Antykoncepcja awaryjna, środki poronne, aborcja. Do czego ma prawo kobieta w Polsce?

aborcja / Shutterstock

Prawa kobiet w Polsce. Do czego ma prawo w Polsce kobieta, którą zawiodła antykoncepcja? Gdzie może się zgłosić, jeśli zaszła w nieplanowaną ciążę? I co najważniejsze, czy według polskiego prawa, za usunięcie ciąży może coś grozić? 

Antykoncepcja awaryjna a tabletki poronne

Pojęcia: antykoncepcja awaryjna i tabletki poronne bywają używane zamiennie, jednak dotyczą dwóch różnych rzeczy. Tabletki poronne służą do przeprowadzania aborcji farmakologicznej, czyli procesu przerywania ciąży przy pomocy leków. Aborcja domowa metodą farmakologiczną jest możliwa do 22. tygodnia ciąży. Po tym terminie może grozić zarzut dzieciobójstwa. 

Co w sytuacji, gdy zakupie tabletek poronnych policja wezwała na przesłuchanie? Nie ma obaw, w tej sytuacji policja może przesłuchać tylko w charakterze świadka, np. gdy ściga sprzedawców takich środków farmakologicznych. 

Antykoncepcja awaryjna, czyli tak zwana tabletka "dzień po" uniemożliwia zapłodnienie lub zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej w macicy. Stosuje się ją po stosunku bez zabezpieczenia lub gdy zawiodły inne metody antykoncepcji (np. wystąpiło pęknięcie prezerwatywy). Antykoncepcja awaryjna nie zadziała w przypadku, gdy ciąża już istnieje. Tabletki "dzień po" są dostępne w aptece jedynie po okazaniu recepty od lekarza. 

Na rynku dostępne są dwa rodzaje tabletek "dzień po", Escapelle i EllaOne, które należy przyjąć odpowiednio nie później niż 72 i 120 godziny po stosunku bez zabezpieczenia. W miarę możliwości, należy to jednak zrobić jak najszybciej. 

Warto pamiętać, że farmaceuta nie ma prawa odmówić sprzedaży tabletek antykoncepcji awaryjnej, powołując się na klauzulę sumienia. 

Niechciana ciąża - prawo w Polsce 

W Polsce prawo dotyczące aborcji jest jednym z bardziej restrykcyjnych. 22 października 2020 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja z powodu „ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu” jest niezgodna z konstytucją. Orzeczenie weszło w życie 27 stycznia 2021 r.

Ważne

Kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności za dokonanie aborcji. Jednak, warto podkreślić, że dotyczy to osób, które robią aborcję komuś, a nie kobiet, które same dokonują aborcji! 

Art. 152 Kodeksu karnego

§ 1. Kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę z naruszeniem przepisów ustawy, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto udziela kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży  z naruszeniem przepisów ustawy lub ją do tego nakłania.

§ 3. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 lub 2, gdy dziecko poczęte osiągnęło zdolność do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Aborcja w Polsce dostępna jest w wyjątkowych przypadkach, takich jak zły stan fizyczny lub psychiczny osoby w ciąży.

Niechciana ciąża - gdzie szukać pomocy?

W Polsce pomoc kobietom, które chcą pozbyć się niechcianej ciąży oferuje Fundacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA. To  działająca od 1991 r. organizacja pozarządowa, która działa na rzecz zdrowia i praw reprodukcyjnych.

Fundacja wywalczyła ze strony Rzecznika Praw Pacjenta klarowne stanowisko w sprawie aborcji w publicznych szpitalach. Mianowicie: odmowa przerwania ciąży, mimo stwierdzonego przez psychiatrę zagrożenia zdrowia psychicznego pacjentki, stanowi naruszenie prawa.

FEDERA na swojej stronie internetowej udostępnia maile i numery telefonów dla kobiet będących w ciąży i szukających pomocy. Fundacja podpowiada, gdzie zgłosić się w przypadku konkretnej sytuacji, służy poradą prawną i lekarską, interweniuje i udziela informacji o polecanych ginekologach i ginekolożkach. 

Warto pamiętać, że, jak podkreśla Fundacja na swojej stronie: "osoba w ciąży nigdy nie jest karana za swoją aborcję. Bez względu na powód, metodę czy miejsce aborcji".

Zobacz także: Aborcja

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Prawo
Abonament rtv 2025 – stawki już ogłoszone. Jakie zniżki za zapłatę z góry za cały rok?
21 maja 2024

W 2025 roku będą obowiązywać takie same stawki abonamentu RTV jak w 2024 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 13 maja 2024 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2025 r. 

Czy pokrzywdzony musi bać się groźby, by jej sprawca został ukarany?
21 maja 2024

Groźba nie jest niczym przyjemnym. Wiele osób może odczuwać poważne obawy, a co za tym idzie także emocjonalno–psychiczne cierpienia utrudniające normalne, codzienne funkcjonowanie. Tymczasem są też ludzie bardzo odporni psychicznie na tyle, że w przypadku stosowania wobec nich gróźb, często mogą nie odczuwać ani żadnych obaw ani emocji.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby układu oddechowego. Astma, mukowiscydoza, następstwa przebytego COVID-19 i inne. Jak uzyskać skierowanie?
21 maja 2024

ZUS informuje, że cały czas można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt Zakładu. Dotyczy to różnych schorzeń - także układu oddechowego. Tylko w zeszłym roku skierowanych zostało na rehabilitację lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS ponad 50,8 tys. osób w całej Polsce. Ponad tysiąc osób z całego kraju odbyło leczenie z powodu schorzeń układu oddechowego. Do dolegliwości tych należą m.in. mukowiscydoza, przewlekła choroba płuc, astma oskrzelowa, nadciśnienie płucne czy następstwa przebytego COVID-19.

674 zł – to kryterium dochodowe zostanie utrzymane do 2027 r. Rada Ministrów mówi stop. Mniej osób dostanie zasiłek na dziecko.
21 maja 2024

674 zł – takie kryterium dochodowe zostanie utrzymane do 2027 r. Rada Ministrów mówi stop świadczeniom rodzinnym. Konsekwencją będzie to, że mniej osób dostanie zasiłek na dziecko.

Najniższa krajowa na poziomie 60% przeciętnego wynagrodzenia. Jest projekt ustawy w tej sprawie!
21 maja 2024

Najniższa krajowa na poziomie 60% przeciętnego wynagrodzenia. Projekt ustawy, określający płacę minimalną na poziomie 60% przeciętnego wynagrodzenia, jest już w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu. Taka zmiana jest zgodna z dyrektywą unijną w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE.

MRPiPS: dłuższy urlop macierzyński i rodzicielski dla niektórych rodziców. Dziemianowicz-Bąk: Tydzień hospitalizacji to tydzień dłuższego urlopu
21 maja 2024

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała 21 maja 2024 r., że w najbliższy piątek zaprezentuje projekt ustawy, która wydłuża urlopy dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach.

Czy dawać dziecku pieniądze za posprzątanie pokoju albo dobre oceny?
21 maja 2024

Jakie jest podejście Polaków do dawania dzieciom kieszonkowego? Czy płacenie dzieciom za wyniki w nauce albo prace domowe to dobry pomysł? 

Minister Finansów spotkał się z Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy
20 maja 2024

Minister finansów Andrzej Domański spotkał się z Nadią Calvino, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy.

Nowe możliwości organizacji ekologicznych. Toczą się prace nad nowelizacją ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody
20 maja 2024

Toczą się prace nad projektem nowelizacji ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Organizacjom ekologicznym zostanie zapewniona możliwość zwrócenia się do sądu z żądaniem skutecznego zbadania legalności planów urządzenia lasu.

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. MEN podało, że przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Ale które?
20 maja 2024

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. Przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Udział w pilotażu jest bezpłatny i da możliwość pracy z nowoczesnymi narzędziami. ORE zapewnia wsparcie merytoryczne i dydaktyczne.

pokaż więcej
Proszę czekać...