Rada Ministrów: Będzie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym. Celem jest eliminacja nieuczciwych praktyk w transporcie drogowym

oprac. Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
transport drogowy kierowca ciężarówka TIR przewóz krajowy przewóz międzynarodowy / Rada Ministrów: Będzie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym. Celem jest eliminacja nieuczciwych praktyk w transporcie drogowym / shutterstock

Rada Ministrów ma przyjąć i skierować do Sejmu nowelizację ustawy o transporcie drogowym. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym, przyjętym przez rząd. Organem odpowiedzialnym za przedłożenie projektu jest Ministerstwo Infrastruktury.

Rozwiązania planowane w projekcie

Projekt ustawy nowelizującej ustawę z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 2201, ze zm.) zakłada:

  • wprowadzenie przepisów zakazujących zlecania krajowego przewozu drogowego, międzynarodowego przewozu drogowego oraz przewozu kabotażowego podmiotowi nieuprawnionemu, w szczególności nieposiadającemu wymaganego zezwolenia lub licencji,
  • zmianę i ustanowienie nowych sankcji w postaci kar pieniężnych za niestosowanie się do wprowadzonych poprzez projekt ustawy obowiązków,
  • uzupełnienie katalogu kar pieniężnych, jakie mogą zostać nałożone za poszczególne naruszenia.

Przewozy tylko dla podmiotów uprawnionych

Projektowana nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym ma na celu uregulowanie zasad zlecania krajowego przewozu drogowego rzeczy, międzynarodowego przewozu drogowego rzeczy oraz przewozu kabotażowego przez podmioty wykonujące inne czynności związane z przewozem jako spedytorzy, nadawcy lub podwykonawcy tych podmiotów. 

Obecnie kwestia ta nie jest odpowiednio uregulowana przepisami ustawy o transporcie drogowym. Z tego względu należy wprowadzić przepisy zobowiązujących wspomniane wyżej podmioty do zlecania:

  • krajowego przewozu drogowego rzeczy,
  • międzynarodowego przewozu drogowego rzeczy lub
  • przewozu kabotażowego rzeczy 

podmiotom uprawnionym do wykonywania takiego przewozu, czyli posiadającym odpowiednie zezwolenie lub licencję. 

Eliminacja nieuczciwych praktyk w transporcie drogowym

Projektowana nowelizacja pozwoli na wyeliminowanie nieuczciwych praktyk w transporcie drogowym polegających na zlecaniu usług transportu drogowego podmiotom nieposiadającym stosownych uprawnień przewozowych.

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

W tym zakresie, podmiot wykonujący inne czynności związane z przewozem drogowym jako spedytor, nadawca lub podwykonawca tych podmiotów, przed zleceniem przewozu drogowego będzie obowiązany do:

  • sprawdzenia posiadania przez przewoźnika drogowego, któremu zamierza zlecić przewóz drogowy, wymaganych dokumentów uprawniających do wykonania danego rodzaju przewozu drogowego oraz dokumentów związanych z przewożonym ładunkiem, a także do 
  • wystawienia i przekazania przewoźnikowi drogowemu dokumentu potwierdzającego zlecenie. 

Obowiązek przechowywania dokumentów

Ponadto podmiot wykonujący inne czynności związane z przewozem drogowym jako spedytor, nadawca lub podwykonawca tych podmiotów, będzie obowiązany do:

  • przechowywania przez okres 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zlecono przewóz, 
  • przedstawienia, na żądanie organów kontrolnych, kopii lub oryginałów dokumentów uprawniających przewoźnika do wykonania danego rodzaju przewozu drogowego, dokumentów związanych z przewożonym ładunkiem oraz dokumentu potwierdzającego zlecenie.

Projekt ustawy przewiduje jednocześnie zmianę i ustanowienie nowych sankcji w postaci kar pieniężnych za niestosowanie się do wprowadzonych obowiązków.

Prawo
Ważna decyzja o przyszłej emeryturze do końca lipca 2024 roku dla milionów ubezpieczonych w ZUS. Kto nie musi składać oświadczenia?
14 maja 2024

ZUS informuje, że miliony osób, które urodziły się po 1968 roku, może w najbliższych miesiącach zdecydować, czy chcą, by część ich składki na ubezpieczenie emerytalne była w całości zapisywana na subkontach w ZUS, czy przekazywana do OFE. „Okno transferowe” otworzyło się w kwietniu, a decyzję należy podjąć do końca lipca tego roku. 

Narkobiznes "Małpy" upadł. Szef gangu zatrzymany
14 maja 2024

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali Mariusza Z., znanego jako "Małpa", szefa gangu handlującego narkotykami. "Małpa" był poszukiwany listem gończym, a podczas przeszukania funkcjonariusze znaleźli narkotyki i plantację marihuany.

Przedsiębiorcy z Marywilskiej 44. ZUS oferuje pomoc po pożarze
13 maja 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że we wszystkich placówkach ZUS w Warszawie przedsiębiorcy poszkodowani w wyniku pożaru hali targowej na Marywilskiej 44 mogą uzyskać informację o możliwych formach pomocy.

W szkołach będzie nowy przedmiot. Praktyczne lekcje i debaty oksfordzkie. Trwają prace zespołu eksperckiego.
13 maja 2024

W szkołach będzie nowy przedmiot. Praktyczne lekcje i debaty oksfordzkie. Trwają prace zespołu eksperckiego nad podstawą programową edukacji obywatelskiej.

Więcej osób otrzyma świadczenia z pomocy społecznej. Będą też zmiany w prawie autorskim. We wtorek posiedzenie rządu.
13 maja 2024

We wtorek, 14 maja 2024 r. odbędzie się posiedzenie rządu. Ministrowie zajmą się projektem nowelizacji ustawy o prawie autorskim, który z opóźnieniem wprowadzi unijne dyrektywy, a także propozycją zmiany kwot kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej.

Od 8000 do 10.000 złotych dofinansowania. Trwa nabór wniosków dla kół gospodyń wiejskich. Na pomoc przeznaczono z budżetu państwa 120 mln złotych
13 maja 2024

Trwa nabór wniosków o dofinansowanie dla kół gospodyń wiejskich. Na pomoc przeznaczono z budżetu państwa 120 mln złotych. Zainteresowanie jest ogromne, a pierwsze wypłaty będą jeszcze w maju.

Odpowiednie kwalifikacje i postawa etyczna. Do tego przynależność do samorządu i obowiązek kształcenia ustawicznego. Będzie nowa ustawa o zawodzie psychologa
13 maja 2024

Obecna ustawa o zawodzie psychologa niezgodna z prawem europejskim, dlatego toczą się prace nad projektem nowego aktu prawnego. Odpowiednie kwalifikacje i postawa etyczna. Do tego przynależność do samorządu i obowiązek kształcenia ustawicznego – między innymi takie wymogi będą stawiane psychologom.

Więcej osób dostanie dodatek stażowy i nagrodę jubileuszową. Zlecenia i działalność gospodarcza wliczane do stażu pracy. Sprawdź, od kiedy.
13 maja 2024

Dodatek stażowy i nagroda jubileuszowa będą dostępne dla szerszej grupy pracowników. Zlecenia i działalność gospodarcza będą wliczane do stażu pracy. Sprawdź, od kiedy.

Koniec z produkcją dyplomów. Będą remonty i budowa akademików, mieszkanie dla absolwenta, nakłady na badania i podwyżki. Trwają prekonsultacje zmian w szkolnictwie wyższym
13 maja 2024

Trzeba stawiać na jakość kształcenia, koniec z patologią produkcji dyplomów, mówił Szef MNiSW Dariusz Wieczorek. Trwają prekonsultacje zmian w szkolnictwie wyższym. Celem ewolucja szkolnictwa wyższego, remonty i budowy akademików oraz mieszkania dla absolwentów. Mówi się także o łączeniu uczelni i tworzeniu organizmów z większym potencjałem.

Samochody z napędem alternatywnym. Będzie zwrot kosztów używania ich dla celów służbowych. Sprawdź kiedy.
13 maja 2024

>Będzie można dostać zwrot kosztów używania dla celów służbowych prywatnych samochodów z napędem alternatywnym. Projekt ustawy będzie przyjęty jeszcze w drugim kwartale 2024 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...