W jakich przypadkach ZUS wymierza opłatę dodatkową

Płatników, którzy nie wywiązują się należycie ze swoich obowiązków – nie opłacają składek terminowo oraz składają błędne dokumenty ubezpieczeniowe – Zakład Ubezpieczeń Społecznych może ukarać, wymierzając opłatę dodatkową.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wymierzyć opłatę dodatkową w dwóch przypadkach:
• płatnikowi w razie nieopłacenia składek lub opłacenia ich w zaniżonej wysokości (art. 24 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych),
• płatnikowi składek lub instytucji obsługującej wpłaty składek, jeżeli w terminie nie był w stanie przekazać składki do otwartego funduszu emerytalnego z powodu nieprzekazania lub przekazania błędnego zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, zgłoszenia płatnika składek, imiennego raportu miesięcznego, deklaracji rozliczeniowej, dokumentu płatniczego lub zlecenia płatniczego (art. 47 ust. 10c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).
Wymierzenie opłaty na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zależy od uznania ZUS. Natomiast w drugim przypadku ZUS jest obowiązany wymierzyć taką opłatę w każdej sytuacji, gdy nieprzekazanie składek było wynikiem błędu płatnika lub instytucji obsługującej wpłaty składek.

Za nieopłacenie składek w terminie

ZUS może wymierzyć płatnikowi dodatkową opłatę w wysokości do 100 proc. nieopłaconych składek (art. 24 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Nie może być więc o­na wyższa niż wysokość nieopłaconej należności głównej z tytułu składek.
W tym przypadku wymierzenie dodatkowej opłaty z tytułu nieopłacenia składek pozostawiono uznaniu ZUS. Jednak nie oznacza to dowolności w tym zakresie. ZUS na podstawie całokształtu okoliczności danej sprawy powinien ustalić, czy w danym przypadku uzasadnione jest ukaranie płatnika dodatkową opłatą za nieopłacenie składek w terminie. W takiej sytuacji ZUS ocenia zachowanie płatnika, które spowodowało nieopłacenie składek lub opłacenie ich w zaniżonej wysokości, a w szczególności czy było spowodowane okolicznościami zależnymi od płatnika oraz zawinionymi przez niego. W inny sposób powinien być bowiem potraktowany płatnik, który opóźnia się z wykonaniem obowiązku opłacania składek, mimo dobrej kondycji ekonomicznej, a inaczej płatnik borykający się z trudnościami finansowymi, a szczególnie tymi, które powstały na skutek zdarzeń od niego niezależnych.
Ponadto przy stosowaniu opłaty dodatkowej ZUS uwzględnia dotychczasowy stosunek płatnika do obowiązku opłacania składek – czy jest to stałe czy incydentalne opóźnienie. Dotychczasowy stosunek do wypełnienia obowiązku to istotne wskazanie dla ZUS, czy płatnik jest zainteresowany jego należytym wykonaniem i podejmuje czynności zmierzające do prawidłowej jego realizacji.
WAŻNE
Wymierzenie dodatkowej opłaty następuje w drodze decyzji. Od tej decyzji płatnik może się odwołać do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych (art. 83 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Za nieprzekazanie składki do OFE

ZUS wymierzana opłatę dodatkową na podstawie art. 47 ust. 10c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, jeżeli nie mógł przekazać składek do otwartego funduszu emerytalnego w terminie z powodu nieprzekazania lub przekazania błędnego zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, zgłoszenia płatnika składek, imiennego raportu miesięcznego, deklaracji rozliczeniowej, dokumentu płatniczego lub zlecenia płatniczego. W takiej sytuacji opłatą dodatkową karany jest płatnik składek lub instytucja obsługująca wpłaty składek.
Składkę do wybranego przez ubezpieczonego otwartego funduszu emerytalnego ZUS zobowiązany jest przekazać niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 15 dni roboczych, licząc od otrzymania składki opłaconej przy użyciu dokumentów płatniczych, raportów miesięcznych i deklaracji (art. 47 ust. 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).
Jeżeli w tym terminie ZUS nie będzie w stanie przekazać składki z tych przyczyn, powinien wymierzyć opłatę dodatkową płatnikowi lub instytucji obsługującej wpłaty (bank, poczta) w zależności od tego, który z tych podmiotów spowodował powstanie błędu.
Po stwierdzeniu błędu ZUS przesyła płatnikowi składek lub instytucji obsługującej wpłaty składek zawiadomienie o nieprzekazaniu lub przekazaniu błędnego dokumentu nie później niż w ciągu 30 dni, licząc od następnego dnia po dniu, w którym upływał termin przekazania składki do otwartego funduszu emerytalnego.
Opata dodatkowa wymierzana jest wysokości odsetek liczonych według zmiennej stopy procentowej, obowiązującej dla kolejnych trzymiesięcznych okresów, rozpoczynających się pierwszego dnia każdego kwartału kalendarzowego. Wysokość zmiennej stopy procentowej jest obliczana jako średnia arytmetyczna średnich ważonych stóp rentowności 52-tygodniowych bonów skarbowych sprzedanych na czterech ostatnich przetargach, które odbyły się do końca miesiąca poprzedzającego ostatni miesiąc przed rozpoczęciem danego kwartału, i jest zaokrąglana do dwóch miejsc po przecinku. Do obliczania tych odsetek przyjmuje się, że rok wynosi 365 dni.
WAŻNE
Opłaconą lub ściągniętą w drodze postępowania egzekucyjnego dodatkową opłatę ZUS przekazuje w całości na rachunek ubezpieczonego w otwartym funduszu emerytalnym.
Odsetki obliczone są od kwoty nieprzekazanej w terminie składki na otwarte fundusze emerytalne (tzn. od 7,3 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne ubezpieczonego – taka kwota jest przekazywana do otwartego funduszu emerytalnego), za okres od następnego dnia po upływie terminu przekazania składek przez ZUS do otwartego funduszu emerytalnego do dnia otrzymania prawidłowych dokumentów, które były przyczyną nieprzekazania składek do funduszu.

Sposób wniesienia opłaty dodatkowej

Dodatkowa opłata wymierzana jest w drodze decyzji, od której przysługuje odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych (art. 83 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Instytucje obsługujące wpłaty składek i płatnicy składek zobowiązani są wpłacić dodatkową opłatę w najbliższym terminie opłacania składek po uprawomocnieniu się decyzji o jej wymierzeniu. Jeżeli opłata nie zostanie uregulowana dobrowolnie, podlega ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Opłaconą lub ściągniętą w drodze postępowania egzekucyjnego dodatkową opłatę ZUS przekazuje w całości na rachunek ubezpieczonego w otwartym funduszu emerytalnym.
4,30 proc. wynosi wysokość odsetek należnych z tytułu nieprzekazanych w terminie składek do otwartego funduszu emerytalnego od 1 stycznia 2006 r. do 31 marca 2006 r.

Iwona Wielgopolanin
gp@infor.pl

Podstawa prawna
Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 887 z późn. zm.).
Komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 2 grudnia 2005 r. w sprawie wysokości odsetek należnych z tytułu nieprzekazanych w terminie składek do otwartego funduszu emerytalnego (MP nr 80, poz. 1146).


Infor.pl
Problemy z zasiłkami przedsiębiorców. ZUS odmawia wypłaty. Rzecznik MŚP interweniuje
29 maja 2025

Do końca 2021 roku brak opłaty składki chorobowej w terminie albo opłacenie jej w niepełnej wysokości skutkowało automatyczną utratą ubezpieczenia chorobowego przez przedsiębiorcę. Obecnie przepisy zostały zmienione i nie dochodzi do tego, jeśli niedopłata wynosi do 1% minimalnego wynagrodzenia. Aktualnie, mimo zmiany przepisów, ZUS odmawia wypłaty świadczeń zasiłkowych, gdy przedsiębiorcy nie podlegali ubezpieczeniu chorobowemu w okresie przed 2022 r. Rzecznik MŚP interweniuje.

Kto i kiedy może ponieść odpowiedzialność karną za niezłożenie wniosku o upadłość spółki handlowej (np. sp. z o.o.)
29 maja 2025

Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki handlowej to obowiązek, który spoczywa na barkach między innymi członków zarządu i likwidatorów. Niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki pomimo powstania warunków uzasadniających upadłość spółki jest przestępstwem, które zostało uregulowane nie w Kodeksie karnym, a w Kodeksie spółek handlowych.

Co z polskim PKB? Prognoza jest jednoznaczna
29 maja 2025

Polska gospodarka ma się nieźle – według analityków wzrost PKB wyniesie 3,5 proc. w 2025 roku i 3,4 proc. w 2026. Eksperci podkreślają, że nasz kraj pozostaje jednym z liderów wzrostu w UE. Wsparciem będą spadająca inflacja i rosnące realne dochody. Nie brakuje jednak wyzwań – słaby eksport, niedobór siły roboczej i napięcia handlowe z USA mogą osłabić ten pozytywny trend.

Komunikat ZUS: 2 czerwca 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców. Chodzi o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej
29 maja 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina przedsiębiorcom, że do 2 czerwca 2025 r. należy zweryfikować i odesłać przez PUE/eZUS wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej.

ZUS odbiera zasiłki za błędy dotyczące składek sprzed 2022 roku – Rzecznik MŚP interweniuje
29 maja 2025

Do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców wpływa coraz więcej dramatycznych spraw dotyczących decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w których organ odmawia wypłaty świadczeń zasiłkowych, wskazując, że przedsiębiorcy nie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu za okres sprzed 2022 roku.

ZFŚS: Do 31 maja 2025 r. pracodawcy muszą przekazać 75% odpisu – co warto wiedzieć?
29 maja 2025

Do 31 maja 2025 r. pracodawcy mają czas na przekazanie 75 proc. odpisu na na rachunek bankowy Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Kto ma obowiązek tworzenia ZFŚS? Jak nalicza się odpisy podstawowe?

Szczególne przypadki odwołania dyrektora szkoły w trakcie roku szkolnego
29 maja 2025

Odwołanie dyrektora placówki bez wypowiedzenia w trakcie roku szkolnego możliwe jest tylko w sytuacjach wyjątkowych i nagłych, które mogą zdestabilizować jej funkcjonowanie. W takim przypadku reakcja organu prowadzącego szkołę musi być natychmiastowa.

Nocna prohibicja – jakich błędów unikać przy podejmowaniu uchwały
29 maja 2025

Rady gmin mają możliwość wprowadzenia ograniczeń w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych. Jednak, aby skutecznie podjąć w tym zakresie uchwałę, muszą przestrzegać określonych zasad. Jakie błędy gminy popełniają najczęściej?

Podatnik zapłacił zaległy podatek ale nie zatrzymało to egzekucji. Urząd skarbowy wykorzystał pomyłkę w przelewie. Winą obarczył podatnika i automatyzację systemu
29 maja 2025

Absurdów podatkowych nie brakuje. Dla przykładu można podać historię przedsiębiorcy, który nie uregulował w terminie podatku, za co otrzymał upomnienie z urzędu skarbowego. Dokonując wpłaty, popełnił niezamierzony błąd, który spowodował kolejne konsekwencje. W efekcie na jego koncie jednocześnie wystąpiła niedopłata i nadpłata podatku. Ministerstwo Finansów, komentując ww. sprawę, wskazuje obowiązujące przepisy, zaś eksperci przekonują, że urzędnicy mogli zachować się inaczej. Resort zaznacza, że proces obsługi wpłat podatników jest zautomatyzowany, a w opisywanej sytuacji nie można mówić o błędzie systemowym. Wśród znawców tematu nie brakuje opinii, że zbyt sztywne przepisy i procedury podatkowe mogą właściwie stanowić pułapkę dla przedsiębiorców.

300 zł na wyprawkę szkolną w roku szkolnym 2025/2026 dla uczniów w wieku do 24 r.ż. Świadczenie przyznawane jest bez względu na dochód
29 maja 2025

Rodzice i opiekunowie mogą ubiegać się o świadczenie "Dobry start", które wynosi 300 zł i przysługuje na każde uczące się dziecko w wieku od 7 do 20 lat. W przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, wsparcie przysługuje aż do ukończenia 24. roku życia.

pokaż więcej
Proszę czekać...