Dziś pracy szukamy w internecie

Michał Fura
rozwiń więcej
inforCMS
Szukasz pracy albo pracownika? Daj ogłoszenie w internecie. Dziś zamiast wydeptywać ścieżki do urzędu pracy - pracodawcy i pracownicy przetrząsają internetowe serwisy z ogłoszeniami.

Według Reed Index, specjalistycznego badania zajmującej się doradztwem personalnym firmy Reed, internet to podstawowy sposób poszukiwania nowej pracy dla dwóch z trzech badanych menedżerów i specjalistów (67 proc.). Badani oceniają, że portale rekrutacyjne, strony internetowe firm i fora dyskusyjne to najskuteczniejsze miejsca do znalezienia pracy.

Sieć przede wszystkim

Odsetek przekonanych do internetu jako pierwszego sposobu poszukiwania pracy jest tym większy, im lepiej wykształcony jest dany pracownik i w większej pracuje firmie. Pracownicy dużych przedsiębiorstw - zatrudniających od 250 do blisko 500 osób - oraz specjaliści i samodzielni pracownicy z wyższym wykształceniem najczęściej szukaliby pracy właśnie w sieci. Zadeklarowało tak aż 83 proc. badanych.

Znajomi i gazety

Oprócz sieci za równie efektywny sposób poszukiwania pracy uważana jest pomoc znajomych (51 proc.). Po ogłoszenia w gazetach wciąż sięga natomiast 41 proc. badanych. W dalszej kolejności są firmy doradztwa personalnego (z tej metody korzystają najczęściej osoby z większym stażem pracy, na dobrze płatnych stanowiskach). Na szarym końcu są natomiast giełdy pracy i urzędy pracy.

Krótko pracują i szukają

Przez internet nowego zajęcia najchętniej poszukują badani z krótkim stażem pracy - albo będący na stażach nie dłuższych niż dwa lata, albo pracujący nie dłużej niż cztery lata. Do grona największych zwolenników poszukiwania pracy w sieci zaliczają się także pracownicy dużych przedsiębiorstw, zatrudniających co najmniej 500 osób (57 proc.) oraz osoby młode do 30. roku życia (50 proc.).

- Rola internetu na rynku pracy jest nie do przecenienia komentuje wyniki Reed Index Karolina Adamiec, menedżer Reed w Polsce.

- Dlatego także firmy rekrutacyjne tworzą zaawansowane serwisy internetowe, które umożliwiają komunikację kandydatom i pracodawcom. Rekrutacja przez internet wymaga coraz bardziej kreatywnego podejścia, bo tylko atrakcyjne, różnorodne formy ogłoszeń i niestandardowe kanały komunikacji skutecznie przyciągają uwagę - dodaje.

Kogo pracodawcy w sieci nie znajdą?

- Internet jest dobrym, aczkolwiek niewystarczającym źródłem pozyskiwania pracowników. Każdy pracodawca musi mieć świadomość, że jest pewien odsetek kandydatów, którzy chcą pozostać anonimowi i nie zamieszczają nigdzie swoich profili zawodowych - mówi headhunter Joanna Madejska, właścicielka firmy Head Hunt.

- Mam na myśli nie tylko segment wyższej kadry menedżerskiej. Tacy pracownicy występują na każdym szczeblu. Jedyna metoda dotarcia do nich to headhunting (bezpośrednie poszukiwanie kandydatów), który polega na umiejętności zidentyfikowania takich osób oraz pozyskania ich do danego projektu rekrutacyjnego - zaznacza.

Aktywny poniedziałek

Jak wynika z danych serwisu infoPraca.pl, najwięcej nowych aplikacji osób poszukujących pracy pojawia się w poniedziałek. Różnica liczby nowych aplikacji pomiędzy pierwszym dniem tygodnia a piątkiem wynosi średnio 30 proc., a między poniedziałkiem a dniami weekendowymi sięga prawie 40 proc. Podobną proporcję zaobserwowano w serwisach zagranicznych. Co ciekawe, poniedziałek to także dzień największej aktywności pracodawców poszukujących nowych pracowników.

Najpopularniejsze sposoby poszukiwania pracy

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Internet królem rekrutacji

20 sekund

średnio co 1/3 minuty w polskich serwisach z pracą pojawia się nowe ogłoszenie rekrutacyjne

Propozycje dla specjalistów

63 proc. ogłoszeń

Większość ogłoszeń rekrutacyjnych skierowana jest do specjalistów bez wyższego wykształcenia i pracowników fizycznych

MICHAŁ FURA

michal.fura@infor.pl

Infor.pl
Znów trudniej o kredyt hipoteczny bo banki ponownie zaostrzyły kryteria przy liczeniu zdolności kredytowej
16 cze 2024

Banki niżej szacują zdolność kredytową. Na dodatek banki podwyższają też oprocentowanie kredytów hipotecznych. To sprawia, że przy wciąż rosnących cenach metra kwadratowego mieszkań uzyskanie finansowania na zakup mieszkania staje się coraz trudniejsze.

ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje
16 cze 2024

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

KRUS: Składki na ubezpieczenia społeczne rolników w III kwartale 2024 r. [za rolników, małżonków, domowników, pomocników rolnika]
16 cze 2024

Rolnicy i ich domownicy ubezpieczeni w KRUS muszą opłacić składki na składki na swoje ubezpieczenie społeczne za III kwartał 2024. Jaki jest termin płatności i wysokość składek?

Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia
16 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

pokaż więcej
Proszę czekać...