Nowelizacja Kodeksu karnego wykonawczego

Sejm uchwalił w czwartek obszerną nowelizację Kodeksu karnego wykonawczego. Zgodnie z deklaracjami rządu, jej celem jest poprawa funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Nowela ma służyć: usprawnieniu procedur, zmniejszeniu kosztów postępowań, skróceniu czasu ich trwania, a także - w odniesieniu do postępowania wykonawczego w sprawach karnych - zwiększeniu efektywności orzekanych kar.

Za jej uchwaleniem głosowało w czwartek wieczorem 267 posłów, przeciw było 142, a wstrzymało się od głosu ośmiu. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Nowelizacja ma likwidować wady ustawy, które, według rządu, prowadzą do przewlekłości postępowania wykonawczego, jego nieefektywności oraz nieuzasadnionej kosztowności.

Zgodnie z nowymi przepisami, sąd penitencjarny badający wniosek skazanego o warunkowe zwolnienie z reszty kary będzie brał pod uwagę jego postawę, właściwości i warunki, a także to jak się zachowywał po popełnieniu przestępstwa (czy okazał skruchę) i czy orzeczona kara wpłynęła na niego wychowawczo.

Zrezygnowano z istniejącej możliwości odraczania wykonania kary grzywny lub rozłożenia jej na raty. Zmieniono też zasadę, że można zaskarżać wszystkie postanowienia sądu penitencjarnego. Teraz można będzie odwoływać się tylko od orzeczeń najbardziej istotnych dla skazanego, np. tych związanych z pozbawieniem wolności.

Nowelizacja wprowadziła zarazem zasadę odwrotną do obecnie obowiązującej co do wykonalności postanowień w postępowaniu wykonawczym. Mają one teraz stawać się wykonalne z chwilą ich wydania, a nie po uprawomocnieniu.

Zniesiono też zasadę udziału stron we wszystkich posiedzeniach sądu penitencjarnego. Ustawodawca uznał, że całkowicie wystarczające i bardziej racjonalne będzie stworzenie takiej możliwości tylko w sprawach najistotniejszych.

Infor.pl
Czy 31 maja 2024 r wolny w pracy i w szkole
27 maja 2024

Boże Ciało to święto kościelne i ustawowy dzień wolny od pracy. W tym roku przypada w czwartek. Czy piątek następujący po Bożym Ciele jest dniem wolnym w pracy i w szkole?

Czternaste emerytury 2024. Nadchodzą ważne decyzje rządu
27 maja 2024

Czternaste emerytury w 2024 roku. Rząd musi zdecydować w sprawie rozporządzenia dotyczącego miesiąca wypłaty czternastej emerytury. Ma też możliwość wydania rozporządzenia, które określiłoby wyższą kwotę czternastej emerytury.

Firmy muszą płacić dużo więcej pracownikom szeregowym, bo nie ma chętnych do pracy. Fala zwolnień grupowych tylko zaciemnia obraz
27 maja 2024

Kiedyś mówiło się pracownicy niewykwalifikowani albo zwyczajnie – fizyczni. Ich zarobki były niewielkie, bo tak wartościowano ich pracę, a przy wysokim bezrobociu na każdy etat czekało wielu chętnych. Teraz wszystko się odwróciło – z braku pracowników szeregowych, bo tak ich teraz określa się przy rekrutacji – notują straty. Albo więc zaczną konkurować o „fizycznych” płacowo, albo wypadną z rynku.

Dni ustawowo wolne od pracy w drugiej połowie 2024 r.
27 maja 2024

Jakie dni ustawowo wolne od pracy czekają nas w drugiej połowie 2024 r.? Jak to wpłynie na możliwość zorganizowania dłuższego odpoczynku?

W kwietniu kredyty hipoteczne znów mniej dostępne, średnia krajowa rośnie, a nawet małe mieszkanie kupić jest coraz trudniej
27 maja 2024

W kwietniu banki znów zaostrzyły kryteria ustalania zdolności kredytowej osób ubiegających się o kredyty hipoteczne. Nie zniwelował tego kolejny znaczący wzrost średniej krajowej. Na dodatek ceny metra kwadratowego nie przestają rosnąć, maleje za to oferta dostępnych mieszkań.

 

Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm. Najważniejsze zmiany
27 maja 2024

W dniu 23 maja 2024 r. Sejm przyjął długo oczekiwaną ustawę o ochronie sygnalistów. Główne założenia ustawy nie zmieniły się od ostatniego projektu zaprezentowanego przez Radę Ministrów. Niemniej posłowie zdecydowali się na wprowadzenie kilku poprawek, w tym te najważniejsze dotyczące grup kapitałowych.

Dopłaty do zboża 2024 - wnioski w ARiMR można składać do 5 czerwca
27 maja 2024

Dopłaty do zboża 2024 - wnioski można złożyć do 5 czerwca. Producenci zbóż, którzy sprzedali od 1 stycznia br. do 31 maja br. pszenicę, żyto, jęczmień, pszenżyto lub mieszanki zbożowe mogą składać wnioski o pomoc w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kto nie dostanie urlopu
27 maja 2024

Kolejny długi weekend już naprawdę blisko! Boże Ciało 2024 - kiedy? Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kto nie dostanie urlopu? Kto pracuje w święta? Czy pracodawca może odwołać z Urlopu? Czy pracownik może odmówić stawienia się w pracy?

Podwyżka ryczałtu na przejazdy. Od 1 czerwca 2024 r. będzie to 889,40 zł. Sprawdź dla kogo i jak uzyskać wyższą kwotę
27 maja 2024

889,40 zł – tyle od 1 czerwca 2024 r. będzie wynosił ryczałt za przejazdy, których koszt może być finansowany w ramach bonu stażowego.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki
27 maja 2024

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

pokaż więcej
Proszę czekać...