więc zmniejszona produkcja.

Analiz kosztów zwiększenia celu redukcji CO2 domagała się Polska, która pod koniec czerwca 2011 roku zablokowała przyjęcie wniosków Rady UE ds. środowiska w sprawie ścieżki zwiększania redukcji emisji CO2 w UE do 2050 roku. Zakładała ona, że do 2020 roku redukcja emisji CO2 wyniesie 25 proc. (zamiast uzgodnionych w 2008 roku 20 proc.), podczas gdy UE osiągnie do tego czasu 20-procentowy cel zwiększenia efektywności energetycznej. Polska obawia się, że polska gospodarka oparta na węglu ucierpiałaby najbardziej w wyniku dalszej redukcji emisji CO2.

KE wcześniej zapowiadała, że zadeklaruje 30-procentowy cel, gdy inne duże gospodarki światowe uczynią podobnie. Zwiększenia celu redukcji CO2 domagają się Zieloni w Parlamencie Europejskim. W połowie listopada ubiegłego roku PE przegłosował niewiążącą rezolucję w sprawie grudniowych negocjacji klimatycznych w Durbanie. Wezwał w niej UE do zwiększenia celu redukcji emisji CO2 ponad 20 proc.

Infor.pl
Prof. Modzelewski: Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Jak?
07 maja 2025

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego
07 maja 2025

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.
07 maja 2025

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Obniżka
07 maja 2025

RPP postanowiła obniżyć stopy procentowe o 0,50 pkt proc.

Mieszkanie na cele charytatywne: z tym wiąże się ulga podatkowa
07 maja 2025

W ostatnim czasie jest spore zamieszanie co do kwestii nieruchomości jednego z kandydatów na Prezydenta RP. W dniu 07 maja 2025 r. Pan Karol Nawrocki wydał oświadczenie na konferencji i jasno zakomunikował, że oddaje mieszkanie w Gdańsku na cele charytatywne. Cel szczytny, ale z tym będą przecież wiązały się nie małe korzyści finansowe i ulga podatkowa.

Przekształcenie JDG a status podatnika rozpoczynającego działalność w estońskim CIT
07 maja 2025

W świetle marcowego wyroku NSA (sygn. II FSK 1412/24) zmienia się podejście do kwalifikacji podatkowej spółek powstałych z przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Wyrok ten przesądził, że takie podmioty mogą korzystać z przywilejów "podatnika rozpoczynającego działalność" na gruncie przepisów o estońskim CIT.

pokaż więcej
Proszę czekać...