Zasady waloryzacji w następnych latach

Bartosz Marczuk
rozwiń więcej
Jeśli nie zmieni się obecny sposób podwyższania emerytur i rent oraz sprawdzą się prognozy dotyczące inflacji i wzrostu płac, następna waloryzacja obędzie się w marcu 2009 r., a świadczenia wzrosną o około 4 proc.
Jak już napisaliśmy, zmieniony sposób waloryzacji ma obowiązywać także w następnym roku i w kolejnych latach.

Jaki wskaźnik w przyszłości

Podwyżki mają odbywać się co roku w marcu. Ich wysokość zależy od wskaźnika waloryzacji, który uwzględnia:

- wzrost cen z poprzedniego roku (średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług ogółem lub, jeśli jest wyższy, ten wskaźnik dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów)

- tzw. zwiększenie, które nie może być niższe od 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Przyszłoroczna waloryzacja odbędzie się więc na podstawie tegorocznego wzrostu cen i płac. Ponieważ nie będzie już przerwy w podwyżkach, w przyszłym roku nie będzie też już drugiego wskaźnika waloryzacji. Wszystkie świadczenia zostaną podniesione o taką samą wartość.

Jaka podwyżka

Ministerstwo Finansów w ustawie budżetowej na ten rok zapisało, że średnioroczna inflacja (dla gospodarstw emerytów i rencistów) wyniesie w 2008 roku 102,4 proc. Jednak już dzisiaj można przyjąć (ze względu na szybszy niż zakładano wzrost cen), że będzie ona wyższa. Niektórzy eksperci wskazują, że może istotnie przekroczyć 3 proc. Można więc przyjąć, że wyniesie około 3 proc.

Z kolei wzrost realnych wynagrodzeń jest szacowany na ponad 5 proc. Według na przykład Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową wzrost ten w tym roku wyniesie 5,1 proc.

Gdyby wzrost cen wyniósł więc 3 proc., a płac 5 proc. - przyszłoroczny wskaźnik waloryzacji wyniesie co najmniej 4 proc. Uwzględni 3-proc. inflację oraz co najmniej piątą część 5-procentowego wzrostu płac (czyli 1 proc.). Łącznie wyniesie więc 4 proc.

W 2009 roku

świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o ok. 4 proc.

BARTOSZ MARCZUK

bartosz.marczuk@infor.pl

Podstawa prawna

Art. 89 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

 
Infor.pl
Niezdanie matury z jednego przedmiotu. Egzamin poprawkowy w 2025 czy 2026 roku?
05 maja 2025

Czy niezdanie matury z jednego przedmiotu pozwala na przystąpienie do egzaminu poprawkowego w sierpniu 2025 r.? Czy trzeba zdawać maturę po raz kolejny dopiero w 2026 roku?

Ile procent trzeba mieć, żeby zdać maturę?
05 maja 2025

Maturzyści pytają, ile procent trzeba mieć żeby zdać maturę. Próg zaliczeniowy dotyczy tylko matury z przedmiotów obowiązkowych. Nie ma wymaganego minimum przy przedmiotach dodatkowych, które są do wyboru.

PRL-owskie wywłaszczenia pod bloki nadal tematem w sądach
05 maja 2025

Lata 50., 60. i 70. przyniosły wiele wywłaszczeń pod budowane osiedla. Okazuje się, że spory prawne związane z tymi działaniami nadal goszczą na wokandzie.

Matura 2025 r. W arkuszu egzaminacyjnym 2 testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". Wypracowanie z jęz. polskiego [dwa tematy do wyboru]
05 maja 2025

Matura 2025 r. z języka polskiego, to podstawa programowa zmniejszona o 20%. Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Co zawiera? Dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". Jest też zadanie: "Napisz wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych."

Sejm na żywo 5 maja: Komisja śledcza ds. Pegasusa
05 maja 2025

Przesłuchanie nadinsp. Adama Cieślaka, Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Matura 2025: czas start! Ile minut trwa egzamin?
05 maja 2025

W poniedziałek 5 maja 2025 r. o godz. 9:00 ruszyły pierwsze egzaminy maturalne. Maturzyści piszą maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym. Ile minut trwa matura? Do kiedy są matury? Kiedy będą wyniki matur?

Emerytura i renta po śmierci seniora. Kiedy można ją zatrzymać, a kiedy trzeba zwrócić. ZUS musi wypłacić świadczenie jeżeli zmarły nabył do niego prawo
05 maja 2025

ZUS informuje, że po śmierci osoby pobierającej emeryturę lub rentę, ZUS wstrzymuje wypłatę świadczeń, ponieważ prawo do nich wygasa. Jeśli jednak emerytura lub renta została wypłacona po śmierci, ale w miesiącu, w którym ta śmierć miała miejsce, nie zawsze jest konieczne zwracanie tych pieniędzy do ZUS-u. W niektórych sytuacjach rodzina może zatrzymać ostatnią wypłatę, o ile zmarły miał do niej prawo.

Ilu cudzoziemców pracuje w Polsce? Pochodzą z ponad 150 państw
05 maja 2025

Ilu cudzoziemców pracuje w Polsce? Jaki jest udział cudzoziemców w ogólnej liczbie pracujących?

Dwie decyzje w jednej kopercie prześle ZUS do emerytów i rencistów w maju 2025 r. Przeczytaj uważnie i sprawdź wysokość świadczeń
05 maja 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę corocznej korespondencji do emerytów i rencistów. W jednej kopercie znajdą dwie decyzje – o waloryzacji z marca 2025 r. oraz przyznaniu dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego czyli tzw. trzynastki.

Grillowanie na balkonie i w parku – czy jest dozwolone?
05 maja 2025

Nadejście wiosny można poczuć nie tylko w zwiększonych temperaturach, ale także w zapachach unoszonych przez powietrze. Bowiem gdy tylko zaczyna się sezon, Polacy chętnie zaczynają grillować. Rośnie wtedy nie tylko sprzedaż grillowych akcesoriów, ale także statystyczna liczba mandatów udzielonych przez Straż Miejską plenerowym koneserom. Większość mieszkańców miast nie posiada własnego ogrodu, dlatego wielu zadaje sobie pytanie, czy grillowanie na balkonie lub w parku jest dozwolone.

pokaż więcej
Proszę czekać...