Czy urlop wychowawczy przysługuje na adoptowane dziecko

Ewa Rakowska
rozwiń więcej
Adoptowałam półtoraroczną córeczkę. Za trzy tygodnie kończy mi się urlop na prawach urlopu macierzyńskiego. Czy mogę skorzystać z urlopu wychowawczego? Kiedy powinnam złożyć wniosek do pracodawcy w tej sprawie? Czy będzie mi przysługiwać ochrona przed zwolnieniem z pracy?

EKSPERT WYJAŚNIA

Prawo do urlopu wychowawczego przysługuje osobie zatrudnionej nie krócej niż sześć miesięcy. Do tego okresu wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. Nie ma przy tym znaczenia długość przerw między okresami zatrudnienia czy też wymiar czasu pracy (nie przelicza się połowy etatu na cały etat). Bez znaczenia jest także tryb rozwiązania stosunku pracy. Do okresu zatrudnienia wlicza się bowiem także okres wypowiedzenia umowy oraz okres pracy zakończony natychmiastowym rozwiązaniem umowy o pracę z winy pracownika.

Warto przy tym pamiętać, że urlop wychowawczy przysługuje pracownikowi przez okres trzech lat, jednak nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko czwartego roku życia.

Z takiego uprawnienia może korzystać nie tylko biologiczny rodzic, ale także osoba, która adoptowała dziecko. Zgodnie z kodeksem pracy podmiotem uprawnionym do urlopu wychowawczego jest rodzic lub prawny opiekun dziecka. Urlop ten jest udzielany w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem - nie tylko własnym, ale także tym, które zostało przyjęte na wychowanie albo które zostało powierzone opiece przez sąd.

Na podstawie par. 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego wniosek o jego udzielenie składa się pracodawcy w formie pisemnej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza się korzystać z tego urlopu. Jeżeli wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego zostanie złożony bez zachowania wyżej wymienionego terminu, pracodawca udziela urlopu nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku przez pracownika (par. 3 pkt 3 rozporządzenia). Dwutygodniowy termin przed rozpoczęciem urlopu ma co do zasady umożliwić pracodawcy odpowiednie przygotowanie się do odejścia pracownika na urlop, np. znalezienie pracownika na zastępstwo. O ile wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego zostanie złożony wcześniej, urlop powinien rozpocząć się w terminie wskazanym przez pracownika.

Warto pamiętać, że urlop wychowawczy może być dzielony maksymalnie na cztery części. O podziale urlopu i czasie trwania jego części decyduje pracownik, a nie pracodawca. Ten ostatni zatem nie może wskazać pracownikowi dogodnego dla siebie i firmy terminu wykorzystania poszczególnych części. Pracownik nie ma obowiązku powiadomienia pracodawcy, jak rozłoży wykorzystanie urlopu wychowawczego. Występuje z wnioskiem o udzielenie urlopu oddzielnie na każdą jego część.

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

EWA RAKOWSKA

ekspert z zakresu prawa pracy

PODSTAWA PRAWNA

Art. 186 i 1861 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (Dz.U. nr 230, poz. 2291 z późn. zm.).

Infor.pl
Dodatek do emerytury po 65. i 70. roku życia. Jakie nowe dodatki do emerytury z ZUS dla seniorów w 2025 roku?
08 lip 2025

W 2025 roku seniorzy mogą liczyć na wyższe dodatki do emerytur – choć nie pojawiły się nowe świadczenia, to obowiązujące zostały zwaloryzowane. Sprawdź, ile dokładnie wynoszą nowe dodatki i w jakim wieku przysługują – po 65., 70. roku życia i później. Czy trzeba składać wniosek, żeby dostać dodatek do emerytury?

O co pyta lekarz orzecznik i jak wygląda komisja wydająca orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku
08 lip 2025

Jak wygląda komisja orzekająca o niepełnosprawności? O co pyta lekarz orzecznik i jak się przygotować do badania? W tych kwestiach obowiązują konkretne procedury, których znajomość może pomóc w uzyskaniu orzeczenia. Zobacz krok po kroku, jak przebiega komisja, jakie pytania padają podczas rozmowy i co ma wpływ na końcową decyzję o przyznaniu stopnia niepełnosprawności.

Wzrost pensji nie wystarcza – 44% Polaków już szuka nowej pracy
08 lip 2025

Mimo dynamicznego wzrostu wynagrodzeń i rekordowo niskiego bezrobocia, polscy pracownicy nie czują się doceniani finansowo. Aż 44,2% z nich aktywnie szuka nowego miejsca zatrudnienia, wskazując na zbyt niskie wynagrodzenie, brak przejrzystości i poczucie niesprawiedliwości płacowej. Najnowsze badanie SD Worx pokazuje, że pieniądze to wciąż palący problem na rynku pracy – nawet jeśli słupki wynagrodzeń idą w górę.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga
08 lip 2025

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Dobry wynik matury z języka angielskiego. Jakie studia może wybrać absolwent?
08 lip 2025

„Dobre wyniki z języka angielskiego dają uczniom realne szanse w rekrutacjach na bardzo zróżnicowane kierunki – od studiów językowych, przez ekonomię, aż po kierunki techniczne” – przekonuje Daria Domagała, specjalistka w zakresie edukacji językowej osób dorosłych.

400 zł plus do emerytury dla seniorów w 2025 i w kolejnym roku. Dla kogo dodatkowe pieniądze z ZUS? Trzeba złożyć wniosek!
08 lip 2025

Seniorzy mogą zyskać nawet 400 zł więcej do emerytury, jeśli złożą jeden prosty wniosek do ZUS. Chodzi o podatek, którego wielu emerytów nie musi płacić, a który co miesiąc jest automatycznie potrącany z emerytury. Kto może otrzymać dodatkowe pieniądze z ZUS i jak to załatwić? W artykule wyjaśniamy, jak działa formularz EPD-21 i udostępniamy gotowy wzór do pobrania.

Rząd wycofuje ważny przepis dla kredytobiorców: Znika zapis o szybszym zwrocie pieniędzy
08 lip 2025

Rząd rezygnuje z przepisu, który miał gwarantować kredytobiorcom zwrot pieniędzy już po wyroku sądu I instancji. Usunięcie przepisu oznacza, że na odzyskanie nadpłaconych środków trzeba będzie czekać aż do zakończenia sprawy w II instancji.

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści staną się zbędni?
08 lip 2025

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji
08 lip 2025

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT
08 lip 2025

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

pokaż więcej
Proszę czekać...