Dodatki dla urzędników. Co na to RIO? Odpowiedź zaskoczy

REKLAMA
REKLAMA
Dodatki dla urzędników. Co na to RIO? Odpowiedź zaskoczy, bo wydawałoby się, że pracodawca może w skład wynagrodzenia zasadniczego wliczać różnego rodzaju dodatki, tym bardziej w budżetówce. No nie zawsze!
- Dodatkowe świadczenia dla urzędników: RIO wyjaśnia zasady finansowania
- Dodatki dla urzędników. Co na to RIO? Odpowiedź zaskoczy
- Regulamin wynagradzania a dodatki dla urzędników
- Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) a dodatki dla urzędników
- RIO w sprawie dodatków dla urzędników
Dodatkowe świadczenia dla urzędników: RIO wyjaśnia zasady finansowania
W obliczu rosnących oczekiwań pracowników administracji publicznej wobec pakietów socjalnych, wiele jednostek samorządowych zastanawia się, w jaki sposób realnie wprowadzić dopłaty do usług medycznych czy do karnetów sportowych. Nie ulega wątpliwości, że takie benefity, jeżeli podwyżki wynagrodzeń nie są realne, zachęcają pracowników do pozostania w budżetówce. Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie (RIO) wydała szczegółowe stanowisko, które wyjaśnia, czy i na jakich warunkach można wykorzystywać środki publiczne na tego typu świadczenia.
REKLAMA
O możliwość wypłaty pracownikom samorządowym świadczeń w formie dopłat do usług zdrowotnych i karnetów sportowych zapytała Regionalną Izbę Obrachunkową starosta krakowski Elżbieta Burtan. Z wyjaśnień RIO w Krakowie wynika, że wypłata takiego świadczenia jest możliwa, ale nie w postaci dodatkowego składnika wynagrodzenia. To zatem jak? I dlaczego tak jest?
Jak wskazała Izba, z art. 39 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych wynika, że szczegółowe warunki wynagradzania pracodawca określa w regulaminie wynagradzania. W dokumencie tym może ustalić m.in. zasady przyznawania oraz sposób wypłacania premii i nagród innych niż nagroda jubileuszowa, a także warunki i sposób przyznawania dodatku funkcyjnego, dodatku specjalnego oraz innych dodatków.
Dodatki dla urzędników. Co na to RIO? Odpowiedź zaskoczy
„W każdym przypadku w regulaminie dodatku powinno znaleźć odzwierciedlenie w przepisach prawa, które taki dodatek przewidują. W sytuacji, gdy żaden przepis powszechnie obowiązującego prawa nie przewiduje możliwości wprowadzenia dodatkowego składnika wynagrodzenia w postaci dopłat do usług zdrowotnych i dopłat do karnetów sportowych, wprowadzenie takich świadczeń (dopłat) w regulaminie wynagradzania nie jest możliwe” – wyjaśniła prezes RIO w Krakowie Jolanta Nowakowska.
Regulamin wynagradzania a dodatki dla urzędników
Przepisy ustawy o pracownikach samorządowych określają katalog elementów składających się na wynagrodzenie urzędnika. RIO w Krakowie podkreśla, że dopłaty do prywatnych usług zdrowotnych czy karnetów sportowych nie figurują w zakresie ustawowych dodatków. W związku z tym nie można ich wprost wpisać jako nowego składnika płacowego w regulaminie wynagradzania.
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) a dodatki dla urzędników
Chociaż regulamin płacowy nie dopuszcza nowych dodatków, prawo daje pracodawcom alternatywną możliwość wsparcia pracowników za pośrednictwem ZFŚS. Tak więc, każda jednostka budżetowa tworząca fundusz socjalny, mam możliwość uregulowania tam dodatków. Środki ZFŚS przeznacza się na pomoc materialną, wypoczynkowo-rekreacyjną oraz działalność kulturalno-oświatową. Dopłaty do usług zdrowotnych i sportowych można uznać za formę działalności socjalnej, mieszczącą się w katalogu wydatków z funduszu.
Dzięki ZFŚS samorządy mogą elastycznie reagować na potrzeby urzędników, udzielając im wsparcia w korzystaniu z prywatnej opieki medycznej czy zajęć sportowych bez ryzyka naruszenia zasad finansowania wynagrodzeń.
RIO w sprawie dodatków dla urzędników
RIO jasno określa: „Udzielane przez pracodawców świadczenia nakierowane na wspieranie pracowników w korzystaniu z różnych form działalności sportowo-rekreacyjnej czy też na udzielanie pracownikom pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, wchodzi w zakres pojęcia działalności socjalnej, która jest realizowana poprzez zakładowy fundusz świadczeń socjalnych” – wskazała prezes RIO. „Należałoby zatem postulować rozważenie objęcia usług i świadczeń, o których mowa w nadesłanym piśmie, rodzajami działalności socjalnej, na które przeznacza się środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych utworzonego w jednostce” – dodała.
Podsumowując, należy uznać, że z wyjaśnień RIO wynika jednoznacznie, że dopłaty do usług zdrowotnych i sportowych nie mogą zostać wprowadzone jako dodatek do wynagrodzenia zasadniczego. Jednocześnie zakładowy fundusz świadczeń socjalnych stanowi bezpieczne i elastyczne źródło finansowania tego typu pakietów. Przy odpowiednim skonstruowaniu regulaminu ZFŚS oraz procedur wewnętrznych każda gmina czy powiat może skutecznie wspierać swoich urzędników, wzmacniając ich zaangażowanie i satysfakcję z pracy. Taka opinia RIO jest niezwykle cenna, tym lepiej więc, że o możliwość wypłaty pracownikom samorządowym świadczeń w formie dopłat do usług zdrowotnych i karnetów sportowych zapytała Regionalną Izbę Obrachunkową starosta krakowski Elżbieta Burtan.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA