Ustawa deregulacyjna: Będzie ułatwienie dla przedsiębiorców - weksel elektroniczny

oprac. Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
prawo internet / Ustawa deregulacyjna: Będzie ułatwienie dla przedsiębiorców - weksel elektroniczny / Shutterstock

Rząd pracuje nad projektem ustawy deregulacyjnej, która ma ułatwić działalność gospodarczą. Możliwość sporządzenia weksla w postaci elektronicznej jest jedną z nowości mających ułatwić życie polskim przedsiębiorcom.

Deregulacja prawa gospodarczego

Trwają prace nad projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego.

Projekt ustawy deregulacyjnej to pierwszy krok w realizacji rządowej zapowiedzi poprawy środowiska prawnego i instytucjonalnego, w którym działają polskie firmy. Ustawa ma na celu uproszczenie działalności gospodarczej na etapie rozpoczynania działalności przez przedsiębiorcę oraz rozwoju jego przedsiębiorstwa w kolejnych latach. 

Nowość - weksel w postaci elektronicznej

Jednym z rozwiązań ułatwiających działalność gospodarczą ma być zmiana przepisów ustawy – Prawo wekslowe. W wyniku zmian możliwe będzie sporządzenie weksla także w postaci elektronicznej.

Według projektu ustawy deregulacyjnej weksel elektroniczny ma podlegać takim samym zasadom i mieć takie samo znaczenie w obrocie jak tradycyjny weksel. Dla spełnienia tego celu będzie niezbędne zastrzeżenie, że wszelkie czynności związane z elektronicznym wekslem muszą być dokonywane w formie elektronicznej.

Będą przepisy wykonawcze

Projekt zakłada, że czynności dotyczące elektronicznego weksla, w tym jego sporządzenie, będą dokonywane na formularzu. Dla zapewnienia jednolitości praktyki posługiwania się elektronicznymi wekslami Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z ministrem do spraw cyfryzacji oraz ministrem do spraw gospodarki określi wzór formularza, na którym będzie sporządzany elektroniczny weksel. 

Wszelkie kwestie związane z rozwiązaniami technologicznymi zostaną określone w akcie wykonawczym do ustawy. Zbędne będzie wprowadzanie dla elektronicznego weksla możliwości sporządzania wtóropisów i odpisów. Warunki techniczne powinny zapewniać możliwość udostępniania treści elektronicznego weksla, tj. na nośniku elektronicznym.

Wejście w życie przepisów

Projekt zakłada, że ustawa deregulacyjna wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r.

Prawo
Czy dawać dziecku pieniądze za posprzątanie pokoju albo dobre oceny?
21 maja 2024

Jakie jest podejście Polaków do dawania dzieciom kieszonkowego? Czy płacenie dzieciom za wyniki w nauce albo prace domowe to dobry pomysł? 

Minister Finansów spotkał się z Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy
20 maja 2024

Minister finansów Andrzej Domański spotkał się z Nadią Calvino, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy.

Nowe możliwości organizacji ekologicznych. Toczą się prace nad nowelizacją ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody
20 maja 2024

Toczą się prace nad projektem nowelizacji ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Organizacjom ekologicznym zostanie zapewniona możliwość zwrócenia się do sądu z żądaniem skutecznego zbadania legalności planów urządzenia lasu.

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. MEN podało, że przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Ale które?
20 maja 2024

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. Przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Udział w pilotażu jest bezpłatny i da możliwość pracy z nowoczesnymi narzędziami. ORE zapewnia wsparcie merytoryczne i dydaktyczne.

Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych w dół. Będą niższe opłaty. Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmieniającą
20 maja 2024

Będą niższe opłaty za odpady komunalne? Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmniejszająca wysokość stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych od II półrocza 2021 r. zmniejszyły się.

Będą zmiany w zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria dotyczące infrastruktury krytycznej
20 maja 2024

Rozpoczęły się prace na nowelizacją ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria umożliwiające identyfikację obiektów, instalacji oraz urządzeń jako infrastruktury krytycznej.

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Znaczenie ma też miejsce zamieszkania. Więcej kobiet niż mężczyzn odbiera tytułu magistra
20 maja 2024

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Co roku dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn otrzymuje tytuł magistra. Wpływ na wyniki ósmoklasistów ma nie tylko płeć, ale też miejsce zamieszkania.

Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?
20 maja 2024

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota
20 maja 2024

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy
20 maja 2024

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

pokaż więcej
Proszę czekać...