DGP: Cudzoziemcy legalizują swój pobyt

Ludzie, cudzoziemcy, legalizacja pobytu / Fot. Fotolia / Fotolia
Ponad 3 tys. wniosków o legalizację pobytu. To efekt działającej od początku roku ustawy abolicyjnej dla cudzoziemców – czytamy we wtorkowym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”.

Od 1 stycznia ruszyła w Polsce abolicja dla cudzoziemców, którzy nielegalnie przebywają w naszym kraju. Ci, którzy chcą zalegalizować swój pobyt, muszą do 2 lipca złożyć wnioski do odpowiedniego wojewody. Muszą udokumentować swój nieprzerwany pobyt w Polsce co najmniej od 20 grudnia 2007 roku. Udokumentowany pobyt może być krótszy – od 2010, jeśli przed tą datą bez powodzenia starali się o status uchodźcy. Nieprzerwany oznacza, że żadna z przerw nie mogła być dłuższa niż pół roku. Cudzoziemcy, którzy otrzymają pozytywną decyzję, uzyskają zezwolenie na zamieszkanie w Polsce przez dwa lata.

Według danych Urzędu do spraw Cudzoziemców wnioski o abolicję do 13 lutego 2012 r. złożyło 2940 obcokrajowców – najwięcej do wojewodów: mazowieckiego (2304), łódzkiego (154), lubelskiego (87), dolnośląskiego (66) i śląskiego (55). Najczęściej o abolicję występują dotychczas obywatele Wietnamu (1083), Ukrainy (768), Armenii (386), Chin (116), Rosji (90), Indii (60) i Pakistanu (58).

Czytaj pełny artykuł: Ustawa abolicyjna: Cudzoziemcy ruszyli legalizować swój pobyt w Polsce

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Prawo
pokaż więcej
Proszę czekać...