Na co zwrócić uwagę w ubezpieczeniu cargo

Istotą ubezpieczenia cargo jest kompensata strat powstałych w majątku ubezpieczającego w wyniku uszkodzenia towaru, jego ubytku lub utraty, będąca następstwem zdarzenia o charakterze losowym związanego z transportem towaru.

Przedmiot ubezpieczenia cargo może przy tym obejmować wszelkiego rodzaju towary podczas ich przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia. Warto podkreślić, iż co do zasady ubezpieczenie cargo nie pokrywa innych rodzajów szkód, jak chociażby strat będących wynikiem opóźnień transportowych.

Zdefiniowanie ryzyk

Przed przystąpieniem do ubezpieczenia należy w pierwszej kolejności zdefiniować ryzyka, na jakie są lub mogą być narażone transportowane przez nas towary.
Zdefiniowane ryzyka powinny być następnie przeniesione do zakresu ubezpieczenia w treści umowy ubezpieczenia. Brak precyzji w tej kwestii może się okazać poważnym problemem przy późniejszym dochodzeniu należności od zakładu ubezpieczeniowego.
Dokładnego określenia wymaga również początek i koniec odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Strony ubezpieczenia cargo mogą te terminy ustalić dowolnie, w zależności od potrzeb. Początkiem ubezpieczenia będzie z reguły chwila rozpoczęcia załadunku towaru na środek transportu, zaś końcem – chwila dostarczenia ładunku odbiorcy.

Ograniczenia i wyłączenia

Przy zawieraniu umowy ubezpieczenia należy również zwracać uwagę na klauzule dotyczące franszyzy (ograniczenie sumy odszkodowania w określonych warunkach) oraz udziału własnego, jako że są to narzędzia stosowane przy ubezpieczeniach cargo w szerokim zakresie.
Kolejną istotną kwestią są ograniczenia lub wyłączenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Jako przykład można podać wyłączenie odpowiedzialności za szkody będące wynikiem niewłaściwego opakowania towaru lub jego załadunku czy też skażeń radioaktywnych. Należy pamiętać, aby lista tych ograniczeń nie obejmowała takich zdarzeń, na których ubezpieczeniu szczególnie nam zależy (do ich zdefiniowania posłuży, wspomniana wcześniej, lista naszych potrzeb). To dotyczy zarówno transportu krajowego, jak i międzynarodowego. Dodatkowo w przypadku międzynarodowych ubezpieczeń cargo powszechnie przyjęte jest stosowanie tzw. klauzul instytutowych, wypracowanych przez Instytut Ubezpieczycieli Londyńskich, jak również innych standardów uregulowanych w różnego rodzaju konwencjach lub międzynarodowych formułach.

Pomocni brokerzy

Przedstawione problemy są coraz częściej regulowane postanowieniami ogólnych warunków ubezpieczeń wydawanych przez zakłady ubezpieczeń i dołączanych do polis ubezpieczeniowych, przy ograniczonych możliwościach ingerowania w ich treść. Wskazane jest jednak, szczególnie w przypadku ubezpieczania dużych flot transportowych (dla wielu towarzystw będzie to już kilkanaście samochodów), negocjowanie indywidualnych umów ubezpieczenia, które wyłączą stosowanie ogólnych warunków ubezpieczeń.
Różnorodność ofert ubezpieczeniowych oraz z reguły brak odpowiedniego personelu powoduje, iż przedsiębiorcy niejednokrotnie dokonują wyboru zakładu ubezpieczeń bez szczegółowej analizy swoich potrzeb. Dlatego zachęcam do korzystania z pomocy brokerów ubezpieczeniowych, którzy po szczegółowych poznaniu potrzeb klienta są w stanie wybrać taki produkt, który te potrzeby będzie najlepiej zabezpieczał, zwłaszcza że za ich usługi zapłaci zakład ubezpieczeń.

Piotr Czublun, CMS Cameron McKenna


Infor.pl
Matura 2025 matematyka - co zabrać?
06 maja 2025

We wtorek 6 maja 2025 r. o 9:00 startuje matura z matematyki. Co trzeba obowiązkowo zabrać ze sobą? Czy materiały zapewnia szkoła czy sam maturzysta przynosi własne? Oto lista.

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: matematyka, poziom podstawowy
06 maja 2025

We wtorek, 6 maja 2025 r. egzaminy maturalne rozpocznie egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Egzamin z matematyki rozpocznie się o godz. 9:00. Następnie, o godz. 14:00 rozpoczną się egzaminy z języka kaszubskiego, języka łemkowskiego oraz języka łacińskiego i kultury antycznej na poziomie rozszerzonym. Matury rozpoczęły się w poniedziałek egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rozwód pozasądowy – będzie można rozwiązać małżeństwo przed kierownikiem USC. Jaka będzie procedura? Są już założenia nowelizacji
06 maja 2025

W ramach deregulacji prawa Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło pod koniec kwietnia 2025 r. założenia nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw, która ma na celu wprowadzenie możliwości pozasądowego rozwiązania małżeństwa (tzw. rozwodu pozasądowego). W tym nowym trybie rozwiązanie małżeństwa następowało będzie w drodze czynności podejmowanych przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, który sprawdzi, czy zaistniały ustawowe przesłanki rozwodu pozasądowego i dokona odpowiednich wpisów w rejestrze stanu cywilnego. Ten nowy tryb rozwodu ma być wyjątkiem od zasady rozwiązania małżeństwa przez sąd.

Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów
05 maja 2025

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu
01 maja 2025

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]
05 maja 2025

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok? Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r.
06 maja 2025

Od roku szkolnego 2025/2026 przedmiot "Wychowanie do życia w rodzinie" zostanie zastąpiony przez "Edukację zdrowotną". Będzie to przedmiot nieobowiązkowy. Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok?

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje
05 maja 2025

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Nieruchomości budowlane – jakie są dziś możliwości inwestycyjne? Czy zakup mieszkania pod wynajem to wciąż najlepsza inwestycja w nieruchomości?
06 maja 2025

W odróżnieniu od mieszkań, najem mikro lokalu nie podlega ustawie o ochronie lokatorów. Oznacza to większą swobodę w zarządzaniu najemcami – w przypadku problemów z płatnościami można szybko rozwiązać umowę i wprowadzić nowego najemcę. Co więcej, stopa zwrotu z wynajmu takich lokali bywa nawet dwukrotnie wyższa niż w przypadku mieszkań – wskazał w rozmowie z redakcją Infor.pl założyciel i współwłaściciel Magmillon Kuba Karliński.

pokaż więcej
Proszę czekać...