REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nie tylko maile i sms-y. Jak rekruterzy w branży IT korzystają ze sztucznej inteligencji?

Prawie 60 procent osób rekrutujących w branży IT korzysta ze wsparcia sztucznej inteligencji. Tak wynika z raportu No Fluff Jobs 

UWAGA! Rząd zmienił algorytm ustalania punktów dla świadczenia wspierającego. Waga o wartości 4 punktów. 25 najwyższych iloczynów. Wzór formularza. Jak to liczyć? [Dz.U poz. 2581]

Wstępny algorytm przyznawania punktów przez zespół ds orzekania o niepełnosprawności został kilka tygodni temu przedstawiony w projekcie rozporządzenia. Był od przedmiotem szeregu krytycznych uwag ze strony osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Zespół ds. orzekania przyznaje świadczenie wspierające w 2024 r. Algorytm przyznawania punktów. Formularz. Test 32 czynności [rozporządzenie Dz.U. poz. 2581]

Co bierze pod uwagę zespół ds orzekania przyznając punkty wymagane przy świadczeniu wspierającym? 

Od 2024 r. ważne zmiany dla opiekunów podlegających ubezpieczeniu w KRUS

Zmiany od 1 stycznia 2024 r. dotyczą osób, za które wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłaca składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Co trzeba wiedzieć?

REKLAMA

Projekt ustawy o finansowaniu in vitro do dalszych prac w Komisji Zdrowia

Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy, który wprowadza finansowanie procedury in vitro. 

Czy to jest pensja minimalna: 3150 zł pensji + dodatek 450 zł brutto na posiłki [e-poradnia INFORLEX]

Czy wartość dopłat do posiłków pracowniczych w kwocie 450 zł miesięcznie wlicza się do kwoty brutto minimalnego wynagrodzenia?

Monika Horna-Cieślak wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka

Adwokatka Monika Horna-Cieślak została wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Zgodę na powołanie rzecznika musi jeszcze wyrazić Senat.

Rodzinny kapitał opiekuńczy. Kiedy najlepiej złożyć wniosek?

Od kiedy można złożyć wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy? Co w przypadku przekroczenia terminu? Jakie są warunki do otrzymania świadczenia? Odpowiadamy.

REKLAMA

ZUS może wycofać dokument A1, jeśli został błędnie wydany – wyrok TSUE

W wyroku z 16 listopada 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) uznał, że w razie stwierdzenia, że zaświadczenie A1 zostało błędnie wydane, instytucja, która wydała ten dokument (ZUS) może go wycofać  z urzędu, bez konieczności informowania o tym instytucji właściwej drugiego państwa.

Czy pandemia i inflacja spowodowały większą falę rozwodów w Polsce?

Czy Polacy rozwodzą się częściej niż w poprzednich latach? Do sądów okręgowych trafiło od początku roku tylko 1,4% więcej pozwów rozwodowych niż rok wcześniej. Eksperci zauważają, że wciąż jeszcze do sądów trafiają sprawy zapoczątkowane w okresie pandemii. A gospodarka wpływa na nastroje. 

Rewolucyjna zmiana prawa spadkowego. To musisz wiedzieć, bo mogą łatwo pozbawić cię prawa do dziedziczenia nawet po najbliższym krewnym

Kolejna już rewolucja w prawie ma przyspieszyć sprawy spadkowe. Uproszczenie procesu dziedziczenia w trzech newralgicznych miejscach ma odjąć pracy sądom a spadkobiercom ułatwić przejęcie majątku po zmarłym. Jednak tam gdzie uproszczenia często też łatwiej o naciąganie przepisów w nieuczciwych celach, np. pozbycia się konkurentów.

Co robić, gdy zostawimy bagaż w pociągu? Kto odpowiada za skradzioną walizkę?

Zostawiłeś bagaż w pociągu? Nie panikuj. Większość przewoźników ma przewidziane odpowiednie procedury. Urząd Transportu Kolejowego przypomina, co zrobić, gdy zgubimy bagaż lub kiedy nasze walizki zostaną skradzione.

Prezydent: Rząd utworzony przez największe ugrupowanie parlamentarne to dopełnienie konstytucyjnego zwyczaju

Dopełniamy politycznego i historycznego, konstytucyjnego zwyczaju powołując po wyborach parlamentarnych rząd RP, który jest formowany przez kandydata przedstawionego przez obóz polityczny, który wygrał wybory parlamentarne – powiedział prezydent Andrzej Duda po powołaniu rządu Mateusza Morawieckiego.

Prezydent jest zbudowany ogromną reprezentacją kobiet w nowym gabinecie. 10 spośród 18 ministrów to kobiety

Ogromna reprezentacja pań w tym gabinecie, to element, który mnie cieszy; muszę powiedzieć, jestem tym zbudowany – powiedział w poniedziałek 27 listopada 2023 r. prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości zaprzysiężeniami nowego rządu premiera Mateusza Morawieckiego.

Rząd Mateusza Morawieckiego powołany. Musi teraz uzyskać wotum zaufania w Sejmie

Mateusz Morawiecki powołany na stanowisko Prezesa Rady Ministrów. Prezydent Andrzej Duda powołał rząd w składzie zaproponowanym przez premiera i przyjął przysięgę od członków gabinetu. Nowy rząd Mateusza Morawieckiego musi teraz uzyskać wotum zaufania Sejmu. Konieczna jest do tego większość 231 posłów.

Budżetówka: 1 mld zł wyrównania dla części pensji. Za 2021 - 2023 r. Stary i nowy rząd muszą znaleźć pieniądze

Chodzi o sędziów i prokuratorów (i referendarzy, asesorów). Nie ma wątpliwości, że zostali finansowo pokrzywdzeni. Jak?

Czy w separacji się dziedziczy?

Separacja jest rozwiązaniem wybieranym niekiedy przez małżonków, którzy nie są jeszcze gotowi na podjęcie decyzji o definitywnym rozstaniu. Kiedy sąd może orzec separację i czy wpływa to na dziedziczenie po małżonku?

Urlop trwający 4 lata. Za 80% pensji. A potem prosto z urlopu na emeryturę. Aż 2400 stanowisk z takim przywilejem [Wykaz uprawnionych]

Górnicy i pracownicy sektora energii mogą skorzystać z 4-letniego urlopu. W czasie tego urlopu otrzymają 80% wynagrodzenia. A potem przejdą na emeryturę. Dotyczy to 2400 różnych zawodów i stanowisk. To 80% można zwiększyć do 90%. 

Wyrównanie 500+ do kwoty 800 zł w 2023 roku to fake news [Komunikat ZUS-u]. Nie ma czegoś takiego jak wniosek WYR.8P

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, że po internecie krąży fałszywa informacja (fake news), dotyczący wyrównania świadczenia 500+ do kwoty 800 zł za okres od sierpnia 2023 r. do grudnia 2023 r. 

Dorabiasz do wcześniejszej emerytury lub renty? Od 1 grudnia limity zarobkowe będą wyższe. Kogo nie dotyczą?

Dobra wiadomość dla dorabiających emerytów i rencistów. Od 1 grudnia wzrosną limity zarobkowe, po przekroczeniu których ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłacane świadczenie. Ile będą wynosić? Kogo limity nie obowiązują? 

Dane ZUS: we wrześniu nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 11,8 tys. osób

We wrześniu 2023 r. nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 11,8 tys. osób – podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne są odpowiednikiem emerytur pomostowych dla nauczycieli. Przeciętna wysokość kompensówki we wrześniu wyniosła ok. 3,8 tys. zł.

Świąteczny urlop 2023 – taniej w górach czy nad morzem, gdzie będzie tłoczniej. Na co wskazują teraz ceny i rezerwacje

Choć Polacy są tradycjonalistami to z roku na rok rośnie liczba osób decydujących się na spędzanie poza domem nie tylko Sylwestra, ale i świąt Bożego Narodzenia. Jak w wakacje, dominują trzy kierunki wyjazdów na krótkie urlopy: morze, góry lub jeziora. Jakie są wybory tegoroczne i czy zawsze decydują o tym ceny i koszt wyjazdu?

Zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego. Nowy rząd będzie mniejszy i będzie w nim dużo kobiet

Prezydent Andrzej Duda dokonał zaprzysiężenia rządu Mateusza Morawieckiego dziś o godz. 16.30 w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego. 

Nowe z ZUS 2024. Kto ma dostać babciowe. Na czym polega nowy zasiłek, na co można wydać pieniądze

Program Rodzina 500+ bardzo pomógł rodzicom, wspierając domowe budżety w środki na utrzymanie dzieci, ale nie zachęcił matek do rodzenia. Polskie problemy demograficzne – zwłaszcza z narodzinami nowych dzieci są jednymi z największych w Europie. Dlatego poza projektami 35-godzinnego tygodnia pracy i 35-dniowego urlopu, tak wielkim poparciem cieszy się babciowe – nowy zasiłek, który ma być wypłacany na wsparcie wychowania dzieci.

Ile można dorobić do emerytury lub renty? Kwoty dla 2023 roku

Ile mogą dorobić emeryci i renciści w 2023 roku? Kto może zarabiać bez ograniczeń?

W 2024 wakacje od ZUS dla przedsiębiorców. Przedsiębiorco ze stratą - nie zapłacisz składek, a nawet dostaniesz zasiłek

Nowy rząd koalicyjny ma w planach realizację obietnic wyborczych dotyczących ulgi w składkach na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne osób prowadzących działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy, w tym samozatrudnieni będą mogli skorzystać z wakacji od ZUS. Co zakłada rozważana właśnie przez polityków koncepcja wakacji od ZUS?

Świadczenia dla ojca opiekującego się dzieckiem. Nawet 61 tygodni wolnego od pracy

Na jakie świadczenia może liczyć ojciec zajmujący się dzieckiem? Czy może korzystać z takich świadczeń jak matka?  

500 zł podwyżki dla pracowników urzędu miasta i jednostek podległych w 2024 r. Radni Rzeszowa jednogłośnie poparli uchwałę w tej sprawie

Podwyżki dla pracowników urzędu miasta i podległych mu jednostek w 2024 r. staną się faktem. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek złożył taką obietnicę podczas sesji rady miasta.

Sejm: łączenie 100% emerytury i 50% renty rodzinnej. Renta 100% + 50% emerytury. Renta wypadkowa + renta rodzinna [druk sejmowy, uwagi ZUS]

Sejm rozpoczął prace nad łączeniem emerytur i rent na koncie jednej osobie. Idea jest taka, że po śmierci męża albo żony, żyjący małżonek będzie otrzymywał 50% świadczenia osoby zmarłej.

Potencjalne podwyżki: +170% renta socjalna, +58% pensja nauczyciela dyplomowanego, sporo u pielęgniarek. Trzy projekty ustaw [druki nowego Sejmu]

W Sejmie możliwe podwyżki: 170% renty socjalnej, 58% pensji nauczyciela dyplomowanego (podobne podwyżki u początkującego/mianowanego), u pielęgniarek. A także wdowia renta do 10 000 zł.

Dodatek stażowy: do 1183 zł brutto miesięcznie dla nauczyciela dyplomowanego. Ale na stole leży 1210 zł i 1439 zł [obliczenia, przykłady]

Jest już pewne na 99%, że nauczyciela otrzymają 30% podwyżkę. I to od 1 stycznia 2024 r. Wzrośnie więc także dodatek stażowy (czyli za wysługę lat) do kwoty 1183 zł brutto miesięcznie. W parlamencie są jednak rozważane wyższe podwyżki pensji zasadniczej niż o 30%.    

Alternatywna opinia lekarska w sporze z Towarzystwem Ubezpieczeniowym. Dlaczego warto?

Spory z Towarzystwami Ubezpieczeniowymi występują bardzo często. Duża część z tych sporów wynika z przeciwstawnych stanowisk TU i osoby ubezpieczonej w zakresie oceny danego zdarzenia i jego skutków. TU podejmując decyzję w konkretnej sprawie, opiera się na posiadanej dokumentacji oraz opinii lekarskiej (stanowiska zaprezentowanego przez lekarza orzecznika). W dzisiejszej publikacji skupimy się na tym, kiedy i dlaczego warto jest posiadać alternatywną opinię lekarską w sporze z Towarzystwem Ubezpieczeniowym.

Nowość w podatkach. Będzie ulga w podatku Belki? Portfele Polaków wzbogacą się o dodatkowe 6 miliardów złotych

Z dużym prawdopodobieństwem to już ostatnie miesiące z podatkiem od oszczędności, formalnie zwanym podatkiem od zysków kapitałowych, a popularnie – podatkiem Belki. Nowy rząd koalicyjny deklaruje że oszczędności taką daniną nie będą obarczone. To oznacza, że 19 proc. zysków z lokat, obligacji, akcji i im podobnych, które do tej pory zabierał fiskus, zostanie w portfelach oszczędzających.

Podwyżka renty socjalnej z 1588,44 zł do 4300 brutto? Sejm przyjął do prac taką nowelizację [druk sejmowy nr 30]

Sejm rozpoczął pracę nad podwyżką renty socjalnej do około 4300 zł. To efekt powiązania wysokości renty socjalnej z minimalnym wynagrodzeniem. 

Hołownia o podwyżkach w 2024 r.: jest ogromna szansa na przyjęcie przez Sejm obywatelskiego projektu ustawy o podwyżkach dla pielęgniarek czy diagnostów laboratoryjnych

Czy pielęgniarki i diagności laboratoryjni dostaną podwyżki w nadchodzącym roku? Zdaniem marszałka Sejmu szanse są ogromne. 

Od 1000 zł do 100 tys. zł kary za handel w Wigilię 2023 r.? Sejm zajmie się zakazem handlu 24 grudnia 2023 r. już na posiedzeniu 28 listopada

Sejm w najbliższy wtorek, czyli 28 listopada 2023 r. zajmie się zakazem handlu w Wigilię. Tak wynika z harmonogramu Sejmu zamieszczonego na stronie internetowej. Kiedy zrobimy zakupy na Wigilię?

Diety radnych do dziennika urzędowego! Tak orzekł WSA

WSA stwierdził, że „skoro przedmiotowa uchwała stanowi akt prawa miejscowego, to powinna być opublikowana w wojewódzkim dzienniku urzędowym”. Mowa oczywiście o uchwale dotyczącej diet radnych. Czy gminy przestaną mieć wątpliwości? 

Mediacja w sprawie rozwodowej. Na czym polega i czy jest obowiązkowa?

Czym jest mediacja? Jakich kwestii rozwodowych może dotyczyć? Co powinni o niej wiedzieć małżonkowie? Prezentujemy najważniejsze informacje.

Matury 2024: dwa ważne rozporządzenia w Dzienniku Ustaw. Wiemy jak będzie przebiegał egzamin dojrzałości

Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego oraz w sprawie egzaminu maturalnego w Dzienniku Ustaw. Można zapoznać się już z jednolitymi tekstami aktów prawnych dotyczących matur w 2024 r. 

Podejrzany i oskarżony w procesie karnym. Poznaj prawa i obowiązki

Posługując się terminologią prawniczą pojęcie podejrzanego i oskarżonego w procesie karnym ma kompletnie inne znaczenie. Jakie?

Trzynasta pensja w budżetówce. Wypłaty tylko do końca marca 2024 r.

Pracownicy jednostek sfery budżetowej mają prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, czyli tzw. trzynastki. Zbliża się koniec roku a tym samym termin wypłat dodatkowej pensji.

Program "Po pierwsze rodzina" w 2024 r. Co dla rodzin w nadchodzącym roku?

Minister Rodziny i Polityki Społecznej zapowiedziała, że program "Po pierwsze rodzina" będzie kontynuowany w 2024 r.

PE poparł nowe przepisy, które mają zapewnić konsumentom prawo do naprawy produktów

Parlament Europejski przyjął stanowisko negocjacyjne w sprawie nowych przepisów, które mają zapewnić konsumentom prawo do naprawy produktów i ograniczyć wpływ masowej konsumpcji na środowisko.

ZUS przypomina: Czas na przekazywanie korekt dokumentów rozliczeniowych tylko do 1 stycznia 2024 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że tylko do 1 stycznia 2024 r. płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Natomiast za okres od stycznia 2022 r. w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc.

Co zrobić z fałszywym smsem? MC przypomina o nowym narzędziu

Przede wszystkim jeśli dostaniemy jakikolwiek link w smsie, to najlepiej go nie klikać. A w momencie, w którym wychwycimy, że ktoś próbuje nas oszukać, wtedy powinniśmy skorzystać z nowego narzędzia, które uruchomiliśmy- bezpłatny numer 8080 - powiedział w piątek na antenie Jedynki minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Etykiety wina z nowymi wymaganiami. Jakie szczegóły poznają konsumenci?

Od 8 grudnia 2023 r. zaczną obowiązywać nowe unijne przepisy dotyczące etykietowania wina w zakresie wykazu składników i informacji o wartości odżywczej. Obowiązek podawania tych danych szczegółowych będzie dotyczył wszystkich win i aromatyzowanych produktów sektora wina wprowadzanych do obrotu w Unii Europejskiej.

Własna działalność a konto na PUE ZUS. Co trzeba wiedzieć?

Jeżeli po raz pierwszy zakładamy własny biznes – nie tylko musimy zarejestrować firmę ale także pamiętać także o tym, żeby założyć konto na platformie internetowej PUE ZUS. Należy to zrobić w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności. Ten obowiązek mają wszyscy płatnicy składek od początku 2023 roku. Dotyczy to również osób, które opłacają składki wyłącznie za siebie oraz małych firm rozliczających składki za nie więcej niż 5 osób. 

Pensja nauczyciela: 7195 zł brutto i 5235 zł netto (zasadnicza). 11 152 zł brutto i 7932 zł netto (średnia) [Druk sejmowy Nr 28, Obliczenia podwyżki]

7195 zł brutto i 5235 zł netto (wynagrodzenie zasadnicze). To podwyżka 2645 zł brutto i 1800 netto w stosunku do 2023 r. Dodatkowo 11 152 zł brutto i 7932 zł netto (jako wynagrodzenie średnie).

Black Friday i Cyber Monday - na co trzeba uważać, robiąc zakupy?

Black Friday i Cyber Monday. Już od kilku tygodni te dwa hasła przewijają się w internecie, w reklamach i w prywatnych rozmowach. O co właściwie chodzi? Kiedy wypadają te dni, na które czeka tak wielu konsumentów? 

Nie będzie wyższych zasiłków chorobowych przez coraz większą liczbę lewych zwolnień lekarskich?

Wolne dzięki zwolnieniu lekarskiemu to patent stary jak świat, w ostatnim czasie jednak to zjawisko przyjmuje patologiczne rozmiary. Co gorsza, cierpią na tym uczciwi pracownicy, zwłaszcza ci, dla których 80 procent zasiłku chorobowego zamiast pełnego wynagrodzenia to duży ubytek w budżecie domowym.

REKLAMA