Coraz mniej czasu na zmiany wpisów w rejestrze podmiotów leczniczych

fot. shutterstock / ShutterStock
Graniczny termin na dostosowanie wpisów w rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą to 30 czerwca 2012 r. Jednak spora grupa świadczeniodawców, w tym praktyk zawodowych (zarówno lekarzy, jak i pielęgniarek czy położnych), wnioski o zmianę wpisu musi złożyć wcześniej.

Obowiązująca od 1 lipca 2011 r. ustawa o działalności leczniczej dotyczy nie tylko podmiotów leczniczych (dawnych zakładów opieki zdrowotnej), ale również praktyk zawodowych. Ustawa przewiduje istnienie nowego rejestru, do którego wpisywane są wszystkie podmioty wykonujące działalność leczniczą.

W odniesieniu do praktyk lekarskich nowy rejestr nadal prowadzony jest przez okręgową radę lekarską właściwą dla miejsca wykonywania praktyki zawodowej lekarza. Zmieniła się natomiast jego forma. Docelowo ma on działać w systemie teleinformatycznym, a integracja usług elektronicznych odbywać się w ramach usług świadczonych dla dotychczasowego rejestru zakładów opieki zdrowotnej. Umożliwi to jednolity dostęp (przez Internet) do informacji o wszystkich podmiotach wykonujących działalność leczniczą.

We wniosku o wpis do rejestru podmiotów prowadzących działalności leczniczą konieczne jest uzupełnienie danych, które dotąd nie były zbierane. Z tego powodu każda praktyka zawodowa musi dokonać zmiany wpisu w rejestrze.

Obok zakresu udzielanych świadczeń zdrowotnych, należy bowiem określić np. rodzaj działalności leczniczej w rozumieniu art. 8 ustawy (stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne szpitalne lub inne niż szpitalne oraz ambulatoryjne świadczenia zdrowotne). Informacje w rejestrze poszerzone są także o dane dotyczące akredytacji lub certyfikacji, a także o zagadnienia dotyczącego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Ustawa dała praktykom zawodowym, podobnie jak podmiotom leczniczym, 12 miesięcy na dostosowanie się do jej przepisów, w tym zmian w rejestrze. Upłyną one 30 czerwca 2012 r. Do tego czasu każda praktyka zawodowa powinna złożyć wniosek o zmianę wpisu w rejestrze. Jeżeli tego nie zrobi, może narazić się na karę pieniężną w wysokości do dziesięciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, nakładaną uchwałą okręgowej rady lekarskiej.

UWAGA!

Jeżeli po 1 lipca 2011 r. lekarz zmienił np. adres prowadzenia praktyki, jej formę prawną albo praktyka grupowa lekarska powiększyła (zmniejszyła) się o jakiegoś wspólnika, to zmianę tych danych – objętych rejestrem – należy zgłosić w terminie 14 dni od dnia ich powstania pod rygorem nałożenia kary pieniężnej.

Chcesz wiedzieć, jak wypełnić zgłoszenie w rejestrze praktyk lekarskich? Sięgnij po praktyczny komentarz do przepisów mówiącej o tym ustawy, przygotowany przez jej współautorów, pod redakcją dyrektora Departamentu Prawnego Ministerstwa Zdrowia: „Ustawa o działalności leczniczej z komentarzem i wybranymi aktami wykonawczymi”

Infor.pl
Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia
16 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

pokaż więcej
Proszę czekać...