Koniec pieniędzy na L4 od pracodawcy? Wielka zmiana dla chorych pracowników!

Marzena Sarniewicz
rozwiń więcej
Likwidacja chorobowego z pracy od pierwszego dnia - zmiany w wypłatach za L4 / Likwidacja chorobowego z pracy od pierwszego dnia - zmiany w wypłatach za L4 / Shutterstock

Koniec pieniędzy na L4 od pracodawcy? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szykuje rewolucyjne zmiany, które oznaczają ogromną zmianę dla pracowników, ale też dla przedsiębiorców. Nowe przepisy mają raz na zawsze zakończyć system, który obowiązuje od lat. Jakie zmiany w wypłatach za L4 czekają Polaków?

Likwidacja chorobowego z pracy od pierwszego dnia - zmiany w wypłatach za L4

Dziś, jeśli pracownik idzie na L4, to pierwsze 33 dni choroby (lub 14 dni, jeśli ukończył 50 lat) opłaca jego pracodawca z własnej kieszeni. Dopiero później zasiłek wypłaca ZUS. Ten podział ma jednak zniknąć.

Nowy projekt zakłada, że to Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacać wynagrodzenie od pierwszego dnia zwolnienia chorobowego. Dzięki temu przedsiębiorcy nie będą musieli dłużej finansować choroby pracowników z własnego budżetu.

Nowe zasady L4 mają odciążyć firmy, ale uderzą w pracowników?

Zmiany przygotowuje resort kierowany przez Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk. Minister zapowiada, że projekt ma zakończyć niesprawiedliwe obciążanie pracodawców kosztami zwolnień lekarskich. Dziś firmy muszą liczyć się z tym, że chorobowe ich pracowników potrafi pochłaniać nawet 20 proc. miesięcznych wydatków.

Kiedy zmiany w wypłatach L4 wejdą w życie?

Prace nad nowym modelem trwają od 2024 roku. Optymistyczny scenariusz zakłada, że nowe przepisy mogłyby wejść w życie już w 2026 roku.

Zmiany mają być wprowadzane stopniowo, a jednym z etapów mają być m.in.:

  • surowsze kontrole L4,
  • większe ograniczenie nadużyć teleporad,
  • lepsze algorytmy weryfikujące zwolnienia lekarskie.

Minister zapowiada: „Za chorobę nie można karać”

W wywiadzie dla Radia ZET minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że te zmiany są konieczne. – Za chorobę nie można karać. Dlatego pracujemy nad systemem, w którym ZUS będzie wypłacał chorobowe od pierwszego dnia L4 – zapowiedziała.

Jak wskazuje portal PulsHR.pl, nowy model ma docelowo oznaczać mniej biurokracji dla pracowników i potencjalnie wyższe wypłaty podczas choroby. Zasiłek mógłby obejmować nawet 100 proc. wynagrodzenia.

Surowsze kontrole L4. Będzie trudniej nadużywać systemu

Choć zmiany mogą ucieszyć wielu zatrudnionych, to w tle szykują się również ostrzejsze kontrole zwolnień chorobowych. Nowe przepisy mają pozwolić ZUS łatwiej:

  • wstrzymywać wypłatę świadczeń w przypadku podejrzeń nadużycia,
  • żądać zwrotu nienależnie wypłaconych pieniędzy.

Eksperci nie mają wątpliwości – projekt to początek końca starego systemu zwolnień lekarskich, który przez lata obciążał firmy.

Co nowe przepisy oznaczają dla pracowników?

Jeśli zmiany wejdą w życie, dla osób zatrudnionych oznaczają one:

  • Chorobowe od pierwszego dnia w całości z ZUS
  • Potencjalnie wyższe świadczenia
  • Mniej formalności z dokumentami
  • Więcej kontroli
  • Większe ryzyko utraty świadczenia przy nieprawidłowościach
Infor.pl
Rekonstrukcja rządu. 23 lipca 2025 r. premier przedstawi nową Radę Ministrów
23 lip 2025

Premier ogłosi skład nowej Rady Ministrów w środę o godz. 10:00. Zgodnie z deklaracjami rządu celem rekonstrukcji ma być efektywniejsza i skuteczniejsza praca Rady Ministrów.

Jest decyzja w sprawie obłożenia podatkiem singli i tych, którzy mają jedno dziecko. Zapłacą karę za bezdzietność?
23 lip 2025

Czy single i ci, którzy mają jedno dziecko zapłacą wyższe podatki? Pomysł wprowadzenia tzw. „bykowego” wrócił do debaty publicznej i trafił do Sejmu w formie petycji. Posłowie, którzy propozycję rozpatrywali, jednogłośnie stwierdzili, co dalej z wnioskiem. Jak zapadła decyzja. Czy sprawie zostanie nadany dalszy bieg?

Doręczenia w postępowaniu administracyjnym. Co się zmieniło od 13 lipca 2025 r.?
22 lip 2025

Nowe przepisy dotyczące doręczeń wypełniają lukę, która istniała w dotychczasowej regulacji. Czy doręczanie pism przez organy będzie łatwiejsze?

Hołownia chce badać posłów alkomatem. Projekt ustawy po incydentach w Sejmie
22 lip 2025

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przygotował projekt ustawy, który umożliwi marszałkowi zlecenie badania alkomatem posła podejrzewanego o nietrzeźwość w czasie obrad. "Kończymy tolerowanie pijanych posłów" – zapowiedział. Projekt ma być odpowiedzią na incydenty, do których dochodziło już kilkukrotnie.

Samochód dla niepełnosprawnego. Jak przystosować? Ile to kosztuje? Czy PFRON to finansuje?
22 lip 2025

Jak wygląda samochód dla osób z niepełnosprawnością? Jak można go zakupić lub przerobić na potrzeby niepełnosprawnego kierowcy, lub pasażera? Czy PFRON oferuje na to dofinansowanie i jakie są dostępne ulgi podatkowe? W najnowszym przewodniku na 2025 rok omawiamy najważniejsze zagadnienia związane z adaptacją samochodu: od kosztorysu, przez formalności, aż po pomoc finansową ze strony państwa.

31 lipca to ostatni dzień, żeby zyskać wyrównanie! Kto nie zdąży, ten straci nawet kilkaset złotych!
22 lip 2025

Od 1 lipca 2025 ZUS rozpoczął wypłaty nowego świadczenia – tzw. renty wdowiej, czyli możliwości łączenia własnej emerytury lub renty z rentą rodzinną. Aby otrzymać świadczenie już za lipiec, trzeba złożyć wniosek w terminie do 31 lipca 2025 roku. Inaczej przepadnie nawet kilkaset złotych!

Budujesz? Możesz zapłacić VAT później. Sprawdź, jak to zrobić zgodnie z prawem
22 lip 2025

Dzięki wyrokowi TSUE firmy budowlane mogą legalnie przesunąć termin zapłaty VAT – nawet o kilka miesięcy. Wystarczy dobrze skonstruowana umowa i protokół odbioru. To rozwiązanie, które realnie poprawia płynność finansową przedsiębiorców.

Renta wdowia nie dla wszystkich. ZUS masowo odmawia wypłat – powody budzą kontrowersje, choć są oczywiste
23 lip 2025

Choć renta wdowia miała poprawić sytuację seniorów po stracie małżonka, wiele osób słyszy od ZUS „nie”. Powód? Często szokujący – za wysoka emerytura, zbyt wczesne przejście na rentę rodzinną, a nawet ponowne małżeństwo. Nowe świadczenie okazuje się pułapką dla tysięcy wnioskodawców. Sprawdź, kto i dlaczego nie dostanie ani złotówki.

BGK chce ściśle współpracować z KAS
22 lip 2025

Bank Gospodarstwa Krajowego chce dołączyć do elitarnego grona najbardziej zaufanych podatników w Polsce. Planuje przystąpić do Programu Współdziałania z Krajową Administracją Skarbową, którego celem jest budowanie transparentnych relacji z organami podatkowymi oraz zapewnienie większej pewności i bezpieczeństwa w zakresie rozliczeń podatkowych.

Więcej nauczycieli z prawem do świadczenia kompensacyjnego? Teraz to przeciętnie prawie 4200 zł
22 lip 2025

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, iż w maju 2025 r. nauczycielskie świadczenie kompensacyjne pobierało 10,8 tys. osób. Sejm pracuje nad zmianą w przyznawaniu kompensówek, tak aby mogło je pobierać więcej osób. Jak jest obecnie?

pokaż więcej
Proszę czekać...