Fundusze inwestycyjne wychodzą za granicę

Maciej Bednarek
rozwiń więcej
inforCMS
Ryzyko korekty na warszawskiej giełdzie skłaniać będzie do inwestowania na zagranicznych rynkach. W ciągu ostatnich 12 miesięcy aktywa tych funduszy wzrosły o 230 proc., do 5,5 mld zł.

Zarządzający funduszami rekomendują inwestycje w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Portfel typowego polskiego inwestora indywidualnego należy do najbardziej patriotycznych na świecie. Jego majątek, a więc nieruchomości, są polskie, za pośrednictwem funduszy inwestuje w polskie akcje i obligacje. Dodatkowo co najmniej 95 proc. aktywów, gromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych, lokowanych jest w Polsce (fundusze emerytalne nie mogą inwestować za granicą więcej niż 5 proc. aktywów).

- Wynika to z tego, że kiedy polska giełda przynosi rocznie około 60-proc. stopę zwrotu, jak to miało miejsce w ostatnim czasie, polscy inwestorzy nie czują potrzeby wychodzić poza tak dobrze prosperujący rynek - mówi Artur Wolak, doradca ds. portfeli inwestycyjnych Union Investment TFI.

Nie ma się jednak co łudzić, że tak spektakularna hossa na warszawskiej giełdzie trwać będzie bez końca. Zdaniem ekspertów korekta, która prędzej czy później zawita na giełdę, skłoni Polaków do odważniejszego inwestowania za granicą.

- Uważam, że może już koniec 2007 roku i rok 2008 będzie okresem, kiedy polscy inwestorzy odkryją, że dobrze zarabiać można nie tylko na rodzimym rynku - prognozuje Artur Wolak.

230-proc. wzrost aktywów

Polskie fundusze inwestujące na zagranicznych rynkach akcji już teraz są najdynamiczniej rozwijającą się grupą funduszy. W ciągu ostatniego roku ich aktywa wzrosły o prawie 230 proc., z 1,7 do 5,5 mld zł i stanowią 4 proc. aktywów ogółem. Fundusze realizują zróżnicowane strategie: inwestują globalnie, na rynku amerykańskim, rynkach rozwiniętych lub tylko w akcje spółek europejskich czy w Azji.

Taką inwestycję warto rozważyć nie tylko ze względu na wyczerpujący się potencjał wzrostu polskiego rynku. Inwestowanie w takie fundusze wpisuje się w podstawową zasadę inwestowania - dywersyfikację portfela. Żeby ograniczyć ryzyko, klasyczny portfel inwestycyjny powinien składać się z różnych klas aktywów oraz - poprzez dywersyfikację geograficzną - pozwalać na osiąganie zysków również na innych rynkach.

Kierunek Europa Środkowa

Jednak to, ile będzie można zarobić, w dużym stopniu zależy od wyboru właściwego rynku, a omijania tych, które mają mniejszy potencjał wzrostu.

Gdzie zatem lokować pieniądze?

- W szeroko rozumianej Europie Środkowo-Wschodniej. Podobnie jak Polska, większość krajów naszego regionu notuje silny wzrost gospodarczy. Cały region korzysta na globalizacji, a zwłaszcza na integracji europejskiej. Jeżeli ktoś wierzy w długoterminowy wzrost polskiej gospodarki, analogicznie takie myślenie powinien zaaplikować na wszystkie rynki regionu: Czechy, Węgry, Bułgarię, Rosję czy Turcję - przekonuje ekspert Union Investment TFI.

Za wyborem tego kierunku inwestowania przemawia również kwestia ryzyka walutowego. Kraje regionu są ogromnym importerem kapitału, dlatego ich waluty mają naturalną tendencję do umacniania się. Inwestując w akcje zachodnioeuropejskich czy amerykańskich spółek, oprócz znacznie niższego potencjału wzrostu tych gospodarek (na poziomie około 2 proc. rocznie), stosunkowy niski zysk dodatkowo pomniejszony będzie stratą na kursie walutowym.

Zdaniem Artura Wolaka, inwestowanie na dojrzałych i stabilnych rynkach (USA, Europa Zachodnia, Japonia), a taką możliwość daje kilka polskich funduszy, jest raczej propozycją dla inwestorów, którzy chcą dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo swojego portfela, a nie osiągać atrakcyjne stopy zwrotu. Ostrożnie trzeba też podchodzić do bardzo wzrostowych rynków, takich jak Chiny czy Indie, ponieważ mimo silnego wzrostu gospodarczego w tych krajach, rynki te nie są jeszcze całkowicie wiarygodne.

- Jeżeli ktoś chce zarabiać na chińskiej gospodarce, bo wierzy w dalszy jej wzrost, nie powinien inwestować bezpośrednio w akcje chińskich spółek, ale w akcje firm korzystających na boomie gospodarczym w Chinach, np. spółek surowcowych - radzi Artur Wolak.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Fundusze inwestycyjne wychodzą za granicę

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Ile są warte akcje spółek z WIG20


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Przykładowe inwestycje


Surowce, banki i nieruchomości

Na nasz region stawia też Arka BZ WBK AIB TFI. Towarzystwo wprowadziło do oferty fundusz akcji Środkowej i Wschodniej Europy, a na drugą połowę planuje uruchomienie jeszcze trzech funduszy, które zarabiać będą w tej części Europy (w tym dwa zamknięte).

- Będziemy inwestować w spółki postrzegane jako relatywnie tanie i działające na rynkach, gdzie należy spodziewać się wysokiego wzrostu gospodarczego. A takimi, w naszym przekonaniu, będą kraje naszego regionu. Stawiamy zwłaszcza na Węgry i Turcję - mówi Błażej Bogdziewicz, doradca inwestycyjny w BZ WBK AIB Asset Management.

W kręgu zainteresowania polskich funduszy znajdują się, oprócz spółek surowcowych, przede wszystkim akcje banków, które notują rekordowe wyniki. A wyniki mają szanse być jeszcze lepsze, ponieważ stopień korzystania z usług bankowych przez społeczeństwa Europy Środkowej pozostaje jeszcze daleko w tyle za krajami rozwiniętymi. Jednak głównym motorem wzrostu banków w tej części Europy będą kredyty hipoteczne.

- Udział kredytów hipotecznych w stosunku do PKB waha się od 1 proc. w Rosji do 12 proc. w Czechach, podczas gdy w Hiszpanii wynosi 53 proc., a w Wielkiej Brytanii 84 proc. - podkreśla Błażej Bogdziewicz.

Wśród atrakcyjnych branż eksperci wymieniają też budownictwo, zwłaszcza infrastrukturalne oraz sektor sprzedaży i usług detalicznych.

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Inwestycje zagraniczne polskich inwestorów indywidualnych w dużym stopniu ograniczają limity inwestycyjne narzucone ustawowo na otwarte fundusze emerytalne - OFE nie mogą zainwestować za granicą więcej niż 5 proc. swoich aktywów. O podniesienie tego limitu do 30 proc. wystąpił Krzysztof Rybiński, członek Komisji Nadzoru Finansowego i wiceprezes NBP. Przeciwnikiem takiego rozwiązania jest Ludwik Sobolewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W tej sprawie odbędzie się debata z udziałem KNF i Ministerstwa Finansów.

Maciej Bednarek

maciej.bednarek@infor.pl

Infor.pl
Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

pokaż więcej
Proszę czekać...