Pracodawca zapłaci za dyskryminację podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Agnieszka Fedor
rozwiń więcej
Jeżeli pracodawca odmawia zatrudnienia pracownika ze względu na płeć czy fakt posiadania przez niego dzieci, wówczas narusza zakaz dyskryminacji. W takiej sytuacji pracownik ma prawo do odszkodowania, chyba że pracodawca udowodni przed sądem, że zatrudniając inną osobę, kierował się obiektywnymi powodami.
Z mojej praktyki wynika, że pracodawcy często nie zdają sobie sprawy z czyhających na nich zagrożeń w trakcie procesu rekrutacji. Tymczasem coraz więcej osób jest świadomych swoich praw i gotowych dochodzić ich przed sądem. Kandydaci coraz częściej nagrywają rozmowy kwalifikacyjne, nie uprzedzając o tym osób prowadzących rekrutację.

Przepisy prawa pracy określają, jakich danych i dokumentów może żądać pracodawca w ramach postępowania kwalifikacyjnego. Pracodawca, który uzyska dane wykraczające poza katalog informacji wymienionych w art. 221 k.p. (imię i nazwisko, data urodzenia, wykształcenie i przebieg dotychczasowego zatrudnienia), naraża się na negatywne konsekwencje finansowe. Jeśli bowiem ich uzyskanie stanowi podstawę odmowy zatrudnienia, kandydat na pracownika może domagać się odszkodowania przed sądem pracy. Na przykład naruszeniem zasady równego traktowania w zatrudnieniu może być odmowa nawiązania stosunku pracy ze względu na płeć, czy szerzej, ze względu na sytuację rodzinną (posiadanie dzieci lub plany macierzyńskie), jeśli dyskryminacja nie jest uzasadniona innymi okolicznościami (np. rodzajem lub warunkami wykonywania pracy).

Pracodawcy powinni pamiętać, że w przypadku spraw o dyskryminację ciężar dowodu spoczywa na nich. Oznacza to, że w razie sporu pracodawca będzie musiał wykazać, że np. pytania o życie osobiste i plany macierzyńskie zadawane kandydatce na analityka bankowego nie miały służyć ocenie z punktu widzenia jej przydatności do pracy, a były jedynie elementem grzecznościowej rozmowy, natomiast decyzja o zatrudnieniu innego kandydata wynikała z obiektywnych przesłanek.

Stwierdzenie, czy niedoszłemu pracownikowi należy się odszkodowanie przewidziane w art. 183d k.p., zależeć będzie od swobodnej oceny dowodów dokonanej przez sąd, a jeżeli nagrał on potajemnie rozmowę kwalifikacyjną - również od oceny nagrania. Moim zdaniem nagranie czyjejś wypowiedzi bez zgody i wiedzy tej osoby narusza jej konstytucyjne prawo do tajemnicy komunikowania się i ochrony prywatności. Sądy dopuszczają jednak takie dowody, jeśli stwierdzą, że mogą one służyć wykazaniu, że zostało naruszone dobro prawne o istotnej wartości (np. prawo do bycia niedyskryminowanym).

Możliwość wykorzystania dowodu uzyskanego bezprawnie w postępowaniu cywilnym została również dopuszczona przez Sąd Najwyższy w kontrowersyjnym wyroku z 25 kwietnia 2003 r. (IV CKN 94/01, Lex nr 80244). W przypadku wykorzystania nagrania przed sądem pracodawca będzie musiał wykazać jego niewiarygodność oraz obiektywne okoliczności, które skłoniły go do zatrudnienia innego kandydata, co w praktyce może być bardzo trudne.

Uważam, że prawidłowe dokumentowanie procesu rekrutacyjnego (w postaci np. arkuszy personalnych) oraz przeprowadzanie go przez co najmniej dwie osoby (aby w razie procesu korzystać z ich zeznań) stanowi minimum konieczne dla ograniczenia ryzyka roszczeń opartych na zarzucie dyskryminacji.


AGNIESZKA FEDOR

adwokat, doradca w Kancelarii Wierciński, Kwieciński, Baehr

Infor.pl
Wybór samochodu. Polacy zwracają uwagę na cenę, koszty eksploatacji i bezpieczeństwo
17 cze 2024

Niezależnie od wieku i poziomu zarobków, dla Polaków najważniejszym kryterium przy wyborze samochodu jest cena. Warto również zwrócić uwagę na koszty eksploatacji, zwłaszcza w starszych grupach wiekowych. Kobiety bardziej niż mężczyźni cenią sobie bezpieczeństwo - wynika z raportu Santander Consumer Multirent.

Ważna zmiana Kodeksu pracy. Pracodawcy ochronią pracowników przed substancjami szkodliwymi dla funkcji seksualnych i płodności
17 cze 2024

Pracodawcy będą musieli chronić pracowników przed substancjami reprotoksycznymi. Substancje te są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych kobiet i mężczyzn. Nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do przepisów Unii Europejskiej.

Podwyżki 4,1% brutto dla nauczycieli od 1 stycznia 2025 r. Początkujący z pensją netto większą o 137,61 zł, mianowany o 142,33 zł, dyplomowany o 164,81 zł
17 cze 2024

Nauczyciele otrzymali w 2024 r. podwyżkę o 30%. I negocjują z rządem utrzymanie wysokiej dynamiki podwyżek w 2025 r. Ale premier Donald Tusk zapowiedział, że budżetówka otrzyma tylko 4,1% podwyżki. Ile w tym wariancie wynoszą podwyżki netto i brutto dla nauczycieli w 2025 r.?  

MRPiPS Dziemianowicz-Bąk: składki ZUS od umowy o dzieło, która jest jedynym źródłem dochodu
17 cze 2024

Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać objęte składkami ZUS. Pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników - powiedziała portalowi Wp.pl ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe
17 cze 2024

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych i opiekunów w 2024 i 2025 roku
17 cze 2024

Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o różnego rodzaju świadczenia i dodatki. Prezentujemy zestawienie najważniejszych form wsparcia i niezbędne kryteria do ich uzyskania.

MEN: kontrole, czy nauczyciele się doskonalą. Zapraszamy min. B. Nowacką na lekcję matematyki w klasie liczącej 37 uczniów
17 cze 2024

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) ogłosiło, że kuratorzy będą monitorować realizację zadań związanych z doskonaleniem zawodowym nauczycieli w szkołach, które osiągają najniższe wyniki w egzaminie ósmoklasisty. Nauczyciele z kolei pytają, jak mają osiągać dobre wyniki, pracując w klasach, które są zbyt liczne i niedoinwestowane.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?
17 cze 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług
17 cze 2024

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Sprawdź czy twój komputer nie jest zainfekowany koparką kryptowalut, czym to grozi jego właścicielowi PC
17 cze 2024

Koparka kryptowalut może zainfekować w sposób tajny każdy komputer PC. Cryptojacking to czynność polegająca na przejęciu zasobów sprzętowych danej osoby poprzez włamanie do komputera PC za pomocą zmodyfikowanej koparki kryptowalut. Zasadniczo przestępcy instalują aplikację do wydobywania kryptowalut, która wykorzystuje sprzęt ofiary na jej korzyść.

pokaż więcej
Proszę czekać...