Od lipca rozprawy cywilne w całej Polsce będą nagrywane

© iGoolin - Fotolia.com / Fotolia
Od końca lipca we wszystkich sądach okręgowych i apelacyjnych w Polsce w sprawach cywilnych zostanie uruchomiony system nagrywania rozpraw, czyli sporządzania tzw. elektronicznych protokołów - poinformował resort sprawiedliwości.

W Sądzie Okręgowym w Warszawie przeprowadzona została dla przedstawicieli mediów pozorowana rozprawa sądowa z wykorzystaniem elektronicznego protokołu. W prezentacji m.in. wzięli udział minister sprawiedliwości Jarosław Gowin oraz wiceminister Jacek Gołaczyński.

"Sędziowie, adwokaci i strony muszą przyzwyczaić się do tego systemu, ale jestem przekonany, że w ciągu najdalej dwóch-trzech lat dojdzie do skrócenia czasu orzekania" - powiedział Gowin.

Gołaczyński wyjaśnił natomiast, że obecnie nagrywanie rozpraw wprowadzane jest w apelacji wrocławskiej. W pierwszej dekadzie maja system zostanie uruchomiony w apelacjach: katowickiej, rzeszowskiej i gdańskiej. Do końca lipca ma nim zostać objęty cały kraj - na końcu apelacja warszawska. "Okręg warszawski jest największy, więc wszystkie wcześniejsze doświadczenia będą wykorzystane w stolicy" - dodał.

W sądach okręgowych nagrywany będzie zarówno dźwięk jak i obraz, nagrania w sądach apelacyjnych będą wyłącznie dźwiękowe. "Strony będą mogły dostać na swój użytek płytę z nagraniem audio, chodzi o ochronę wizerunku osób uczestniczących w rozprawach" - powiedział.

Wiceminister poinformował też, że zgodnie z planami od przyszłego roku system będzie wprowadzany do sądów rejonowych. "Sądów rejonowych jest jednak znacznie więcej, ze względu na koszty ta reforma będzie rozbita na lata" - mówił.

"Przewidujemy możliwość udostępniania protokołów elektronicznych również za pomocą portali informacyjnych, które w sądach okręgowych i apelacyjnych mają powstać do końca roku" - powiedział Gołaczyński. Zaznaczył, że na takim portalu pełnomocnik strony będzie mógł założyć konto i mieć dostęp do swoich spraw i ich protokołów elektronicznych.

Nagrywanie rozpraw umożliwiła nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie w lipcu 2010 r. Zgodnie z nią zasadą ma stać się sporządzanie podczas rozprawy protokołu elektronicznego, czyli zapisu dokonanego za pomocą urządzeń rejestrujących dźwięk albo obraz i dźwięk. W przypadku stosowania takiego protokołu w sposób pisemny będzie tylko sporządzony protokół skrócony, w którym będzie informacja o miejscu i dacie posiedzenia, nazwiskach sędziów, stron, oznaczeniu sprawy oraz zarządzeniach i orzeczeniach wydanych na posiedzeniu.

Obecnie nie ma planów wprowadzenia nagrywania w sprawach karnych. "Proces karny nie nadaje się w takim stopniu do nagrywania, bo istnieje tam procedura odczytywania zeznań z postępowania przygotowawczego; najpierw więc reforma postępowania karnego, a dopiero później nagrywanie" - zaznaczył Gołaczyński.

Rozważane jest natomiast wprowadzenie możliwości sporządzania protokołu elektronicznego w sprawach o wykroczenia. "Te sprawy najbardziej nadają się do nagrywania, są to sprawy drobne, na jednej wokandzie często jest kilkadziesiąt spraw, odwołalność od wyroków I instancji jest znikoma" - zaznaczył Gołaczyński. Planowana jest też ewentualność rezygnacji z pisemnego uzasadnienia wyroku w wielu sprawach cywilnych i podawania do nagrywanego protokołu rozprawy tylko ustnych jego motywów.

Podczas przeprowadzonej w czwartek pozorowanej rozprawy cywilnej o zapłatę - dotyczącej zwrotu pożyczki - strony obserwowały nagrywany obraz i czas nagrania na monitorze umieszczonym w pobliżu stołu sędziowskiego. Na wniosek jednej ze stron podczas rozprawy odtworzono wcześniejszy o kilka minut nagrany fragment zeznań świadka, który był ważny dla rozstrzyganych kwestii.

Prowadzący symulowaną rozprawę wrocławski sędzia Grzegorz Karaś ocenił, że prowadzenie takiego procesu to "inny świat". "Nagrałem już ponad 200 rozpraw, tam gdzie uczestniczą świadkowie, czas posiedzenia ulega nawet czterokrotnemu skróceniu, ponadto kamera uspokaja atmosferę na sali rozpraw i studzi emocje" - dodał.

Ministerstwo wskazuje, że od lat rozprawy sądowe z powodzeniem nagrywane są w Finlandii, Wielkiej Brytanii i w Niemczech. Rozwiązanie to zostało wprowadzone także w innych państwach Unii Europejskiej, m.in. we Włoszech, Hiszpanii i Estonii. Ministerstwo liczy, że także w Polsce system skróci czas oczekiwania na rozstrzygnięcie spraw w sądach przynajmniej o jedną trzecią.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

Infor.pl
Jakie alimenty na dziecko z niepełnosprawnością?
15 maja 2025

To trudne pytanie, ponieważ – wbrew pozorom – odpowiedź nie jest tu jednoznaczna. Jakie przepisy sąd bierze pod uwagę? Od czego zależy wysokość alimentów? Ile wynoszą świadczenia z funduszu alimentacyjnego na niepełnosprawne dziecko w 2025 r.?

Oprocentowanie kredytów hipotecznych i zdolność kredytowa w maju 2025 r.
15 maja 2025

W ciągu miesiąca zdolność kredytowa trzyosobowej rodziny wzrosła o około 10% - wynika z danych zebranych przez HREIT. Jest to efekt rozbuchanych nadziei na łagodzenie polityki pieniężnej w Polsce, czemu przynajmniej częściowo zadość dało cięcie stóp procentowych NBP w maju 2025 r. To wystarczyło, aby zdolność kredytowa wzrosła do nienotowanych jeszcze nigdy poziomów.

Darowizna od matki w gotówce – klasyczny temat, niecodzienny przypadek
15 maja 2025

Czy jeśli mieszkasz w Polsce, ale nie masz jeszcze pobytu stałego, możesz legalnie przyjąć od matki dużą gotówkę – i nie zapłacić ani złotówki podatku? Najnowsza interpretacja podatkowa pokazuje, że to możliwe. Klucz tkwi w zaskakującym wyjątku zapisanym w przepisach, o którym wie niewielu cudzoziemców mieszkających w Polsce.

KSeF 2026: Koniec z papierowymi fakturami. Jak przygotować się na rewolucję w rozliczeniach VAT i uniknąć kar i problemów z fiskusem [branża TSL]
15 maja 2025

Niecały rok dzieli podatników VAT (w tym branżę transportową) od księgowej rewolucji. Ministerstwo Finansów potwierdziło w komunikacie z kwietnia 2025 r., że początek 2026 roku to ostateczny termin wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur dla większości przedsiębiorców. Oznacza to, że już niedługo sektor TSL, zdominowany przez rozliczenia papierowe, musi stać się cyfrowy. To wyzwanie zwłaszcza dla spedycji, które rozliczają się z wieloma podmiotami równocześnie. Jak przygotować się do wdrożenia KSeF, by uniknąć problemów i kar?

Co myślą księgowi o przyszłości swojej branży? Barometr nastrojów księgowych 2025 ujawnia kulisy rynku
15 maja 2025

Czy zawód księgowego przechodzi kryzys, czy może ewoluuje w stronę większego znaczenia strategicznego? Nowo opublikowany Barometr nastrojów księgowych 2025 to pierwsze tego typu badanie w Polsce, które w kompleksowy sposób analizuje wyzwania, emocje i kierunki rozwoju zawodu księgowego.

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji
15 maja 2025

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

Zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych prawdopodobnie od 2026 r. Koniec obecnych korzyści? Co planuje Ministerstwo Finansów?
15 maja 2025

Fundacje rodzinne miały być długo oczekiwanym narzędziem sukcesji i ochrony majątku polskich przedsiębiorców. W Polsce działa około 800 tysięcy firm rodzinnych, które odpowiadają za nawet 20% PKB. To właśnie dla nich fundacje miały stać się mechanizmem zapewniającym ciągłość, bezpieczeństwo i porządek w zarządzaniu majątkiem. Choć ich konstrukcja budzi zainteresowanie i daje realne korzyści, to już po dwóch latach funkcjonowania szykują się poważne zmiany prawne. O ich konsekwencjach mówi adwokat Michał Pomorski, specjalista w zakresie prawa podatkowego z kancelarii Pomorski Tax Legal Finance.

Limity dorabiania do emerytury i renty w 2025 r. - zmiany od 1 czerwca. Kto może dorabiać bez ograniczeń a kto musi się liczyć ze zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia?
15 maja 2025

ZUS informuje, że pracujący emeryci, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego (na tzw. wcześniejszych emeryturach) oraz niektórzy renciści będą mogli od czerwca 2025 r. uzyskiwać większe dochody z dodatkowej pracy. Graniczna kwota, która nie wpłynie na zmniejszenie emerytury lub renty, wzrasta o 339,50 zł brutto, a wyższy próg, po przekroczeniu którego świadczenie może zostać zawieszone o 630,60 zł brutto.

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: geografia, poziom rozszerzony [ARKUSZE, KARTY ODPOWIEDZI]
15 maja 2025

W czwartek, 15 maja 2025 r. maturzyści przystąpili do egzaminu maturalnego z geografii na poziomie rozszerzonym. O godz. 14:00 rozpoczęły się się egzaminy maturalne z języków mniejszości narodowych na poziomie podstawowym.

Egzamin ósmoklasisty 2025. E8: język obcy nowożytny: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski [ARKUSZE, KARTY ODPOWIEDZI]
15 maja 2025

W czwartek, 15 maja 2025 r. o godz. 9:00 odbył się egzamin ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego. Jak wynika z danych CKE, 98,4 proc. uczniów zadeklarowało przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego.

pokaż więcej
Proszę czekać...