REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawdź czy twój komputer nie jest zainfekowany koparką kryptowalut, czym to grozi jego właścicielowi PC

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Cyberprzestępcy potajemnie wykorzystują komputery PC nieświadomych tego właścicieli jako koparkę kryptowalut
Cyberprzestępcy potajemnie wykorzystują komputery PC nieświadomych tego właścicieli jako koparkę kryptowalut
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Koparka kryptowalut może zainfekować w sposób tajny każdy komputer PC. Cryptojacking to czynność polegająca na przejęciu zasobów sprzętowych danej osoby poprzez włamanie do komputera PC za pomocą zmodyfikowanej koparki kryptowalut. Zasadniczo przestępcy instalują aplikację do wydobywania kryptowalut, która wykorzystuje sprzęt ofiary na jej korzyść.

Na szczęście sporo charakterystycznych znaków może zdradzić obecność górnika kryptowalut w systemie. Jakie to znaki wyjaśniają eksperci Marken Systemy Antywirusowe, pomagając sprawdzić czy komputer jest zainfekowany koparką kryptowalut.

REKLAMA

Kryptowaluty: co to jest wydobywanie kryptowalut, koparka

REKLAMA

Wydobywanie kryptowalut jest legalną działalnością i wiele osób wybiera tę metodę do wzbogacenia się. Niestety próg wejścia jest bardzo wysoki, ponieważ trzeba zainwestować w drogi sprzęt. Dlatego przestępcy doszli do wniosku, że mogą wykorzystać sprzęt innych osób do wydobywania kryptowalut, aby uniknąć związanych z tym kosztów.
Chociaż wydobywanie kryptowalut może generować zyski, dzieje się tak poprzez drastyczne zwiększenie rachunków za energię elektryczną, nie wspominając o tym, że zwiększy to zużycie sprzętu. Wszystko to ma swoją cenę, która łatwo przekłada się na objawy, które każdy może zaobserwować.

Jeśli korzystasz z rozwiązania antywirusowego, to nie będziesz musiał się martwić o koparki kryptowalut w swoim systemie, chyba że je zainstalujesz. Jeśli Twój sprzęt nie jest zabezpieczony, to możesz sprawdzić, czy jest zainfekowany w inny sposób, radzi ekspert Marken Systemy Antywirusowe.
Oto podstawowe symptomy, które można zaobserwować, gdy komputer jest wykorzystywany do kopania kryptowalut.

Koparka kryptowalut: wysokie użycie procesora lub karty graficznej

Jedną z oznak, że system może być zagrożony, jest to, że procesor lub karta graficzna działa nawet wtedy, gdy nie ma bieżącego zadania.
Wielu internautów zaczyna podejrzewać, że coś może być nie tak, gdy na przykład ich ulubiona gra zaczyna gorzej działać, nawet jeśli w przeszłości nie zauważali tego problemu. Zwykle można wykryć winowajcę w Menedżerze zadań systemu Windows, ponieważ pochłania on dużo zasobów.

Koparka kryptowalut: zwiększony hałas wentylatora i przegrzanie

Gdy procesor lub karta graficzna otrzymuje intensywne zadania, nagrzewa się, co powoduje, że wentylatory pracują głośniej. Jeśli nie robisz niczego, co wymagałoby od wentylatorów pracy na pełnych obrotach, odpowiedzialny może być inny proces.
W rzeczywistości sytuacja może stać się na tyle tragiczna, że system chłodzący nie będzie w stanie nadążyć, a system okresowo się przegrzeje.
Dodatkowo koparki kryptowalut mają wpływ nie tylko na gry. Niektóre z tych aplikacji są tak agresywne, że wpływają nawet na proste czynności, takie jak przeglądanie Internetu lub oglądanie filmu.
Gdy proces eksploracji zużywa znaczne zasoby systemowe, do zwykłych zadań dostępnych jest mniej zasobów na inne czynności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Koparka kryptowalut: niewyjaśniona aktywność sieciowa

Kopacze kryptowalut komunikują się z serwerami zewnętrznymi w celu koordynowania procesu wydobycia i aktualizacji transakcji blockchain, dlatego czasami użytkownicy mogą odkryć nietypową aktywność sieciową.

Inny symptom: wykorzystywanie sprzętu do granic możliwości i ciągłe przegrzewanie systemu może obciążać system operacyjny i prowadzić do częstych awarii.
Ponadto intensywne wykorzystanie procesora lub karty graficznej przez oprogramowanie do kopania kryptowalut powoduje znacznie szybsze zużycie baterii niż zwykle na urządzeniach mobilnych lub laptopach. Ten typ złośliwej aktywności jest łatwiejszy do wykrycia na urządzeniach zasilanych bateriami.

Koparka kryptowalut: nieznane procesy w Menedżerze zadań

REKLAMA

Jeśli nie możesz rozpoznać niektórych procesów uruchomionych w Menedżerze zadań systemu Windows i zużywają one duży procent zasobów systemowych, możesz sprawdzić w Internecie, czy nie są to kopacze kryptowalut udający zwykłe aplikacje.
Jednym ze sposobów, w jaki złośliwe oprogramowanie stara się jak najdłużej pozostać poza zasięgiem radaru, jest wyłączenie dostępu do menedżera zadań lub innych narzędzi monitorowania systemu, aby utrudnić wykrycie.

Jak wyjaśnia Arkadiusz Kraszewski z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender, wydobywanie kryptowalut jest legalne tylko wtedy, gdy znajduje się pod ścisłą kontrolą właścicieli urządzeń. Przestępcy używający złośliwego oprogramowania do kontrolowania sprzętu innych użytkowników sieci w celach zarobkowych nigdy nie znikną.
Dlatego warto pamiętać o tym, aby zawsze korzystać ze skutecznego systemu antywirusowego, a także zachowywać czujność w przypadkach, gdy nasz system bez wyraźnego powodu zaczyna zwalniać lub pracować w niecodzienny sposób – radzi Arkadiusz Kraszewski.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek pielęgnacyjny nadal dochodem w pomocy społecznej

Zgodnie z aktualnymi przepisami zasiłek pielęgnacyjny stanowi dochód, który MOPS uwzględnia przy ubieganiu się o świadczenia z pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej aktualnie nie pracuje nad zmianą przepisów w tym zakresie. Tak wynika z odpowiedzi na petycję, która w tym roku wpłynęła do resortu rodziny.

Obligacje skarbowe - maj 2025 r. Niższe oprocentowanie nowych emisji

Ministerstwo Finansów w komunikacie poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2025 r. Oprocentowanie niektórych obligacji lekko spadło w porównaniu do obligacji sprzedawanych w kwietniu br. Marże pozostały bez zmian.

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
Reforma szkół. Będą trzy etapy edukacyjne. "Zmiany idą bardzo daleko"

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji Narodowej, reforma edukacji ma wejść do szkół 1 września 2026 r. wraz z zupełnie nową podstawą programową. Powstały już ważne dokument, które mają być fundamentem reformy edukacji. To profil absolwenta i stanowisko Rada ds. monitorowania i wdrażania reformy edukacji w sprawie nowego formatu przygotowywanej podstawy programowej.

REKLAMA

W 2025 r. ZUS też zwróci nadpłatę składki zdrowotnej. Warunek to złożenie wniosku do 20 maja 2025 r.

Zbliża się ważny termin dla przedsiębiorców – 20 maja 2025 r. to ostatni dzień na rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i płacisz składki na ubezpieczenie zdrowotne, musisz uwzględnić to rozliczenie w dokumentach za kwiecień.

Wybory papieża: 135 kardynałów wybierze następcę papieża Franciszka. Jak przebiega konklawe?

135 kardynałów wybierze nowego papieża. Tak jak w 2013 r. Jak przebiega konklawe? Opowiada kardynał Rainer Maria Woelki, który uczestniczył w wyborze papieża Franciszka.

Najważniejsze cytaty z lektur do matury. Dasz radę zdobyć komplet punktów? Quiz
Sprawdź, czy wiesz, kto jest autorem najsłynniejszych cytatów z literatury polskiej i światowej. Pytamy także o to, z jakiego utworu pochodzi to zdanie. Gotowy? Powodzenia!
Majówka 2025 z Kartą Dużej Rodziny. Można zaoszczędzić dużo pieniędzy [LISTA ZNIŻEK]

Majówka 2025 z Kartą Dużej Rodziny oznacza realne oszczędności na wszystkim. Lista zniżek zawiera supermarkety, stacje paliw, przejazdy komunikacją, restauracje, noclegi i atrakcje. Zaplanuj długi weekend majowy z KDR.

REKLAMA

Czy była żona dziedziczy po byłym mężu i na odwrót?

Jak rozwód wpływa na dziedziczenie po byłym małżonku? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego czy mamy do czynienia z dziedziczeniem testamentowym, czy też ustawowym. Oto ważne przepisy!

Tysiąclecie Korony Polskiej: Warszawa, program na niedzielę, 27 kwietnia 2025 r.

Obchody Tysiąclecia Korony Polskiej już w niedzielę, 27 kwietnia 2025 r. Warszawa stanie się centrum ogólnopolskich obchodów tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. W programie wyjątkowe wydarzenie o charakterze historyczno-kulturowym, na które wstęp będzie całkowicie bezpłatny. Czeka nas dzień pełen emocji, edukacji, zabawy i dumy narodowej. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów.

REKLAMA