Kiedy można ubiegać się o przyznanie renty szkoleniowej

Marcin Karbownik
rozwiń więcej
W wieku 24 lat uległem wypadkowi przy pracy. W jego wyniku straciłem rękę. Z końcem sierpnia 2008 r. kończy mi się okres zasiłkowy i lekarz chce skierować mnie na rentę. Dowiadywałem się w urzędzie pracy, czy są jakieś szkolenia, na których mógłbym przygotować się do pracy w innym zawodzie. Niestety, ze względu na moją sytuację finansową nie mogę za nie zapłacić. W urzędzie pracy poinformowano mnie, że mógłbym ubiegać się o rentę szkoleniową. Co powinienem zrobić, aby ZUS przyznał mi prawo do tego świadczenia?

W celu uzyskania prawa do renty szkoleniowej powinien pan złożyć wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy. Do wniosku (formularz ZUS Rp-1) należy dołączyć kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych (formularz ZUS Rp-6), świadectwa pracy i inne dokumenty potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe oraz dokumenty, na podstawie których ZUS będzie mógł ustalić podstawę wymiaru (m.in. zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu - druk ZUS Rp-7).

Ponadto należy dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia (druk ZUS N-9) wraz z wywiadem zawodowym (druk ZUS N-10), a także protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. W przypadku gdy ZUS po rozpatrzeniu wniosku, uzna, że dane zdarzenie jest wypadkiem przy pracy, skieruje pana do lekarza orzecznika ZUS w celu ustalenia czy istnieje niezdolność do pracy, w jakim stopniu i czy niezdolność ma związek z wypadkiem przy pracy. Jeżeli lekarz orzecznik, na podstawie przeprowadzonego badania lekarskiego orzeknie, że jest pan niezdolny do pracy w związku z wypadkiem przy pracy, a przekwalifikowanie zawodowe jest celowe, wówczas ZUS przyzna prawo do renty szkoleniowej. ZUS informuje powiatowy urząd pracy o przyznaniu renty szkoleniowej, a zainteresowany jest powiadamiany przez urząd o terminie szkolenia.

Renta przysługuje przez okres sześciu miesięcy. Na wniosek starosty jej wypłata może ulec przedłużeniu maksymalnie do 30 miesięcy. Jednak jeżeli starosta uzna, że nie ma możliwości przekwalifikowania zawodowego oraz gdy pobierający rentę nie uczestniczy we wskazanych szkoleniach, wówczas na jego wniosek okres sześciu miesięcy może zostać skrócony. W przypadku gdy starosta zawiadomi o braku możliwości przekwalifikowania do innego zawodu organ rentowy ponownie kieruje zainteresowanego do lekarza orzecznika w celu ustalenia stopnia niezdolności do pracy związku z wypadkiem przy pracy czy chorobą zawodową.

Warto podkreślić, że wysokość renty szkoleniowej w związku z wypadkiem przy pracy wynosi 100 proc. podstawy wymiaru, nie mniej niż 120 proc. renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Jednakże w sytuacji gdy wskaźnik podstawy wymiaru jest wyższy niż 250 proc. - renta szkoleniowa wynosi 75 proc. podstawy wymiaru.

MARCIN KARBOWNIK

ekspert od emerytur i rent

Podstawa prawna

• Art. 6 ust. 1 pkt 7, art. 18 ust. 1, art. 20 ust. 2 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. nr 199, poz. 1973 z późn. zm.).

Infor.pl
Seniorzy tracą całe swoje majątki i są umieszczani w DPS-ach na koszt gmin przez niemoralną lukę prawną. Sprawa skierowana do MRPiPS
06 maja 2025

W dniu 18 marca br. Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski zwróciło się do MRPiPS o podjęcie interwencji w celu wyeliminowania dostrzeżonej przez samorządy głęboko niemoralnej i niesprawiedliwej społecznie luki w przepisach, która pozwala rodzinom seniorów na pozbawianie ich całego majątku (wartego nawet kilka milionów złotych) i umieszczanie ich w domach pomocy społecznej, za które finalnie koszt ponosi gmina, pomimo, że istnieje notarialna umowa zobowiązaniowa, na podstawie której rodziny tych seniorów powinny zapewniać im, do końca życia, opiekę i ponosić koszty ich utrzymania.

Matura 2025 matematyka - co zabrać?
06 maja 2025

We wtorek 6 maja 2025 r. o 9:00 startuje matura z matematyki. Co trzeba obowiązkowo zabrać ze sobą? Czy materiały zapewnia szkoła czy sam maturzysta przynosi własne? Oto lista.

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: matematyka, poziom podstawowy
06 maja 2025

We wtorek, 6 maja 2025 r. egzaminy maturalne rozpoczął o godz. 9:00 egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Następnie, o godz. 14:00 rozpoczną się egzaminy z języka kaszubskiego, języka łemkowskiego oraz języka łacińskiego i kultury antycznej na poziomie rozszerzonym. Matury rozpoczęły się w poniedziałek egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rozwód pozasądowy – będzie można rozwiązać małżeństwo przed kierownikiem USC. Jaka będzie procedura? Są już założenia nowelizacji
06 maja 2025

W ramach deregulacji prawa Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło pod koniec kwietnia 2025 r. założenia nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw, która ma na celu wprowadzenie możliwości pozasądowego rozwiązania małżeństwa (tzw. rozwodu pozasądowego). W tym nowym trybie rozwiązanie małżeństwa następowało będzie w drodze czynności podejmowanych przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, który sprawdzi, czy zaistniały ustawowe przesłanki rozwodu pozasądowego i dokona odpowiednich wpisów w rejestrze stanu cywilnego. Ten nowy tryb rozwodu ma być wyjątkiem od zasady rozwiązania małżeństwa przez sąd.

Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów
05 maja 2025

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu
01 maja 2025

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]
05 maja 2025

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok? Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r.
06 maja 2025

Od roku szkolnego 2025/2026 przedmiot "Wychowanie do życia w rodzinie" zostanie zastąpiony przez "Edukację zdrowotną". Będzie to przedmiot nieobowiązkowy. Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok?

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje
05 maja 2025

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

pokaż więcej
Proszę czekać...