Czy na wniosek pracodawcy lekarz orzecznik ZUS może skontrolować stan zdrowia pracownika?

Pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 pracowników, są zobowiązani do ustalania prawa do zasiłków chorobowych i innych świadczeń z ubezpieczenia chorobowego oraz ich wypłacania. Składki na te świadczenia opłacane są ze środków własnych pracowników. Do kontrolowania stanu zdrowia pracowników w zakresie zasadności orzeczenia o niezdolności do pracy jest ZUS. Z uwagi na to lekarze orzecznicy ZUS, również na wniosek pracodawcy, mogą kontrolować stan zdrowia pracownika, który przebywa na zwolnieniu lekarskim.
Zdarza się, że pracownikowi szczególnie zależy na dniach wolnych, a pracodawca nie wyraża zgody na udzielenie mu w tym terminie urlopu wypoczynkowego. Jeżeli w takich okolicznościach dostarczy pracodawcy zwolnienie lekarskie, może powstać wątpliwość, czy rzeczywiście jego nieobecność jest spowodowana chorobą. Taka sytuacja uzasadnia zwrócenie się pracodawcy do ZUS o zbadanie stanu zdrowia pracownika. Wniosek ten nie powoduje wstrzymania wypłaty świadczenia pracownika, może być jednak podstawą do przeprowadzenia badania przez lekarza orzecznika ZUS.
O przeprowadzenie kontroli w sprawie prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich pracodawca może zwrócić się do ZUS zarówno w okresie wypłaty zasiłku chorobowego, jak również w trakcie pobierania przez pracownika wynagrodzenia za czas choroby, mimo że świadczenie to finansowane jest ze środków pracodawcy.

WAŻNE!
Wniosek o zbadanie stanu zdrowia może być podyktowany częstymi i według pracodawcy nieuzasadnionymi zwolnieniami od pracy.
ZUS wysyła pracownikowi zawiadomienie o terminie badania, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Lekarz orzecznik w celu prawidłowego przeprowadzenia kontroli może:
• przeprowadzić badanie stanu zdrowia pracownika w miejscu przez siebie wyznaczonym, np. w oddziale ZUS lub miejscu pobytu pracownika, jeżeli stan zdrowia nie pozwala mu dotrzeć na badanie,
• skierować pracownika na badanie specjalistyczne przez lekarza konsultanta ZUS,
• zażądać od lekarza, który wystawił zaświadczenie lekarskie, udostępnienia dokumentacji medycznej dotyczącej pracownika, stanowiącej podstawę do wydania zaświadczenia lekarskiego oraz do udzielenia informacji i wyjaśnień na temat stanu zdrowia pracownika,
• zlecić wykonanie dodatkowych badań pomocniczych w wyznaczonym terminie,
• zażądać dostarczenia posiadanych wyników badań pomocniczych, które posiada pracownik.
Wynik kontroli
ZUS informuje pracodawcę o wynikach postępowania. Jeżeli lekarz orzecznik ZUS uzna, że pracownik odzyskał zdolność do pracy, wystawia mu zaświadczenie ZUS ZLA/K.

WAŻNE!
Zaświadczenie ZUS ZLA/K jest traktowane jak orzeczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku wydane przez lekarza uprawnionego z zakresu medycyny pracy.
Informację o odzyskaniu zdolności do pracy wcześniej, niż wynika to z zaświadczenia lekarskiego, ZUS przesyła również lekarzowi, który wystawił zwolnienie lekarskie będące przedmiotem kontroli.
Na podstawie informacji ZUS wydanej po zbadaniu stanu zdrowia pracownika pracodawca może nadal wypłacać bądź wstrzymać wypłatę wynagrodzenia chorobowego. Jeżeli badanie pracownika zostało przeprowadzone na wniosek pracodawcy i przypada na okres pobierania przez pracownika wynagrodzenia za czas choroby, ZUS informuje pracodawcę o wyniku takiego badania. Nie ma natomiast takiego obowiązku, jeżeli badanie zostało przeprowadzone z inicjatywy ZUS, a lekarz orzecznik uznał, że pracownik jest cały czas niezdolny do pracy i to niezależnie od tego, kto wypłaca świadczenie pracownikowi.
Informowanie pracodawcy
Inaczej jest, jeżeli z wnioskiem o zbadanie stanu zdrowia wystąpił pracodawca albo w wyniku badania lekarz orzecznik uznał, że pracownik odzyskał zdolność do pracy. Gdy lekarz uzna, że pracownik jest nadal niezdolny do pracy, ZUS przekazuje tę informację pracodawcy. Gdy pracownik otrzyma druk ZUS ZLA/K, jest zobowiązany go dostarczyć pracodawcy niezwłocznie po badaniu kontrolnym. Na podstawie orzeczenia ZUS wydaje wówczas decyzję w sprawie odmowy wypłaty zasiłku chorobowego, której kopię przesyła pracodawcy.
Decyzja o odmowie prawa do zasiłku chorobowego jest wydawana również wtedy, gdy pracownik nie stawi się na badanie albo nie dostarczy w terminie określonych wyników badań. Zwolnienie lekarskie straci wówczas ważność od dnia następującego po tym terminie.

WAŻNE!
Jeżeli pracownik został prawidłowo powiadomiony o terminie badania, a mimo to nie stawił się na badanie ani nie usprawiedliwił swojej nieobecności, uważa się, że uniemożliwił przeprowadzenie badania.
Kopię decyzji ZUS przesyła pracodawcy, który na tej podstawie wstrzymuje wypłatę świadczenia pracownika.
Ponowne badanie
Decyzja ZUS dotyczy konkretnego zwolnienie lekarskiego, za które pracownik utracił prawo do zasiłku chorobowego. Jeżeli pracownik uda się następnego dnia do lekarza leczącego, który uzna, że w dalszym ciągu jest chory i wystawi mu zwolnienie, decyzja stanie się bezprzedmiotowa. Od tego dnia pracownik na nowo nabędzie prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego. W takiej sytuacji ZUS z urzędu lub na wniosek pracodawcy może ponownie zbadać stan zdrowia pracownika w okresie obejmującym kolejne zwolnienie lekarskie. Jeżeli lekarz orzecznik ZUS uzna, że pracownik odzyskał zdolność do pracy, wystawi zaświadczenie ZUS ZLA/K, równocześnie informując go o tym, że dokument ten jest równoznaczny z orzeczeniem o odzyskaniu zdolności do pracy od dnia wskazanego w zaświadczeniu. Pracodawca jest zobowiązany dopuścić do pracy pracownika, który przedstawił takie zwolnienie. Nie trzeba go już kierować na badanie kontrolne.

•  art. 59, art. 63 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 60, poz. 636 ze zm.),
•  art. 83 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU nr 137, poz. 887 ze zm.).
Edyta Pisarczyk
prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy


Infor.pl
Problemy z zasiłkami przedsiębiorców. ZUS odmawia wypłaty. Rzecznik MŚP interweniuje
29 maja 2025

Do końca 2021 roku brak opłaty składki chorobowej w terminie albo opłacenie jej w niepełnej wysokości skutkowało automatyczną utratą ubezpieczenia chorobowego przez przedsiębiorcę. Obecnie przepisy zostały zmienione i nie dochodzi do tego, jeśli niedopłata wynosi do 1% minimalnego wynagrodzenia. Aktualnie, mimo zmiany przepisów, ZUS odmawia wypłaty świadczeń zasiłkowych, gdy przedsiębiorcy nie podlegali ubezpieczeniu chorobowemu w okresie przed 2022 r. Rzecznik MŚP interweniuje.

Kto i kiedy może ponieść odpowiedzialność karną za niezłożenie wniosku o upadłość spółki handlowej (np. sp. z o.o.)
29 maja 2025

Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki handlowej to obowiązek, który spoczywa na barkach między innymi członków zarządu i likwidatorów. Niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki pomimo powstania warunków uzasadniających upadłość spółki jest przestępstwem, które zostało uregulowane nie w Kodeksie karnym, a w Kodeksie spółek handlowych.

Co z polskim PKB? Prognoza jest jednoznaczna
29 maja 2025

Polska gospodarka ma się nieźle – według analityków wzrost PKB wyniesie 3,5 proc. w 2025 roku i 3,4 proc. w 2026. Eksperci podkreślają, że nasz kraj pozostaje jednym z liderów wzrostu w UE. Wsparciem będą spadająca inflacja i rosnące realne dochody. Nie brakuje jednak wyzwań – słaby eksport, niedobór siły roboczej i napięcia handlowe z USA mogą osłabić ten pozytywny trend.

Komunikat ZUS: 2 czerwca 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców. Chodzi o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej
29 maja 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina przedsiębiorcom, że do 2 czerwca 2025 r. należy zweryfikować i odesłać przez PUE/eZUS wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej.

ZUS odbiera zasiłki za błędy dotyczące składek sprzed 2022 roku – Rzecznik MŚP interweniuje
29 maja 2025

Do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców wpływa coraz więcej dramatycznych spraw dotyczących decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w których organ odmawia wypłaty świadczeń zasiłkowych, wskazując, że przedsiębiorcy nie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu za okres sprzed 2022 roku.

ZFŚS: Do 31 maja 2025 r. pracodawcy muszą przekazać 75% odpisu – co warto wiedzieć?
29 maja 2025

Do 31 maja 2025 r. pracodawcy mają czas na przekazanie 75 proc. odpisu na na rachunek bankowy Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Kto ma obowiązek tworzenia ZFŚS? Jak nalicza się odpisy podstawowe?

Szczególne przypadki odwołania dyrektora szkoły w trakcie roku szkolnego
29 maja 2025

Odwołanie dyrektora placówki bez wypowiedzenia w trakcie roku szkolnego możliwe jest tylko w sytuacjach wyjątkowych i nagłych, które mogą zdestabilizować jej funkcjonowanie. W takim przypadku reakcja organu prowadzącego szkołę musi być natychmiastowa.

Nocna prohibicja – jakich błędów unikać przy podejmowaniu uchwały
29 maja 2025

Rady gmin mają możliwość wprowadzenia ograniczeń w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych. Jednak, aby skutecznie podjąć w tym zakresie uchwałę, muszą przestrzegać określonych zasad. Jakie błędy gminy popełniają najczęściej?

Podatnik zapłacił zaległy podatek ale nie zatrzymało to egzekucji. Urząd skarbowy wykorzystał pomyłkę w przelewie. Winą obarczył podatnika i automatyzację systemu
29 maja 2025

Absurdów podatkowych nie brakuje. Dla przykładu można podać historię przedsiębiorcy, który nie uregulował w terminie podatku, za co otrzymał upomnienie z urzędu skarbowego. Dokonując wpłaty, popełnił niezamierzony błąd, który spowodował kolejne konsekwencje. W efekcie na jego koncie jednocześnie wystąpiła niedopłata i nadpłata podatku. Ministerstwo Finansów, komentując ww. sprawę, wskazuje obowiązujące przepisy, zaś eksperci przekonują, że urzędnicy mogli zachować się inaczej. Resort zaznacza, że proces obsługi wpłat podatników jest zautomatyzowany, a w opisywanej sytuacji nie można mówić o błędzie systemowym. Wśród znawców tematu nie brakuje opinii, że zbyt sztywne przepisy i procedury podatkowe mogą właściwie stanowić pułapkę dla przedsiębiorców.

300 zł na wyprawkę szkolną w roku szkolnym 2025/2026 dla uczniów w wieku do 24 r.ż. Świadczenie przyznawane jest bez względu na dochód
29 maja 2025

Rodzice i opiekunowie mogą ubiegać się o świadczenie "Dobry start", które wynosi 300 zł i przysługuje na każde uczące się dziecko w wieku od 7 do 20 lat. W przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, wsparcie przysługuje aż do ukończenia 24. roku życia.

pokaż więcej
Proszę czekać...