Lekarze orzecznicy łamią przepisy

Konieczne jest połączenie dwóch systemów orzecznictwa prowadzonego przez ZUS i powiatowe zespoły ds. orzecznictwa o niepełnosprawności. Pozwoli to na uszczelnienie systemu rentowego – wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli.

Na przełomie lat 2004/2005 przeprowadzono kontrole systemu przyznawania rent.
Według Piotra Kownackiego, wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli, obecnie osoba, której lekarz orzecznik ZUS nie przyzna renty z tytułu niezdolności do pracy, na podstawie tych samych dokumentów otrzymuje korzystne dla siebie orzeczenie wydane przez powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności.
– Dzięki temu osoba taka ma możliwość korzystania ze świadczeń wypłacanych przez ośrodki pomocy społecznej – dodaje wiceprezes NIK.
Z ustaleń kontroli wynika także, że lekarze orzecznicy ZUS praktycznie nie kierują na rehabilitację osób niezdolnych do pracy.

Bez rehabilitacji

Z powodu niewykorzystania środków przeznaczonych na ten cel, tylko w ubiegłym roku kwota ta została zmniejszona o jedną piątą. Organ rentowy nie wyciąga także żadnych konsekwencji wobec 19 proc. ubezpieczonych, którzy mimo posiadania takiego skierowania nie stawili się w ośrodkach rehabilitacyjnych. Osoby te nadal bowiem otrzymywały świadczenia rentowe w dotychczasowej wysokości.
– Brak standardów w orzecznictwie o niezdolności do pracy powoduje, że osoby w podobnym stanie zdrowia są odmiennie traktowane przez lekarzy orzeczników w różnych oddziałach ZUS – dodaje Lech Rejnus, dyrektor Departamentu Pracy Spraw Socjalnych i Zdrowia NIK. – To powoduje, że ZUS przegrywa od 16 do 50 proc. spraw sądowych w zależności od regionu kraju.
Kontrolerzy stwierdzili także, że w ponad 60 proc. zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności objętych kontrolą przez NIK lekarze nie mieli kwalifikacji wymaganych przepisami lub nie posiadali dokumentów uprawniających do orzekania.

Bez kwalifikacji

W ponad 70 proc. badanych jednostkek przewodniczącym składu orzekającego był specjalista z dziedziny niemającej nic wspólnego ze schorzeniem starającego się o rentę. Postępowanie takie jest niezgodne z aktami wykonawczymi do ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.).
W ocenie NIK na jakość orzeczeń ma wpływ niewłaściwy nadzór nad orzecznictwem sprawowany przez Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

Bożena Wiktorowska


Infor.pl
Pozew z PFR w sprawie Tarcz Finansowych. Komu grozi proces, jak się bronić – wyjaśnia adwokat
05 maja 2025

Jak ustalił redaktor Adam Pantak z Dziennika Gazety Prawnej (w artykule z 22 kwietnia 2025 r. "Ze skorzystania z pomocy covidowej musi się tłumaczyć 16 tys. firm. Kto dostał pozew?" - GazetaPrawna.pl), spółka Polski Fundusz Rozwoju S.A. (PFR) złożyła 16 095 pozwów przeciwko przedsiębiorcom w związku z brakiem spłaty zobowiązań w ramach Programów rządowych «Tarcza Finansowa 1.0» oraz «Tarcza Finansowa 2.0». Oznacza to, że ogromna rzesza przedsiębiorców otrzymało już pozwy z PFR, albo niedługo je otrzyma.
Dlaczego warto się temu przyjrzeć? Kto może otrzymać pozew? Czy i kiedy należy się obawiać tych pozwów? I jak się przed nimi bronić? To wyjaśnię w cyklu artykułów na Infor.pl.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]
05 maja 2025

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF
05 maja 2025

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Matura 2025 polski: tematy wypracowań
05 maja 2025

Jakie były dziś tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jeden dotyczył motywu nadziei, a drugi błędnej oceny sytuacji. Niedługo poznamy pełne arkusze.

Niezdanie matury z jednego przedmiotu. Egzamin poprawkowy w 2025 czy 2026 roku?
05 maja 2025

Czy niezdanie matury z jednego przedmiotu pozwala na przystąpienie do egzaminu poprawkowego w sierpniu 2025 r.? Czy trzeba zdawać maturę po raz kolejny dopiero w 2026 roku?

Ile procent trzeba mieć, żeby zdać maturę?
05 maja 2025

Maturzyści pytają, ile procent trzeba mieć żeby zdać maturę. Próg zaliczeniowy dotyczy tylko matury z przedmiotów obowiązkowych. Nie ma wymaganego minimum przy przedmiotach dodatkowych, które są do wyboru.

PRL-owskie wywłaszczenia pod bloki nadal tematem w sądach
05 maja 2025

Lata 50., 60. i 70. przyniosły wiele wywłaszczeń pod budowane osiedla. Okazuje się, że spory prawne związane z tymi działaniami nadal goszczą na wokandzie.

Maturzyści informacją o tematach wypracowań i testy na maturze z jęz. polskiego: "1984" G. Orwella, "Tango" S. Mrożka, "Rozmowy mistrza Polikarpa ze śmiercią", "Dziady" A. Mickiewicza, J. Kochanowski, Z. Herbert
05 maja 2025

Matura 2025 r. z języka polskiego, to podstawa programowa zmniejszona o 20%. Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Co zawiera? Dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". Jest też zadanie: "Napisz wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych."

Sejm na żywo 5 maja: Komisja śledcza ds. Pegasusa
05 maja 2025

Przesłuchanie nadinsp. Adama Cieślaka, Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Matura 2025: czas start! Ile minut trwa egzamin?
05 maja 2025

W poniedziałek 5 maja 2025 r. o godz. 9:00 ruszyły pierwsze egzaminy maturalne. Maturzyści piszą maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym. Ile minut trwa matura z polskiego, a ile z matematyki? Do kiedy są matury? Kiedy będą wyniki matur?

pokaż więcej
Proszę czekać...