Porozumienie w sprawie sądu patentowego - mało prawdopodobne

© Junial Enterprises - Fotolia.com / Fotolia
W czwartek o sądzie patentowym mają rozmawiać ministrowie ds. konkurencyjności, ale porozumienie jest mało prawdopodobne i sprawą zapewne ponownie zajmą się przywódcy UE. Sąd chcą mieć u siebie Paryż, Londyn i Monachium.

Spór między Francją, Wielką Brytanią i Niemcami o siedzibę sądu patentowego trwa od grudnia ub.r. Na styczniowym i marcowym szczycie UE przywódcy zobowiązali się do ostatecznego porozumienia w tej sprawie do czerwca; oznacza to, że musiałoby to nastąpić na najbliższym posiedzeniu ministrów ds. konkurencyjności w czwartek.

"Nic nie wskazuje na to, żeby rządy miały się dogadać w tej sprawie w czwartek" - powiedziało we wtorek unijne źródło zbliżone do rozmów. Przyznało, że sprawa po raz kolejny może trafić na poziom przywódców UE, którzy spotkają się na formalnym szczycie UE 28-29 czerwca w Brukseli.

"Staramy się utrzymać kruchy kompromis, który niemal został osiągnięty podczas polskiej prezydencji w grudniu ubiegłego roku" - powiedziało we wtorek źródło zbliżone do duńskiej prezydencji. Dodało, że na siedzibę sądu patentowego muszą się zgodzić nie tylko trzy kraje, które o nią walczą, ale także pozostałe, które "mogą mieć swoje uwagi".

Do porozumienia w sprawie siedziby sądu patentowego wzywał wielokrotnie komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Michele Barnier, wskazując na koszty, jakie ponoszą europejscy przedsiębiorcy, by uzyskać ochronę patentową w UE przy obecnych przepisach. Brukselscy komentatorzy wskazują, że "goszczenie" siedziby sądu łączyłoby się w długim okresie z wieloma korzyściami dla kraju, takimi jak rozwój usług prawnych i towarzyszącej infrastruktury. W związku z tym jest mało prawdopodobne, by któraś z trzech stolic ustąpiła bez czegoś w zamian.

Do wzmocnionej współpracy ws. jednolitego patentu w UE przystąpiło pod koniec 2010 r. 25 krajów. Włochy wraz z Hiszpanią nie przystąpiły ze względu na pominięcie ich języków przy wydawaniu patentów unijnych. Polska prezydencja na siedzibę sądu proponowała pod koniec ubiegłego roku Paryż, jednak kandydatury zgłosiły też Wielka Brytania i Niemcy.

Polska chciała przed końcem swojej prezydencji (do końca 2011 r.) uzgodnić cały pakiet patentowy; udało się osiągnąć porozumienie w sprawie dwóch rozporządzeń o patencie, ale nie udało się domknąć tekstu międzynarodowej umowy ws. sądu patentowego między 25 krajami UE. Nowy sąd powstanie bowiem na podstawie umowy między rządami i będzie przez nie finansowany.

O jednolitym patencie mówi się w UE od ponad 30 lat, jednak kraje UE nie mogły dojść do porozumienia m.in. w takich kwestiach jak języki, w jakich patenty miałyby być wydawane. Ze względu na brak jednolitego systemu, uzyskanie jednego patentu przez przedsiębiorcę we wszystkich krajach UE kosztuje ok. 30 tysięcy euro, a w Stanach Zjednoczonych uzyskanie jednego patentu to koszt ok. 1850 euro.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

Infor.pl
Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

pokaż więcej
Proszę czekać...