Jakie sankcje grożą za szalbierstwo

Roland Szymczykiewicz
Adwokat
rozwiń więcej
Szalbierstwo rozumiane jest jako wyłudzanie świadczeń.
Wyłudzanie świadczeń to wykroczenie (zwane również szalbierstwem), które w praktyce występuje dość często. Ustawodawca pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny penalizuje w art. 121 Kodeksu wykroczeń szereg zachowań polegających na uzyskaniu nienależnego świadczenia.

Charakter prawny szalbierstwa

Przedmiotem ochrony przepisu art. 121 Kodeksu wykroczeń jest ochrona należności, które przysługują z tytułu prowadzenia określonej działalności lub świadczenia określonych usług. Penalizowane jest zatem zachowanie polegające na próbie skorzystania z danej usługi bez uiszczenia stosownej opłaty.

Wykroczenie szalbierstwa można popełnić tylko umyślnie z zamiarem bezpośrednim. Może je popełnić każda osoba fizyczna ( jest to tzw. wykroczenie powszechne).

Zobacz portal: Prawnik.pl

Jakie zachowania są zabronione

Należy wskazać, iż ustawodawca rozróżnia dwa rodzaje szalbierstwa:

  1. wyłudzenia przejazdu koleją lub innym środkiem lokomocji przez osobę, na którą już dwukrotnie uprzednio była nakładana kara pieniężna za ten czyn (tj. sytuacja w której jest to trzecie „przewinienie” jazdy koleją lub innym środkiem lokomocji bez biletu lub bez ważnego biletu),
  2. wyłudzenia obejmującego każdorazowo jedno ze wskazanych zachowań:
  • wyłudzenie pożywienia lub napoju w zakładzie żywienia zbiorowego
  • wyłudzenie przejazdu środkiem lokomocji należącym do przedsiębiorstwa niedysponującego karami pieniężnymi określonymi w taryfie
  • wyłudzenie wstępu na imprezę artystyczną, rozrywkową lub sportową
  • wyłudzenie działanie automatu lub innego podobnego świadczenia (o którym sprawca wie, że jest płatne).

Należy nadmienić, iż już literalne określenie wskazanych zachowań dość precyzyjnie zakreśla zakres czynów zabronionych. Wyjątkiem jest zwrot użyty przez ustawodawcę, który penalizuje zachowanie polegające na wyłudzaniu innego świadczenia, o którym sprawca wie, że jest płatne.

Wydaje się, że pod wskazanym pojęciem mieści się takie zachowanie, gdzie dana usługa jest wykonywana przy pomocy maszyny (urządzenia elektronicznego).

Przykładowo w orzecznictwie Sądu Najwyższego uznano, iż innym podobnym świadczeniem, o którym mowa w art. 121 § 2 Kodeksu wykroczeń jest także płatna usługa, polegająca na podłączeniu odbiornika telewizyjnego do systemu zbiorowego odbioru (sieci kablowej) i na udostępnieniu programów (postanowienie SN z dnia 29 kwietnia 2004 r. I KZP 22/04, OSNwSK 2004/1/1691 a także, iż zachowaniem tym może być brak zapłaty za usługę strzyżenia w zakładzie fryzjerskim (tak uzasadnienie uchwały SN z 24 stycznia 1973 r., VI KZP 69/72, OSNKW 1973, nr 4, poz. 42).

W opisywanym pojęciu będzie mieściła się sytuacja, w której kierowca nie uiści celowo opłaty za parkowanie w strefie płatnego postoju.

Z kolei w zakresie opisywanego pojęcia „innego świadczenia” nie mieści się zachowanie polegające na wyłudzeniu mieszkania w hotelu bez zamiaru uiszczenia należności" (uchwała SN z 23 listopada 1972 r., VI KZP 49/72, OSNKW 1973, nr 2-3, poz. 27) oraz brak uiszczenia zapłaty za umowę o dzieło ( tak uchwała SN z 24 stycznia 1973 r., VI KZP 69/72, OSNKW 1973, nr 4, poz. 42).

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Co grozi za szalbierstwo

Zgodnie z treścią art. 121§1 Kodeksu wykroczeń za wszystkie wskazane formy szalbierstwa sprawcy grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Dodatkowo należy wskazać, iż na mocy art. 121§3 Kodeksu wykroczeń za wszystkie formy szalbierstwa (z wyjątkiem zachowania określonego w art. 121§1 Kodeksu wykroczeń – wyłudzenie przejazdu koleją lub innym środkiem lokomocji) sąd może orzec obowiązek zapłaty równowartości wyłudzonego mienia.

Brak możliwości nałożenia wskazanego obowiązku na sprawcę czynu z art. 121§ 1 Kodeksu wykroczeń wynika naturalnie z faktu, iż na tego sprawcę nakładana jest już kara finansowa (stosowna do regulaminu przewoźnika, czyli np. jest to mandat w razie jazdy tramwajem bez biletu).

Prawo
Nowacka: działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej od jesieni 2024 roku
29 kwi 2024

Od jesieni 2024 roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej, szkoły otwartej, w której edukacja polega na włączaniu osób starszych - zapowiedziała minister edukacji Barbara Nowacka w Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

Nie masz flagi na 2 maja? Sprawdź, gdzie możesz się po nią zgłosić w Warszawie
29 kwi 2024

W czwartek 2 maja obchodzimy Dzień Flagi RP, z tej okazji na warszawskim Ursynowie pracownicy urzędu będą rozdawali mieszkańcom flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej. 

Niedziela handlowa - Polacy podzieleni ws. handlu w niedzielę. Jest projekt ustawy łagodzącej ograniczenie
28 kwi 2024

Dzisiaj, 28 kwietnia jest niedziela handlowa. Z przeprowadzonych badań wynika, że Polacy są mocno podzieleni w sprawie handlu w każdą niedzielę. Jest też projekt ustawy łagodzącej ograniczenie i dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu.

Służby mundurowe: Rząd nie przywrócił emerytur. Ale ustanowił pełnomocnika do Spraw Postępowań Administracyjnych
28 kwi 2024

Politycy, zwycięskiej w dniu 15 października 2023 r. koalicji, obiecali: „Przywrócimy emerytom mundurowym prawa nabyte – uprawnienia emerytalne odebrane im z naruszeniem powszechnych norm prawa.“ (konkret 77 w programie wyborczym KO). Obietnica ta na pewno nie zostanie zrealizowana przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Co potem?

Papież Franciszek: nie zostawiajcie seniorów samych, nie wystarczą programy pomocy
27 kwi 2024

Papież Franciszek zaapelował, by nie pozostawiać osób starszych samych. Nie wystarcza opracowanie „programów pomocy” - mówił w sobotę podczas spotkania z 6 tysiącami seniorów i wnuków w Watykanie. Opowiadał o swoim dzieciństwie w Argentynie, spędzonym z dziadkami - włoskimi imigrantami.

Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnych bez rejestracji w PUP? Państwo woli przepłacać
28 kwi 2024

Od kilku lat jest zgłaszany postulat przyznania (na koszt państwa) ubezpieczenia zdrowotnego osobom bezrobotnym (na okres kilku miesięcy po jej utracie). Nie zostanie zrealizowany przez rząd w 2024 r. (i prawdopodobnie do końca bieżącej kadencji Sejmu).

Zaskoczenie przed majówką. Lepiej nie wchodzić do lasów obok Trójmiasta - zalecenie pomorskiego lekarza weterynarii
26 kwi 2024

W dniu 26 kwietnia 2024 r. pomorski lekarz weterynarii zalecił, aby nie wchodzić do trójmiejskich lasów. Powodem jest wykrycie u martwych dzików wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Nie będzie widać naszego adresu IP. Schowa go Google. Reklamodawcy nas nie znajdą? Privacy Sandbox zamiast cookies
28 kwi 2024

Realizowany przez Google projekt Privacy Sandbox, który domyślnie ma zastąpić pliki cookies, ma na celu ochronę prywatności użytkowników w sieci. Tym razem Google chce schować nasz adres IP, przez co reklamodawcy nie namierzą naszej lokalizacji. Czy będzie lepiej? Według niektórych regulatorów niekoniecznie, bo rozwiązanie proponowane przez Google będzie „preferowało rozwiązania reklamowe technologicznego giganta”. 

3 milionom Polaków grozi grzywna 5000 zł. Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć kary
26 kwi 2024

W bieżącym roku ponad trzy miliony Polaków staną przed koniecznością uzyskania nowego dowodu osobistego. Liczba dokumentów, które utracą ważność, przekracza dwa miliony. Pozostałe przypadki to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument. Czy Twój dowód jest wciąż ważny? Sprawdź to już teraz!

Kiedy można stracić prawo do zasiłku chorobowego?
26 kwi 2024

Na wstępie odróżnić trzeba brak prawa do zasiłku chorobowego od jego utraty. W drugim wypadku prawo takie początkowo przysługuje, ale na skutek zachowań ubezpieczonego zdefiniowanych w art. 17 ustawy z 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dochodzi do jego utraty.

pokaż więcej
Proszę czekać...