Podsumowanie Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. /Fot. Fotolia
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem 2013 - podsumowanie.

Wzorem ubiegłych lat, także w tym roku Ministerstwo Sprawiedliwości organizowało Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem (25 lutego - 2 marca 2013 r.).

W organizację obchodów aktywnie włączyły się: Prokuratura Generalna, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Komenda Główna Policji, Krajowa Rada Kuratorów, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Krajowa Rada Komornicza, a także Komenda Główna Straży Granicznej.

W ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem - w Ośrodkach Pomocy na rzecz Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem - zostało udzielonych 2136 porad prawnych i psychologicznych

Działające w poszczególnych województwach Ośrodki Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem przekazały informację dotyczącą działań podjętych przez nie w ramach obchodów Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem:

  • województwo dolnośląskie

Dyżury pełnione były całodobowo w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Stowarzyszenia Pomocy „Akson” we Wrocławiu (ul. Komorowskiego 31), dyżury specjalistów odbyły się również w Prokuraturze Rejonowej dla Wrocławia Psie Pole (ul. Podwale 28). W ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zostało łącznie udzielonych 30 porad psychologicznych i prawnych.

  • województwo kujawsko-pomorskie

Dyżury pełnione były w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Stowarzyszenia „Azyl” na Rzecz Pomocy Kobietom i Dzieciom Ofiarom Przemocy w Toruniu (ul. Brzozowa 9). W ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostało łącznie udzielonych 86 porad psychologicznych i prawnych.

  • województwo lubelskie

Dyżury pełnione były w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom Potrzebującym „AGAPE” (ul. Bernardyńska 5) oraz w filiach Ośrodka w Puławach oraz Chełmie. W ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostało łącznie udzielonych 159 porad psychologicznych i prawnych.

  • województwo lubuskie

Dyżury pełnione były w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Lubuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet BABA w Zielonej Górze (Pl. Matejki 3A). W ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostało łącznie udzielonych 101 porad psychologicznych i prawnych. Zakres porad prawnych obejmował m.in. przemoc w rodzinie, znęcanie, rozpowszechnianie danych osobowych przez Internet bez wiedzy, jak również nękanie (stalking).

  • województwo łódzkie

Dyżury pełnione były w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Stowarzyszenie Bezrobotnych i Osób Działających na Rzecz Bezrobotnych „Wszyscy razem - In Corpore” w Łodzi (ul. Franciszkańska 15) w Ośrodku w Zgierzu i Pabianicach. W ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostało łącznie udzielonych 210 porad psychologicznych i prawnych.

  • województwo małopolskie 

Dyżury pełnione były w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Krakowskiego Forum Organizacji Społecznych KraFOS w Krakowie (ul. Komorowskiego 12), w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem Filia w Nowym Sączu (ul. Śniadeckich 10 A), Ośrodku Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa w Myślenicach (ul. Jagiellońska 4), Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Suchej Beskidzkiej (ul. Mickiewicza 31) oraz w Tarnowskim Ośrodku Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy w Tarnowie (ul. Szarych Szeregów 1). W czasie obchodów Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w dniach 25 marca – 2 marca 2013 r. w siedzibie Ośrodka interdyscyplinarne dyżury pełniło łącznie 73 specjalistów, w tym prawnicy, reprezentujący różne grupy zawodowe: adwokaci, radcowie prawni, aplikanci adwokaccy, prokuratorzy, asystenci sędziego, komornicy sądowi, a także kuratorzy zawodowi, funkcjonariusze Policji, pracownicy socjalni psychologowie oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Łącznie w siedzibie Ośrodka Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem w Krakowie w czasie Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem udzielono 165 porad.

  • województwo mazowieckie

Dyżury pełnione były w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Ogólnopolskie Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” w Warszawie (ul. Korotyńskiego 13). W ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem konsultacji udzielali prokuratorzy, aplikanci adwokaccy, radcowie prawni, adwokaci, prawnicy, Rzecznik Praw Obywatelskich. Zostało udzielonych łącznie 154  porad psychologicznych i prawnych.

  • województwo opolskie

Dyżury pełnione były w siedzibie Miejskiego Centrum Organizacji Pozarządowych oraz w punkcie przy ulicy Katowickiej 39/320. W ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostało łącznie udzielonych 48 porad psychologicznych i prawnych. Zakres porad prawnych obejmował m.in. zagadnienia z zakresu prawa rodzinnego, prawa cywilnego oraz prawa karnego.

  • województwo podkarpackie

Dyżury były pełnione w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Stowarzyszenia Wspierania Zasobów Ludzkich „Nowy Horyzont” w Rzeszowie (ul. Leszczyńskiego 3), w Urzędzie Miejskim w Boguchwale (ul. Doktora Tkaczowa 134) oraz w  Urzędzie Gminy w Krasne (ul. Krasne 121). W ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostało łącznie udzielonych 116 porad psychologicznych i prawnych (kontakt osobisty 92, kontakt telefoniczny 21, kontakt e-mail 3).

  • województwo podlaskie

Oprócz dyżurów pełnionych w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Centrum Aktywności Społecznej „PRYZMAT” w Suwałkach (ul. Noniewicza 91) dodatkowe dyżury były pełnione w filii Ośrodka w Społeczno-Oświatowym Stowarzyszeniu Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym w Łomży oraz Stowarzyszeniu Pomocy Rodzinie i Dzieciom „Szansa” w Białymstoku. W ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostały łącznie udzielonych 121 porad psychologicznych i prawnych.

  • województwo pomorskie

Dyżury pełnione były w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Centrum Interwencji Kryzysowej Polskiego Czerwonego Krzyża w Gdańsku (Pl. ks. Gustkowicza 13), jak również w Punkcie Interwencji Kryzysowej PCK w Starogardzie Gdańskim, Punkcie Interwencji Kryzysowej w Kościerzynie, Prokuraturze Okręgowej Gdańsku oraz Poradni Rodzinnej Centrum Interwencji Kryzysowej. W ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostało łącznie udzielonych 154 porad psychologicznych i prawnych.

  • województwo śląskie

Dyżury pełnione były w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Śląska Fundacja Błękitny Krzyż w Bielsku Białej (ul. Bystrzańskiej 20). W ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostało łącznie udzielonych 215 porad psychologicznych i prawnych. Zakres porad prawnych obejmował m.in. przemoc w rodzinie i inne przestępstwa przeciwko rodzinie.

  • województwo świętokrzyskie

Dyżury pełnione były w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Centrum Interwencji Kryzysowej Caritas Diecezji Kieleckiej w Kielcach (ul. Urzędnicza 7b) przez prokuratora, adwokatów, radców prawnych, komorników, kuratorów, policjantów, psychologów, pedagogów. W tym czasie udzielono 281 porad (w tym 191 osobiście, 83 telefonicznie,  7 elektronicznie).

Dominującym problemem zgłaszanym przez klientów była przemoc w rodzinie, uzależnienia bliskiej osoby, eksmisje oraz rozwody. Ponadto wiele osób zgłaszało problemy z uregulowaniem widzeń z dziećmi.

  • województwo warmińsko-mazurskie

Oprócz dyżurów w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Elbląskiego Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej w Elblągu (ul. Franciszka Stefczyka 7-8/6,6a), dodatkowe dyżury specjalistów odbyły się w Prokuraturze Okręgowej w Elblągu, Prokuraturze Rejonowej w Elblągu, Prokuraturze Okręgowej w Olsztynie oraz w Prokuraturach Rejonowych w Bartoszycach, Biskupcu, Ełku, Giżycku, Kętrzynie, Lidzbarku Warmińskim, Mrągowie, Nidzicy, Olecku, Piszu, Szczytnie, Elbląskiej Radzie Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych w Elblągu. PCPR w Bartoszycach, PCPR w Ełku, PCPR w Kolnie, PCPR w Elblągu, PCPR w Nowym Mieście Lubawskim, Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. W ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostało łącznie udzielonych 97 porad psychologicznych i prawnych.

  • województwo wielkopolskie

Dyżury pełnione były w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej w Gnieźnie (Osiedle Orła Białego 20). W ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostało łącznie udzielonych 56 porad psychologicznych i prawnych. Zakres porad prawnych obejmował m.in. przestępstwa gospodarcze, konflikty sąsiedzkie oraz konflikty rodzinne, jak również błędy w sztuce lekarskiej.

  • województwo zachodniopomorskie

Dyżury pełnione były w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Stowarzyszenia „SOS dla Rodziny” w Szczecinie (ul. Energetyków 10). W ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostały łącznie udzielone 143 porady psychologiczne i prawne. Zakres porad prawnych obejmował m.in. przemoc w rodzinie oraz przestępstwa przeciwko mieniu.

Podsumowując powyższe informacje należy stwierdzić, że kolejne obchody Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem były dobrą okazją dla pokrzywdzonych do uzyskania w krótkim czasie kompleksowej pomocy.

Skutecznym rozwiązaniem okazało się włączenie w obchody przedstawicieli różnych zawodów, z którymi mają do czynienia pokrzywdzeni, w związku z popełnieniem na ich szkodę przestępstwa.

Zgłaszane przez pokrzywdzonych problemy i pytania pozwolą na takie ukierunkowanie działań podejmowanych na ich rzecz przez Ministerstwo Sprawiedliwości, by pomoc była bardziej dostępna, kompletna i skuteczna.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Prawo
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

pokaż więcej
Proszę czekać...