Dziś pracy szukamy w internecie

Michał Fura
rozwiń więcej
inforCMS
Szukasz pracy albo pracownika? Daj ogłoszenie w internecie. Dziś zamiast wydeptywać ścieżki do urzędu pracy - pracodawcy i pracownicy przetrząsają internetowe serwisy z ogłoszeniami.

Według Reed Index, specjalistycznego badania zajmującej się doradztwem personalnym firmy Reed, internet to podstawowy sposób poszukiwania nowej pracy dla dwóch z trzech badanych menedżerów i specjalistów (67 proc.). Badani oceniają, że portale rekrutacyjne, strony internetowe firm i fora dyskusyjne to najskuteczniejsze miejsca do znalezienia pracy.

Sieć przede wszystkim

Odsetek przekonanych do internetu jako pierwszego sposobu poszukiwania pracy jest tym większy, im lepiej wykształcony jest dany pracownik i w większej pracuje firmie. Pracownicy dużych przedsiębiorstw - zatrudniających od 250 do blisko 500 osób - oraz specjaliści i samodzielni pracownicy z wyższym wykształceniem najczęściej szukaliby pracy właśnie w sieci. Zadeklarowało tak aż 83 proc. badanych.

Znajomi i gazety

Oprócz sieci za równie efektywny sposób poszukiwania pracy uważana jest pomoc znajomych (51 proc.). Po ogłoszenia w gazetach wciąż sięga natomiast 41 proc. badanych. W dalszej kolejności są firmy doradztwa personalnego (z tej metody korzystają najczęściej osoby z większym stażem pracy, na dobrze płatnych stanowiskach). Na szarym końcu są natomiast giełdy pracy i urzędy pracy.

Krótko pracują i szukają

Przez internet nowego zajęcia najchętniej poszukują badani z krótkim stażem pracy - albo będący na stażach nie dłuższych niż dwa lata, albo pracujący nie dłużej niż cztery lata. Do grona największych zwolenników poszukiwania pracy w sieci zaliczają się także pracownicy dużych przedsiębiorstw, zatrudniających co najmniej 500 osób (57 proc.) oraz osoby młode do 30. roku życia (50 proc.).

- Rola internetu na rynku pracy jest nie do przecenienia komentuje wyniki Reed Index Karolina Adamiec, menedżer Reed w Polsce.

- Dlatego także firmy rekrutacyjne tworzą zaawansowane serwisy internetowe, które umożliwiają komunikację kandydatom i pracodawcom. Rekrutacja przez internet wymaga coraz bardziej kreatywnego podejścia, bo tylko atrakcyjne, różnorodne formy ogłoszeń i niestandardowe kanały komunikacji skutecznie przyciągają uwagę - dodaje.

Kogo pracodawcy w sieci nie znajdą?

- Internet jest dobrym, aczkolwiek niewystarczającym źródłem pozyskiwania pracowników. Każdy pracodawca musi mieć świadomość, że jest pewien odsetek kandydatów, którzy chcą pozostać anonimowi i nie zamieszczają nigdzie swoich profili zawodowych - mówi headhunter Joanna Madejska, właścicielka firmy Head Hunt.

- Mam na myśli nie tylko segment wyższej kadry menedżerskiej. Tacy pracownicy występują na każdym szczeblu. Jedyna metoda dotarcia do nich to headhunting (bezpośrednie poszukiwanie kandydatów), który polega na umiejętności zidentyfikowania takich osób oraz pozyskania ich do danego projektu rekrutacyjnego - zaznacza.

Aktywny poniedziałek

Jak wynika z danych serwisu infoPraca.pl, najwięcej nowych aplikacji osób poszukujących pracy pojawia się w poniedziałek. Różnica liczby nowych aplikacji pomiędzy pierwszym dniem tygodnia a piątkiem wynosi średnio 30 proc., a między poniedziałkiem a dniami weekendowymi sięga prawie 40 proc. Podobną proporcję zaobserwowano w serwisach zagranicznych. Co ciekawe, poniedziałek to także dzień największej aktywności pracodawców poszukujących nowych pracowników.

Najpopularniejsze sposoby poszukiwania pracy

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Internet królem rekrutacji

20 sekund

średnio co 1/3 minuty w polskich serwisach z pracą pojawia się nowe ogłoszenie rekrutacyjne

Propozycje dla specjalistów

63 proc. ogłoszeń

Większość ogłoszeń rekrutacyjnych skierowana jest do specjalistów bez wyższego wykształcenia i pracowników fizycznych

MICHAŁ FURA

michal.fura@infor.pl

Infor.pl
Seniorzy tracą całe swoje majątki i są umieszczani w DPS-ach na koszt gmin przez niemoralną lukę prawną. Sprawa skierowana do MRPiPS
06 maja 2025

W dniu 18 marca br. Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski zwróciło się do MRPiPS o podjęcie interwencji w celu wyeliminowania dostrzeżonej przez samorządy głęboko niemoralnej i niesprawiedliwej społecznie luki w przepisach, która pozwala rodzinom seniorów na pozbawianie ich całego majątku (wartego nawet kilka milionów złotych) i umieszczanie ich w domach pomocy społecznej, za które finalnie koszt ponosi gmina, pomimo, że istnieje notarialna umowa zobowiązaniowa, na podstawie której rodziny tych seniorów powinny zapewniać im, do końca życia, opiekę i ponosić koszty ich utrzymania.

Matura 2025 matematyka - co zabrać?
06 maja 2025

We wtorek 6 maja 2025 r. o 9:00 startuje matura z matematyki. Co trzeba obowiązkowo zabrać ze sobą? Czy materiały zapewnia szkoła czy sam maturzysta przynosi własne? Oto lista.

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: matematyka, poziom podstawowy
06 maja 2025

We wtorek, 6 maja 2025 r. egzaminy maturalne rozpoczął o godz. 9:00 egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Następnie, o godz. 14:00 rozpoczną się egzaminy z języka kaszubskiego, języka łemkowskiego oraz języka łacińskiego i kultury antycznej na poziomie rozszerzonym. Matury rozpoczęły się w poniedziałek egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rozwód pozasądowy – będzie można rozwiązać małżeństwo przed kierownikiem USC. Jaka będzie procedura? Są już założenia nowelizacji
06 maja 2025

W ramach deregulacji prawa Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło pod koniec kwietnia 2025 r. założenia nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw, która ma na celu wprowadzenie możliwości pozasądowego rozwiązania małżeństwa (tzw. rozwodu pozasądowego). W tym nowym trybie rozwiązanie małżeństwa następowało będzie w drodze czynności podejmowanych przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, który sprawdzi, czy zaistniały ustawowe przesłanki rozwodu pozasądowego i dokona odpowiednich wpisów w rejestrze stanu cywilnego. Ten nowy tryb rozwodu ma być wyjątkiem od zasady rozwiązania małżeństwa przez sąd.

Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów
05 maja 2025

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu
01 maja 2025

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]
05 maja 2025

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok? Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r.
06 maja 2025

Od roku szkolnego 2025/2026 przedmiot "Wychowanie do życia w rodzinie" zostanie zastąpiony przez "Edukację zdrowotną". Będzie to przedmiot nieobowiązkowy. Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok?

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje
05 maja 2025

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

pokaż więcej
Proszę czekać...