Wyższe wymogi kapitałowe wyzwaniem dla banków spółdzielczych

fot. shutterstock / ShutterStock
Największe wyzwania, które stoją przed bankami spółdzielczymi to m.in. wyższe wymogi kapitałowe wynikające z regulacji UE - ocenili uczestnicy piątkowego seminarium "Model Rozwoju Banków Spółdzielczych", które się odbyło w Kancelarii Prezydenta.

W komunikacie Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta napisano, że celem seminarium było określenie oraz omówienie wyzwań, przed jakimi stoją banki spółdzielcze w Polsce w obliczu nadchodzących nowych regulacji Unii Europejskiej.

"Do największych wyzwań, przed jakimi stoją banki rozmówcy zaliczyli nowe regulacje UE, które będą wprowadzały wyższe wymogi kapitałowe i regulacyjne oraz model biznesowy, w tym formę zrzeszenia, banków spółdzielczych i banków zrzeszających" - poinformowało Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta.

W komunikacie wskazano, że przystosowanie się do nowych regulacji wymagać będzie udoskonalenia prawa na rzecz zwiększenia możliwości akumulacji kapitału i zachowania spółdzielczego charakteru banków spółdzielczych.

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że minister w KP Olgierd Dziekoński zwrócił uwagę, że "niezwykle istotna jest formuła zrzeszenia banków spółdzielczych, która pozwoli bankom zwiększyć swoją konkurencyjność i stabilność w sektorze bankowym, przy jednoczesnym wykluczeniu wzajemnej konkurencji w sektorze bankowości spółdzielczej - wzorem modeli funkcjonowania banków spółdzielczych w państwach UE".

Nowe emerytury – praktyczny przewodnik

Infor.pl
Przekształcenie JDG a status podatnika rozpoczynającego działalność w estońskim CIT
07 maja 2025

W świetle marcowego wyroku NSA (sygn. II FSK 1412/24) zmienia się podejście do kwalifikacji podatkowej spółek powstałych z przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Wyrok ten przesądził, że takie podmioty mogą korzystać z przywilejów "podatnika rozpoczynającego działalność" na gruncie przepisów o estońskim CIT.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych
07 maja 2025

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

pokaż więcej
Proszę czekać...