REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wielka zmiana w rozliczeniach za prąd, która dotyczy wszystkich Polaków. Wyjątków nie ma

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wielka zmiana w rozliczeniach za prąd, która dotyczy wszystkich Polaków. Wyjątków nie ma
Robią to masowo i na potęgę. W całej Polsce ruszyła wymiana liczników energii elektrycznej. Wszystko przez zmianę przepisów, które wymagają montażu urządzeń pozwalających na zdalne monitorowanie zużycia prądu. Czy trzeba za to płacić?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Robią to masowo i na potęgę. W całej Polsce ruszyła wymiana liczników energii elektrycznej. Wszystko przez zmianę przepisów, które wymagają montażu urządzeń pozwalających na zdalne monitorowanie zużycia prądu. Pytanie, czy każdy ma obowiązek wymiany swojego licznika? Kto ponosi koszty?

Skąd te zmiany? Wszystko przez nowelizację prawa energetycznego. Liczniki, z których korzystamy obecnie, są kompleksowo wymieniane na nowoczesne, inteligentne urządzenia pozwalające na zdalne monitorowanie faktycznego zużycia energii oraz na korzystanie z dynamicznych taryf. Dzięki temu rozliczenia mają być bardziej precyzyjne, a zarzadzanie siecią efektywniejsze.

REKLAMA

Czy wymiana liczników prądu jest obowiązkowa?

W całej tej operacji chodzi o modernizację sieci energetycznej oraz dostosowanie jej do standardów Unii Europejskiej. Pytanie, czy każdy ma obowiązek wymiany swojego licznika? Kto ponosi koszty?

Wedle regulacji, wymiana starych liczników na nowe jest obowiązkowa. Odmowa wymiany urządzenia może skutkować problemami z rozliczeniem energii czy dodatkowymi opłatami.

Jeśli chodzi o wymianę liczników, to operatorzy systemów dystrybucyjnych robią to zgodnie z ustalonym harmonogramem, po wcześniejszym poinformowaniu odbiorców o planowanych terminach montażu urządzenia.

Wymiana starych liczników na nowe będzie rozłożona w czasie, na siedem lat. Do końca roku w nowy sprzęt ma zostać wyposażonych 25 procent odbiorców. Do lipca 2031 roku przedsięwzięcie zostanie zakończone.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy wymiana licznika jest bezpłatna czy też trzeba za to zapłacić

Wymiana licznika jest dla większości odbiorców bezpłatna. Operatorzy pokrywają koszty związane z demontażem starego urządzenia i instalacją nowego. Jeśli ktoś zdecyduje się na przyspieszenie terminu wymiany urządzenia poza ustalonym harmonogramem, wówczas może zostać obciążony opłatą. Jak podaje Interia, Koszt takiej usługi wynosi około 300 zł, ale warto skontaktować się z operatorem w celu poznania konkretnej kwoty.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wzór wezwania do zapłaty w obrocie profesjonalnym [Wzór do pobrania]

Od lat w Polsce obserwowany jest niepokojący trend wzrostu zadłużenia przedsiębiorców. W tym kontekście szczególnie dotkliwe są tzw. zatory płatnicze, czyli sytuacje, w których przedsiębiorcy nie regulują na czas należności za dostarczone towary lub usługi, co prowadzi do opóźnień w płatnościach ich kontrahentów (powstałe należności generują powstawanie kolejnych opóźnień).

Wyniki wyborów 2025. Zagranica prawie 30% na Mentzena i Brauna [PKW]

Wyniki wyborów prezydenckich 2025 - PKW podała nie tylko wyniki z kraju, ale i z zagranicy. Okazuje się, że tutaj zdecydowanie wygrywa Trzaskowski, ale prawie 30% głosów zebrali łącznie Mentzen i Braun.

Wybory prezydenckie: Trzaskowski czy Nawrocki? Sonda przed drugą turą

To starcie, które zadecyduje o przyszłości Polski. Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki zmierzą się 1 czerwca w drugiej turze wyborów prezydenckich – tak zadecydowali wyborcy w niedzielnym głosowaniu. Różnica między kandydatami jest minimalna, a stawka ogromna. Kto obejmie najwyższy urząd w państwie? Weź udział w naszej sondzie i wskaż swojego faworyta w finałowym pojedynku.ą

Komunia 2025. Te prezenty najczęściej wybieramy na komunię [BADANIE]

Maj to początek sezonu komunijnego – czas, w którym goście zastanawiają się nad tym, jaki prezent wybrać dla młodego człowieka. Firma Komputronik przeprowadziła badanie trendów, z którego wynika, że najczęściej wybieranym upominkiem jest elektronika – niemal co drugi ankietowany deklaruje ten wybór.

REKLAMA

Kiedy druga tura wyborów prezydenckich 2025?

Druga tura wyborów prezydenckich w 2025 r. - kiedy będzie ponowne głosowanie na nowego Prezydenta Polski? W drugiej turze dokonuje się wybór pomiędzy Rafałem Trzaskowskim (KO) oraz Karolem Nawrockim (poparcie PiS).

Robią to podczas pracy zdalnej: 10 zaskakujących czynności

Pracownicy zdalni często łączą obowiązki zawodowe z prywatnymi - w czasie pracy (SIC!), co niepokoi pracodawców. Pracownicy podczas pracy zdalnej: sprzątają mieszkanie, idą na spacer z psem czy gotują obiad. A za wszystko to płaci pracodawca, bo pracownicy wykonują wiele czynności w godzinach pracy. Taki stan rzeczy powoduje, że pracodawcy nie chcą zatrudniać pracowników w ramach pracy zdalnej - a wolą współpracować na zasadach B2B. Okazuje się, że budżety na freelancing w Polsce wzrosły o rekordowe 51,5%, podczas gdy 37% firm wycofuje się z pracy zdalnej. Sekret tkwi w systemie rozliczania - z efektów, a nie godzin pracy.

KGP: 107 596 interwencji, 356 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 596 interwencji. Byli wzywani do 356 wypadków drogowych.

Wielka zmiana w rozliczeniach za prąd, która dotyczy wszystkich Polaków. Wyjątków nie ma

Robią to masowo i na potęgę. W całej Polsce ruszyła wymiana liczników energii elektrycznej. Wszystko przez zmianę przepisów, które wymagają montażu urządzeń pozwalających na zdalne monitorowanie zużycia prądu. Pytanie, czy każdy ma obowiązek wymiany swojego licznika? Kto ponosi koszty?

REKLAMA

Dobre samopoczucie w miejscu pracy, to kluczowe oczekiwanie najmłodszych pracowników czyli Zetek

Dla Zetek pracowników w pracy ważna jest równowaga między życiem zawodowym i prywatnym. Otwarta komunikacja z przełożonym, równowaga między życiem zawodowym i prywatnym oraz stabilność zawodowa - to wartości, którymi najczęściej kierują się przedstawiciele pokolenia Z przy wyborze pracodawcy.

Księgowi nie spodziewają się w najbliższej przyszłości wielkich rewolucji w wynagrodzeniu i systemie swojej pracy

Co księgowi naprawdę myślą o kondycji swojej branży? Ukazał się pierwszy w Polsce barometr nastrojów księgowych. Jak oceniają oni miniony rok, czego oczekują po 2025. Odpowiedzi badanych księgowych pokazują prawdziwy obraz branży.

REKLAMA