Leśnicy nie odpowiadają za szkody w środowisku- czas to zmienić

drzewa, las, drzewo, fotolia
Fundacja ClientEarth Poland apeluje do Ministra Środowiska, Andrzeja Kraszewskiego o niezwłoczną zmianę ustawy o zapobieganiu i naprawie szkód w środowisku. Ustawa w obecnej wersji bezpodstawnie wyłącza z odpowiedzialności działalność prowadzoną przez leśników, co jest niezgodne z prawem unijnym.

Unijna dyrektywa 2004/35/WE, a w ślad za nią polska ustawa szkodowa wprowadza szczególny model odpowiedzialności za szkody, takie jak niszczenie siedlisk chronionych gatunków zwierząt albo zanieczyszczanie wód czy gleb. Dzięki tej regulacji możliwe jest nie tylko pociągnięcie do odpowiedzialności sprawców szkód, ale także wyegzekwowanie od nich działań naprawczych, np. odtworzenia siedlisk, oczyszczenia gleb czy wód. Dzięki temu możliwa jest realizacja zasady „zanieczyszczający płaci”.

Zobacz: Zaostrzenie kar za przestępstwa przeciwko środowisku

Skuteczność odpowiedzialności za szkody w środowisku została jednak w polskim prawie poważnie ograniczona. Stało się tak za sprawą wprowadzenia do ustawy szkodowej wyłączenia od odpowiedzialności szkód powstałych w ramach „gospodarki leśnej prowadzonej zgodnie z zasadami trwale zrównoważonej gospodarki leśnej, o której mowa w ustawie o lasach". Takiego wyłączenia nie było w rządowym projekcie ustawy szkodowej, zostało ono wprowadzone na etapie prac w Senacie. Co ciekawe, autorem poprawki był przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, a formalnie zgłosił ją jeden z senatorów.


„Problem w tym, że wyłączenie gospodarki leśnej spod odpowiedzialności, nawet jeśli dotyczy to tylko działań zgodnych z zasadami trwale zrównoważonej gospodarki leśnej, nie znajduje uzasadnienia w przepisach unijnej dyrektywy. Ścisły katalog wyłączeń w niej zawarty nie przewiduje zwolnienia od odpowiedzialności tego typu działalności. Co więcej, za sprawą wadliwej implementacji dyrektywy może być utrudnione skuteczne egzekwowanie odpowiedzialności w tak rozległym obszarze, jakim jest gospodarka leśna.” – mówi Dawid Sześciło, prawnik w zespole ds. bioróżnorodności ClientEarth.

Zobacz: Jakie kary za zanieczyszczanie środowiska

W ostatnim czasie obserwujemy konflikt między organizacjami ekologicznymi a leśnikami w sprawie dopuszczalności prowadzenia wycinki na terenie Puszczy Białowieskiej. Niezależnie od wyniku tego sporu, warto zagwarantować, by polskie prawo umożliwiało skuteczne egzekwowanie odpowiedzialności za ewentualne szkody wywołane działalnością leśników.

Kontakt:
Dawid Sześciło, prawnik w zespole do spraw bioróżnorodności ClientEarth,
dszescilo@clientearth.org, tel. 697 051 664
Ewa Jakubowska-Lorenz, specjalistka ds. komunikacji ClientEarth,
ejlorenz@clientearth.org, tel. 785 019 785

Prawo
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok
25 maja 2024

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze
24 maja 2024

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?
24 maja 2024

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]
24 maja 2024

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę
24 maja 2024

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.
24 maja 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25
24 maja 2024

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44
24 maja 2024

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie
24 maja 2024

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?
24 maja 2024

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

pokaż więcej
Proszę czekać...