Zwrot pieniędzy od partnera za odwołanie ślubu

Pamela Opoczka
Adwokat Krakowskiej Izby Adwokackiej
rozwiń więcej
Zwrot pieniędzy od partnera za odwołanie ślubu / Shutterstock
„I żyli długo i szczęśliwie” – któż nie chciałby usłyszeć takich słów dla opisania swojego miłosnego związku? Życie to jednak nie bajka i czasami finisz okazuje się mniej kolorowy. Czy w sytuacji gdy jeden z partnerów wycofuje się z danego słowa i zrywa zaręczyny, to osoba pozostawiona może domagać się zwrotu uiszczonych już przez siebie kwot za zaplanowany ślub i wesele?

Odwołany ślub - co z odszkodowaniem?

Chociaż polskie prawo nie reguluje wprost kwestii rozliczenia finansowego pomiędzy niedoszłymi małżonkami, należy stwierdzić, że przepisy prawa nie pozostają w takim przypadku bezsilne i jak najbardziej możemy domagać się odszkodowania.

Należy takie uprawnienie wywodzić z Kodeksu cywilnego: „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia” (art. 415 k.c.). Trzeba zatem wykazać zaistnienie szkody, aby domagać się odszkodowania za poniesione straty.

Niewątpliwie przygotowania do ślubu są nie tylko czasochłonne, ale przede wszystkim kosztowne. Niektórzy inwestują oszczędności życia i zaciągają kredyt, aby zorganizować ślub i wesele swych marzeń (dotkliwie odczuwają to zazwyczaj rodzice pary młodej). Zatem przekreślenie wspólnej przyszłości, a zarazem zakończenie przygotowań do ślubu niosą za sobą finansowe straty. W sytuacji, gdy pewne usługi zostały już opłacone, zaś zawarte umowy nie przewidują zwrotu tych pieniędzy, rozsądnym wydaje się wyegzekwowanie utraconych środków od lekkomyślnego i niezdecydowanego partnera. „(…) Lekkomyślne spowodowanie kosztów niedoszłego ostatecznie do skutku przyjęcia weselnego stanowi podstawę żądania stosownego odszkodowania od osoby zrywającej przyrzeczenie małżeństwa” (orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 15 lipca 1953 r., sygn. akt II C 687/53).

Prezenty ślubne

Pamiętajmy także o kwestii ślubnych prezentów. Jeśli para otrzymała ślubne podarki, można kierować roszczenie z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia. Ponadto, osoba obdarowująca może cofnąć swą darowiznę. Zdarza się bowiem, że para ma hojnych darczyńców i otrzymuje np. wspólne mieszkanie lub samochód. Jest to oczywiście prezent dla nich obu, zatem gdy do ślubu nie dochodzi, to odpada cel tegoż przysporzenia majątkowego.

Powód zerwania zaręczyn

Z pewnością w toku procesu sąd weźmie pod uwagę motywację zerwania zaręczyn przez daną osobę. Jeśli powód jest uzasadniony zawinieniem drugiej strony, to jest duże prawdopodobieństwo, że pozew zostanie oddalony.

Z tytułu zerwania zaręczyn można domagać się także zasądzenia zadośćuczynienia. Niestety w przeciwieństwie do odszkodowania, na zadośćuczynienie w sytuacji zerwania zaręczyn raczej nie należy gorąco liczyć, a to z uwagi na charakter zobowiązania jaki łączy przyszłych małżonków. Jest to zobowiązanie bardziej natury moralnej niżeli prawnej, a poza tym zobowiązanie to należy do kategorii uczuć, które mogą być zmienne, więc poniekąd trzeba brać pod uwagę ryzyko zakończenia związku w każdym momencie. Proszę zwrócić uwagę na argumentację jednego z sądów na kwestię zadośćuczynienia w takim przypadku:

„Niewątpliwie nagłe zerwanie zaręczyn przez pozwaną było dla powoda doświadczeniem trudnym i niespodziewanym, ale nie jest to sytuacja odosobniona. Powód winien wnieść o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego z zakresy psychologii lub psychiatrii, bowiem Sąd nie ma wiadomości specjalnych, który wydałby opinię w zakresie jego rzeczywistego stanu zdrowia i związku przyczynowego z rozstaniem z pozwaną. Takiego wniosku, jednak powód nie zgłosił. Tym samym nawet żadne względy słuszności nie wymagały uwzględnienia powództwa nawet w części. Zatem roszczenie powoda o zadośćuczynienie podlegało oddaleniu, jako nieudowodnione” (wyrok Sądu Okręgowego w Elblągu z dnia 11 października 2017 r., sygn. akt I Ca 382/170.

Trzeba podkreślić, że fakt, iż nie stało się regułą zasądzanie odszkodowań i zadośćuczynień w przypadku zerwanych zaręczyn, wynika stąd, że uznaje się, że nie należy w ten sposób wywierać finansowej presji mającej na celu doprowadzenie do zawarcia małżeństwa. Ślub powinien być bowiem zawierany z uwagi na łączące dwie osoby uczucie, nie zaś grożące sankcje finansowe za złamanie danej obietnicy.

Pierścionek zaręczynowy

Chciałabym jeszcze wspomnieć odnośnie problematyki pierścionków zaręczynowych. Wiadomo - im hojniejszy narzeczony, tym droższy bywa pierścionek, więc często spór pojawia się co do kwestii jego zwrotu w przypadku zerwania zaręczyn. W tym zakresie zdaje się, że nie ma reguły i sądy orzekają różnie, w zależności od stanu faktycznego sprawy. Często zdarza się, że kobieta jest zobowiązana pierścionek zwrócić, jednakże dla ukazania nieco odmiennej oceny sądu, pozwalam sobie przytoczyć następujące orzeczenie:

„Po pierwsze, koszt zakupu pierścionka zaręczynowego nie stanowi wydatku związanego ze ślubem. Jest to zwyczajowy prezent, którym obdarowuje się wybrankę, zanim zostanie podjęta decyzja o dacie ślubu, czy też o przyjęciu weselnym. Można by tu jedynie mówić o odwołaniu darowizny (…)” (wyrok Sądu Rejonowego w Gdańsku z dnia 30 marca 2016 r., sygn. akt I C 22/15).

Jako adwokat zaznaczam zatem, że najlepszym rozwiązaniem jest tak umiejętnie dobrać się w parę z drugą osobą, by rzeczywiście móc żyć długo i szczęśliwie i aby nie mieć później rozterek, o których mowa wyżej.

Adwokat Pamela Opoczka
Kancelaria Adwokacka

Prawo
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

pokaż więcej
Proszę czekać...