Po wakacjach znowu zaczniemy myśleć o zmianie pracy

Michał Fura
rozwiń więcej
Ponad 30 serwisów internetowych prezentuje dziś oferty pracy. W ubiegłym roku pracodawcy zamieścili ich ponad 1,5 mln, a w sieci rekrutowało blisko 50 tys. firm.

Średnio co 20 sekund, jak wynika z raportu Rekrutacja w polskim internecie 2007, przygotowanego przez serwis GazetaPraca.pl, pojawiało się w ubiegłym roku w internetowych serwisach z pracą nowe ogłoszenie rekrutacyjne. Obecnie, jak podaje MegapanelPBI/Gemius w rankingu polskich serwisów tematycznych, portali łączących pracodawców z pracownikami jest ponad 30. W maju łączna liczba ich użytkowników przekroczyła 8 mln osób.

Kiedy szukać

Z raportu GazetaPraca.pl wynika, że w ubiegłym roku pracodawcy zamieścili ponad 1,5 mln ofert pracy. Za pośrednictwem sieci rekrutowało natomiast 47 tys. firm i innych organizacji. Największy wzrost aktywności pracowników i pracodawców następuje jesienią i zimą. W ubiegłym roku kandydaci najszybciej znajdowali pracę w styczniu, we wrześniu i w październiku. Wtedy w sieci było bowiem najwięcej ogłoszeń o pracę - jak podaje GazetaPraca.pl - ponad 130 tys. każdego z wymienionych miesięcy. Wówczas pracowników poszukiwało też najwięcej pracodawców - w styczniu ponad 11 tys., a we wrześniu i w październiku - ponad 12 tys.

Zdaniem Doroty Bachamn, eksperta ds. pracy i kariery oraz dyrektora serwisu GazetaPraca.pl, to efekt noworocznych postanowień kandydatów oraz nowych budżetów pracodawców.

- To motory napędowe styczniowego boomu rekrutacyjnego. Z kolei po wakacjach wracamy do pracy z nowymi przemyśleniami i również zaczynamy myśleć o zmianach. Pracodawcy doskonale to wyczuwają - tłumaczy.

Najgorszym okresem na poszukiwanie pracy w ubiegłym roku był kwiecień, lipiec i listopad - wtedy pojawiło się najmniej ofert pracy.

Kogo szukają

Sieć jest miejscem, w którym pracodawcy poszukują najczęściej specjalistów bez wyższego wykształcenia i pracowników fizycznych. W ubiegłym roku do tego typu pracowników firmy skierowały 63 proc. ogłoszeń rekrutacyjnych. Tylko w co czwartym ogłoszeniu pracodawca szukał specjalisty z wyższym wykształceniem. 11 proc. ofert kierowano do wyższej kadry kierowniczej, a tylko 2 proc. do menedżerów wyższego szczebla. To właśnie ta grupa zawodowa, chętniej niż z sieci, korzysta z pośrednictwa specjalistycznych firm executive search. Najbardziej poszukiwanym zawodem w internecie był więc przedstawiciel handlowy, sprzedawcy oraz ekspedienci.

Firmy inwestują w serwisy

Coraz większa dostępność internetu, szczególnie wśród obeznanych z siecią i wchodzących na rynek pracy ludzi młodych, sprawia że firmy zajmujące się rekrutacją w sieci coraz więcej inwestują w rozwój swoich serwisów, tworząc coraz szerszą ofertę dla wyspecjalizowanych grup pracowników. Przykład: Agora, właściciel Jobspot.pl (lidera serwisów rekrutacyjnych w branży finansowej) weszła we współpracę z portalem Bankier.pl, tworząc serwis praca.bankier.pl. Potrzeba dotarcia do określonych grup zawodowych wpływa na fragmentację rynku, w efekcie czego powstają serwisy tematyczne wykorzystujące przy okazji model portali społecznościowych - jak na przykład Goldenline.pl.

Według szacunków firm z branży e-rekrutacji, wartość polskiego rynku przekracza już 80-90 mln zł. Jego liderem jest Grupa Pracuj, której serwis Pracuj.pl, jest na pierwszym miejscu pod względem liczby użytkowników poszukujących pracy w sieci. Oprócz polskich serwisów Pracuj.pl czy GazetaPraca.pl Agory, o pieniądze z ogłoszeń w sieci walczą też Hiszpanie (grupa Interkom) czy globalna firma Monster, która posiada portal Jobpilot.pl, współwłaściciel Rzeczpospolitej Grupa Mecom z serwisem Jobs.pl. Swoje serwisy rekrutacyjne mają niemal wszystkie czołowe portale - Onet, Wirtualna Polska, Interia. Silną pozycję ma też należąca do Polskapresse Gratka.pl.

Idziemy na Wschód

W strategiach polskich graczy internetowych coraz częściej pojawia się też ekspansja na rynki wschodnie. Takie plany ma Agora, która powołała spółkę na Ukrainie, ale także Grupa Pracuj, która zapowiada przyspieszenie rozwoju za wschodnią granicą. Obecnie na Ukrainie ma portal rabota.ua, a w Rosji - gojobs.ru. W ciągu dwóch lat wyda jednak kilkadziesiąt milionów złotych na dalszy rozwój na rynkach w regionie.

Najpopularniejsze serwisy rekrutacyjne

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MICHAŁ FURA

michal.fura@infor.pl

Infor.pl
Matura 2025 matematyka - co zabrać?
06 maja 2025

We wtorek 6 maja 2025 r. o 9:00 startuje matura z matematyki. Co trzeba obowiązkowo zabrać ze sobą? Czy materiały zapewnia szkoła czy sam maturzysta przynosi własne? Oto lista.

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: matematyka, poziom podstawowy
06 maja 2025

We wtorek, 6 maja 2025 r. egzaminy maturalne rozpocznie egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Egzamin z matematyki rozpocznie się o godz. 9:00. Następnie, o godz. 14:00 rozpoczną się egzaminy z języka kaszubskiego, języka łemkowskiego oraz języka łacińskiego i kultury antycznej na poziomie rozszerzonym. Matury rozpoczęły się w poniedziałek egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rozwód pozasądowy – będzie można rozwiązać małżeństwo przed kierownikiem USC. Jaka będzie procedura? Są już założenia nowelizacji
06 maja 2025

W ramach deregulacji prawa Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło pod koniec kwietnia 2025 r. założenia nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw, która ma na celu wprowadzenie możliwości pozasądowego rozwiązania małżeństwa (tzw. rozwodu pozasądowego). W tym nowym trybie rozwiązanie małżeństwa następowało będzie w drodze czynności podejmowanych przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, który sprawdzi, czy zaistniały ustawowe przesłanki rozwodu pozasądowego i dokona odpowiednich wpisów w rejestrze stanu cywilnego. Ten nowy tryb rozwodu ma być wyjątkiem od zasady rozwiązania małżeństwa przez sąd.

Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów
05 maja 2025

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu
01 maja 2025

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]
05 maja 2025

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok? Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r.
06 maja 2025

Od roku szkolnego 2025/2026 przedmiot "Wychowanie do życia w rodzinie" zostanie zastąpiony przez "Edukację zdrowotną". Będzie to przedmiot nieobowiązkowy. Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok?

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje
05 maja 2025

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Nieruchomości budowlane – jakie są dziś możliwości inwestycyjne? Czy zakup mieszkania pod wynajem to wciąż najlepsza inwestycja w nieruchomości?
06 maja 2025

W odróżnieniu od mieszkań, najem mikro lokalu nie podlega ustawie o ochronie lokatorów. Oznacza to większą swobodę w zarządzaniu najemcami – w przypadku problemów z płatnościami można szybko rozwiązać umowę i wprowadzić nowego najemcę. Co więcej, stopa zwrotu z wynajmu takich lokali bywa nawet dwukrotnie wyższa niż w przypadku mieszkań – wskazał w rozmowie z redakcją Infor.pl założyciel i współwłaściciel Magmillon Kuba Karliński.

pokaż więcej
Proszę czekać...