NFZ: Ministerstwo Zdrowia nie uwzględniło naszych uwag ws. recept

fot. fotolia / Fotolia
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jacek Paszkiewicz poinformował, że Ministerstwo Zdrowia nie uwzględniło uwag NFZ do projektu rozporządzenia w sprawie recept. Zdaniem Paszkiewicza bez tych zmian nowe przepisy nie powinny wejść w życie.

Paszkiewicz skierował w tej sprawie pismo do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Szef NFZ uważa, że zgłoszone przez niego uwagi mają zasadnicze znaczenie dla płynności finansów publicznych zarządzanych przez Fundusz. W opinii Paszkiewicza ich nieprzyjęcie wpłynie na ograniczenia ustawowej delegacji NFZ dot. kontrolowania tego, jak wydawane są środki przeznaczone na refundację leków.

Fundusz stanowczo sprzeciwił się m.in. wprowadzeniu nowego wzoru recepty. Paszkiewicz przypomniał, że obowiązujące recepty zostały wprowadzone dość niedawno - w drodze rozporządzenia z grudnia 2011 r. Prezes NFZ podkreślił, że wiele podmiotów wydrukowało już recepty i poniosło koszty.

Wiceminister zdrowia Jakub Szulc podkreślił, że rozporządzenie nie zmienia wzorów recept, pozostaną one takiej jak do tej pory. Dodał, że prezes Paszkiewicz przedstawia swoje argumenty na zbyt ogólnym poziomie i nie prezentuje szczegółów dot. zgłaszanych uwag.

"Nie podzielamy opinii pana prezesa, że przepisy rozporządzenia mogą w jakikolwiek sposób wpłynąć na ograniczenie kontroli wydawania publicznych środków na refundację leków. Nie wiemy, na jakiej podstawie pan prezes wyciąga takie wnioski. Jest to kuriozalne, bo część uwag została przyjęta podczas konferencji uzgodnieniowej, która odbyła się w ubiegłym tygodniu" - powiedział Szulc.

Nowe rozporządzenie w sprawie recept ma wejść w życie 10 marca. Wprowadza ono m.in. przepis umożliwiający realizację recepty, której druk odbiega od wzoru określonego w rozporządzeniu. MZ podkreśla, że wynika to z odejścia od karania aptekarzy za błędy drukarskie i nieścisłości związane z wypełnieniem recepty przez lekarza, które nie powodują jej nieczytelności. Chodzi np. o wpisanie danych w części recepty innej, niż przewiduje rozporządzenie.

Resort zdrowia rozszerzył katalog błędów, mimo których aptekarz będzie mógł zrealizować receptę. Ma to dotyczyć m.in. braku lub błędu w danych drukarni, w której recepta została wydrukowana oraz niewłaściwych danych pacjenta lub świadczeniodawcy.

Aptekarze będą mogli poprawiać na recepcie lub tylko w komunikacie elektronicznym przekazywanym do NFZ m.in. identyfikator oddziału regionalnego Funduszu, kod uprawnień dodatkowych pacjenta, numer prawa wykonywania zawodu lekarza.

W rozporządzeniu znalazł się zapis umożliwiający aptekarzom wydawanie recept niespełniających wymaganych kryteriów, np. z pieczątką: "Refundacja leku do decyzji NFZ". Lekarze będą musieli wypisywać na receptach poziom odpłatności pacjenta tylko w przypadku leków, które występują na liście refundacyjnej w więcej niż jednym stopniu odpłatności (B - bezpłatne, R - ryczałt, 30 proc., 50 proc., 100 proc.). MZ zaznacza, że ten zapis jest odpowiedzią na jeden z postulatów lekarzy. Ma to im ułatwić wypisywanie poziomu odpłatności.

Jeżeli lek zostanie przepisany poza określonym zakresem wskazań objętych refundacją, lekarze mają wpisywać na recepcie 100-proc. poziom odpłatności.

Jak informowała Naczelna Rada Aptekarska, resort uwzględnił niektóre ze zgłoszonych przez nią uwag, m.in. że farmaceuta może zrealizować receptę także wtedy, gdy dane są rozmieszczone nie według wzoru oraz gdy recepta pod względem graficznym nie odpowiada wzorowi recepty.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

Infor.pl
Niezdanie matury z jednego przedmiotu. Egzamin poprawkowy w 2025 czy 2026 roku?
05 maja 2025

Czy niezdanie matury z jednego przedmiotu pozwala na przystąpienie do egzaminu poprawkowego w sierpniu 2025 r.? Czy trzeba zdawać maturę po raz kolejny dopiero w 2026 roku?

Ile procent trzeba mieć, żeby zdać maturę?
05 maja 2025

Maturzyści pytają, ile procent trzeba mieć żeby zdać maturę. Próg zaliczeniowy dotyczy tylko matury z przedmiotów obowiązkowych. Nie ma wymaganego minimum przy przedmiotach dodatkowych, które są do wyboru.

PRL-owskie wywłaszczenia pod bloki nadal tematem w sądach
05 maja 2025

Lata 50., 60. i 70. przyniosły wiele wywłaszczeń pod budowane osiedla. Okazuje się, że spory prawne związane z tymi działaniami nadal goszczą na wokandzie.

Matura 2025 r. W arkuszu egzaminacyjnym 2 testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". Wypracowanie z jęz. polskiego [dwa tematy do wyboru]
05 maja 2025

Matura 2025 r. z języka polskiego, to podstawa programowa zmniejszona o 20%. Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Co zawiera? Dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". Jest też zadanie: "Napisz wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych."

Sejm na żywo 5 maja: Komisja śledcza ds. Pegasusa
05 maja 2025

Przesłuchanie nadinsp. Adama Cieślaka, Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Matura 2025: czas start! Ile minut trwa egzamin?
05 maja 2025

W poniedziałek 5 maja 2025 r. o godz. 9:00 ruszyły pierwsze egzaminy maturalne. Maturzyści piszą maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym. Ile minut trwa matura? Do kiedy są matury? Kiedy będą wyniki matur?

Emerytura i renta po śmierci seniora. Kiedy można ją zatrzymać, a kiedy trzeba zwrócić. ZUS musi wypłacić świadczenie jeżeli zmarły nabył do niego prawo
05 maja 2025

ZUS informuje, że po śmierci osoby pobierającej emeryturę lub rentę, ZUS wstrzymuje wypłatę świadczeń, ponieważ prawo do nich wygasa. Jeśli jednak emerytura lub renta została wypłacona po śmierci, ale w miesiącu, w którym ta śmierć miała miejsce, nie zawsze jest konieczne zwracanie tych pieniędzy do ZUS-u. W niektórych sytuacjach rodzina może zatrzymać ostatnią wypłatę, o ile zmarły miał do niej prawo.

Ilu cudzoziemców pracuje w Polsce? Pochodzą z ponad 150 państw
05 maja 2025

Ilu cudzoziemców pracuje w Polsce? Jaki jest udział cudzoziemców w ogólnej liczbie pracujących?

Dwie decyzje w jednej kopercie prześle ZUS do emerytów i rencistów w maju 2025 r. Przeczytaj uważnie i sprawdź wysokość świadczeń
05 maja 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę corocznej korespondencji do emerytów i rencistów. W jednej kopercie znajdą dwie decyzje – o waloryzacji z marca 2025 r. oraz przyznaniu dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego czyli tzw. trzynastki.

Grillowanie na balkonie i w parku – czy jest dozwolone?
05 maja 2025

Nadejście wiosny można poczuć nie tylko w zwiększonych temperaturach, ale także w zapachach unoszonych przez powietrze. Bowiem gdy tylko zaczyna się sezon, Polacy chętnie zaczynają grillować. Rośnie wtedy nie tylko sprzedaż grillowych akcesoriów, ale także statystyczna liczba mandatów udzielonych przez Straż Miejską plenerowym koneserom. Większość mieszkańców miast nie posiada własnego ogrodu, dlatego wielu zadaje sobie pytanie, czy grillowanie na balkonie lub w parku jest dozwolone.

pokaż więcej
Proszę czekać...