"W kolejnych miesiącach sprzedaż będzie rosła wolniej"

fot. shutterstock / ShutterStock
Ekonomiści BZ WBK o poniedziałkowych danych GUS dotyczących sprzedaży detalicznej i bezrobocia. W lutym sprzedaż urosła o 13,7 proc. rdr. Stopa bezrobocia wyniosła 13,5 proc.:

"Wzrost sprzedaży detalicznej wyniósł w lutym 13,7 proc. rok do roku, niewiele mniej niż w styczniu - 14,3 proc. i wyraźnie więcej niż wskazywała nasza prognoza - 9,6 proc. rok do roku oraz konsensus rynkowy - 9,8 proc.

Największym zaskoczeniem był mocny wzrost sprzedaży pojazdów samochodowych i motocykli - 10,2 proc. miesiąc do miesiąca i 23,6 proc. rok do roku, oraz tzw. pozostałej sprzedaży detalicznej prowadzonej w niewyspecjalizowanych sklepach - 17,2 proc. mdm i 33,9 proc. rdr. Mocniej niż zakładaliśmy wzrosła również sprzedaż paliw - 2,9 proc. mdm i 21,6 proc. rdr. W sumie, te trzy kategorie odpowiadały za około 10 punktów procentowych rocznego wzrostu sprzedaży ogółem. Według naszych szacunków wzrost sprzedaży detalicznej po wyłączeniu pojazdów i paliw spowolnił do około 7,4 proc. licząc rok do roku z 7,9 proc. w styczniu.

Wzrost sprzedaży samochodów mógł być w pewnym stopniu powiązany z przyspieszonymi w tym roku wypłatami rocznych premii w niektórych firmach. Zazwyczaj większy przypływ gotówki do gospodarstw domowych następuje dopiero w marcu i wtedy właśnie rośnie sprzedaż aut, ale w tym roku część firm wypłaciła premie przed wejściem w życie podwyżki składki rentowej, przez co klienci mogli wcześniej pojawić się w salonach. Niemniej zaskoczeniem jest, że efekt ten nie był widoczny w śledzonych przez nas danych o rejestracji nowych samochodów - w lutym nastąpił spadek rejestracji o 1,8 proc. miesiąc do miesiąca.

Znacznie trudniej jest wyjaśnić przyczynę wzrostu sprzedaży w niewyspecjalizowanych sklepach, którego skala jest zupełnie nietypowa jak ten miesiąc. W kolejnych miesiącach spodziewamy się spowolnienia wzrostu sprzedaży, któremu będzie sprzyjała stopniowo pogarszająca się sytuacja na rynku pracy i hamowanie wzrostu dochodów gospodarstw domowych.

Luty, zgodnie z oczekiwaniami, przyniósł wzrost stopy bezrobocia do 13,5 proc., najwyższego poziomu od 2007 roku, z 13,2 proc. w styczniu. Z danych GUS wynika, że na koniec lutego liczba bezrobotnych zarejestrowanych wyniosła 2168,2 tys. osób, co oznacza wzrost o 2,2 proc. miesiąc do miesiąca. Wśród osób nowo zarejestrowanych największy odsetek stanowiły osoby rejestrujące się po raz kolejny - około 79,5 proc. Warto wspomnieć, że w lutym pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 60,8 tys. ofert pracy, więcej niż miesiąc wcześniej i w lutym 2011 r. Co więcej, na koniec lutego mniej zakładów pracy deklarowało zwolnienia w najbliższym czasie. Niemniej, sytuacja na rynku pracy w najbliższym czasie nie będzie sprzyjała wzrostowi wydatków gospodarstw domowych."

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

Infor.pl
Matura 2025 matematyka - co zabrać?
06 maja 2025

We wtorek 6 maja 2025 r. o 9:00 startuje matura z matematyki. Co trzeba obowiązkowo zabrać ze sobą? Czy materiały zapewnia szkoła czy sam maturzysta przynosi własne? Oto lista.

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: matematyka, poziom podstawowy
06 maja 2025

We wtorek, 6 maja 2025 r. egzaminy maturalne rozpocznie egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Egzamin z matematyki rozpocznie się o godz. 9:00. Następnie, o godz. 14:00 rozpoczną się egzaminy z języka kaszubskiego, języka łemkowskiego oraz języka łacińskiego i kultury antycznej na poziomie rozszerzonym. Matury rozpoczęły się w poniedziałek egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rozwód pozasądowy – będzie można rozwiązać małżeństwo przed kierownikiem USC. Jaka będzie procedura? Są już założenia nowelizacji
06 maja 2025

W ramach deregulacji prawa Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło pod koniec kwietnia 2025 r. założenia nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw, która ma na celu wprowadzenie możliwości pozasądowego rozwiązania małżeństwa (tzw. rozwodu pozasądowego). W tym nowym trybie rozwiązanie małżeństwa następowało będzie w drodze czynności podejmowanych przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, który sprawdzi, czy zaistniały ustawowe przesłanki rozwodu pozasądowego i dokona odpowiednich wpisów w rejestrze stanu cywilnego. Ten nowy tryb rozwodu ma być wyjątkiem od zasady rozwiązania małżeństwa przez sąd.

Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów
05 maja 2025

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu
01 maja 2025

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]
05 maja 2025

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok? Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r.
06 maja 2025

Od roku szkolnego 2025/2026 przedmiot "Wychowanie do życia w rodzinie" zostanie zastąpiony przez "Edukację zdrowotną". Będzie to przedmiot nieobowiązkowy. Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok?

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje
05 maja 2025

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Nieruchomości budowlane – jakie są dziś możliwości inwestycyjne? Czy zakup mieszkania pod wynajem to wciąż najlepsza inwestycja w nieruchomości?
06 maja 2025

W odróżnieniu od mieszkań, najem mikro lokalu nie podlega ustawie o ochronie lokatorów. Oznacza to większą swobodę w zarządzaniu najemcami – w przypadku problemów z płatnościami można szybko rozwiązać umowę i wprowadzić nowego najemcę. Co więcej, stopa zwrotu z wynajmu takich lokali bywa nawet dwukrotnie wyższa niż w przypadku mieszkań – wskazał w rozmowie z redakcją Infor.pl założyciel i współwłaściciel Magmillon Kuba Karliński.

pokaż więcej
Proszę czekać...