Jak wziąć ślub z cudzoziemcem

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
rozwiń więcej
inforCMS
Emigrant, który chce się ożenić, nie musi w tym celu wracać do kraju. Ślubu może udzielić mu konsul. Małżeństwo z cudzoziemcem można zawrzeć również w Polsce przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego.

 

Konsul przyjmuje oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński wówczas, gdy narzeczeni mają obywatelstwo polskie. Przyjmuje też oświadczenie o nazwisku małżonków i ich dzieci. Natomiast przebywający za granicą Polak może wziąć ślub z cudzoziemcem przed organem powołanym do tego w państwie pobytu. Przedtem jednak powinien uzyskać zaświadczenie od konsula o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa za granicą.

Także w kraju

Z cudzoziemcem można zawrzeć małżeństwo również w Polsce. Wówczas cudzoziemiec powinien złożyć kierownikowi urzędu stanu cywilnego dokument potwierdzający, że może wziąć ślub według prawa ojczystego. Gdyby jednak uzyskanie dokumentu napotykało trudne do przezwyciężenia przeszkody, to wówczas polski sąd w postępowaniu nieprocesowym może cudzoziemca zwolnić z tego obowiązku. Zanim sąd postanowi o zwolnieniu, powinien ustalić, czy na podstawie prawa ojczystego cudzoziemiec może zawrzeć małżeństwo. Sprzeczność ojczystego prawa cudzoziemca z podstawowymi zasadami obowiązującego w Polsce porządku publicznego stanowi nieusuwalną przeszkodę do zawarcia małżeństwa.

Zdolność prawna cudzoziemca do zawarcia małżeństwa według polskiego prawa, czyli małżeństwa laickiego, jest niezależna od wyznania i zakazów religijnych co do małżeństw z osobami innych wyznań. Nie jest więc przeszkodą do zawarcia małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego. Niektóre kraje nie przewidują wydawania dokumentów stwierdzających możliwość zawarcia małżeństwa według prawa krajowego. Są to: Albania, Australia, Chorwacja, Estonia, Grecja, Hiszpania, Serbia i Czarnogóra, Litwa, Malta, Macedonia, Rumunia i Ukraina.

Jakie obywatelstwo

Zawarcie małżeństwa przez Polaka z cudzoziemcem nie powoduje zmian w obywatelstwie małżonków. Natomiast dziecko przez urodzenie nabywa obywatelstwo polskie, gdy oboje rodzice, nawet przebywający za granicą, są obywatelami polskimi albo przynajmniej jedno z nich jest obywatelem polskim, a drugie obywatelem innego państwa.

Jednak rodzice w ciągu trzech miesięcy od urodzenia się dziecka mogą złożyć zgodnie oświadczenie przed właściwym organem i wybrać dla niego obywatelstwo obcego państwa. Uprawnienie takie przysługuje im wówczas, gdy jedno z rodziców jest obywatelem tego kraju, a według prawa tam obowiązującego dziecko może nabyć obywatelstwo. Jeżeli między rodzicami nie ma porozumienia w sprawie obywatelstwa dziecka, to w ciągu trzech miesięcy od jego urodzin mogą się zwrócić o rozstrzygnięcie do polskiego sądu. Zdarza się, że w ciągu roku od dnia urodzin nastąpi zmiana obywatelstwa jednego lub obojga rodziców. Wtedy w ciągu trzech miesięcy od tej zmiany mogą podjąć decyzję w sprawie obywatelstwa dziecka.

KONIECZNE ZEZWOLENIA

Prawodawstwa niektórych państw europejskich uzależniają ważność na swoim obszarze małżeństw z cudzoziemcami od zezwolenia na zawarcie małżeństwa.

Państwa, których ustawodawstwa wymagają uzyskanie zezwolenia na zawarcie małżeństwa z cudzoziemcami, to np. Jemen, Kambodża, Kuwejt, Libia, Sudan, Syria, Zambia. Ustawodawstwo Zambii przewiduje wręcz zakaz małżeństw studentów studiujących za granicą z obywatelami państw obcych.


MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl


Infor.pl
Wielka zmiana w rozliczeniach za prąd, która dotyczy wszystkich Polaków. Wyjątków nie ma
19 maja 2025

Robią to masowo i na potęgę. W całej Polsce ruszyła wymiana liczników energii elektrycznej. Wszystko przez zmianę przepisów, które wymagają montażu urządzeń pozwalających na zdalne monitorowanie zużycia prądu. Pytanie, czy każdy ma obowiązek wymiany swojego licznika? Kto ponosi koszty?

Dobre samopoczucie w miejscu pracy, to kluczowe oczekiwanie najmłodszych pracowników czyli Zetek
19 maja 2025

Dla Zetek pracowników w pracy ważna jest równowaga między życiem zawodowym i prywatnym. Otwarta komunikacja z przełożonym, równowaga między życiem zawodowym i prywatnym oraz stabilność zawodowa - to wartości, którymi najczęściej kierują się przedstawiciele pokolenia Z przy wyborze pracodawcy.

Księgowi nie spodziewają się w najbliższej przyszłości wielkich rewolucji w wynagrodzeniu i systemie swojej pracy
19 maja 2025

Co księgowi naprawdę myślą o kondycji swojej branży? Ukazał się pierwszy w Polsce barometr nastrojów księgowych. Jak oceniają oni miniony rok, czego oczekują po 2025. Odpowiedzi badanych księgowych pokazują prawdziwy obraz branży.

Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie
19 maja 2025

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów
19 maja 2025

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Polskie sklepy internetowe nie wykorzystują możliwości sprzedaży produktów w innych krajach - do zyskania jest wiele
19 maja 2025

43% sklepów internetowych nie prowadzi sprzedaży zagranicznej, a 40% posiada wyłącznie polską wersję językową. Tracą przez to ogromną możliwość rozwoju, bo w przypadku firm e-handlowych stawiających na globalizację z obrotów poza krajem zyskuje się średnio o 25% wyższe przychody.

Szef PKW: Wyniki głosowania raczej w poniedziałek, ale nie rano
18 maja 2025

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak ocenił, że wyniki niedzielnego głosowania w wyborach prezydenckich podane mogą być raczej w poniedziałek, ale nie o godz. 10.00, gdy odbyć ma się pierwsza z planowanych na ten dzień konferencji PKW.

Przed nami brutalna końcówka kampanii prezydenckiej. Ekspert: Braun może dać Nawrockiemu zwycięstwo
18 maja 2025

Wynik Grzegorza Brauna to największe zaskoczenie pierwszej tury wyborów prezydenckich – twierdzi dr hab. Tomasz Gajownik z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Ekspert prognozuje brutalną końcówkę kampanii i sugeruje, że poparcie Brauna może przesądzić o wyniku drugiej tury. Co jeszcze powiedział politolog?

Frekwencja w pierwszej turze wyborów prezydenckich wyniosła 66,8 proc. To rekord
18 maja 2025

To najwyższy wynik w pierwszej turze wyborów prezydenckich od 1990 r. Lepszy odnotowano tylko dwukrotnie w drugich turach.

Sławomir Mentzen: To największy sukces w historii naszego środowiska
18 maja 2025

Kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen powiedział po ogłoszeniu wyników sondażu exit poll, że w wyborach prezydenckich chyba jednak zajął trzecie miejsce. To największy sukces w historii naszego środowiska - oświadczył Mentzen, który według sondażu ośrodka Ipsos uzyskał 15,4 proc. głosów.

pokaż więcej
Proszę czekać...