Warto oszczędzać energię w domu

Ireneusz Chojnacki
rozwiń więcej
inforCMS
Termomodernizacja domu pozwala oszczędzić ponad 50 proc. energii zużywanej na ogrzewanie. To inwestycje dla zamożnych, bo na modernizację 100-metrowego domu trzeba wydać 20 tys. zł.  

Przez najbliższe kilka lat energia w Polsce będzie ciągle drożała - oceniają eksperci. Będzie to efekt m.in. poszukiwania przez wytwórców środków na inwestycje, kosztów ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i zwiększonego zużycia drogiej energii ze źródeł odnawialnych. Konsumenci nie mają więc lepszego wyjścia niż oszczędzanie energii, ale ciągle często nie wiedzą, ile i co ich najwięcej kosztuje.

Którędy ucieka ciepło

- Niestety tylko 4 Polaków na 100 zdaje sobie sprawę z tego, że budynki mieszkalne pochłaniają około 34 proc. energii zużywanej w Polsce i że aż 71 proc. energii jest wykorzystywane na ich ogrzewanie - mówi Marcin Piotrowski, sekretarz generalny MIWO - Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej.

Jasne więc jest, że najwięcej energii i pieniędzy można zaoszczędzić na termomodernizacji domów. Specjaliści oceniają, że na kompleksowej termomodernizacji starszych domów można zaoszczędzić ponad 50 proc. energii zużywanej na ogrzewanie.

- Za straty ciepła w największym stopniu odpowiadają ściany i wentylacja, a w następnej kolejności dach i okna - mówi Marcin Piotrowski.

Najlepsze efekty daje kompleksowa termomodernizacja domu, co oznacza jednoczesną wymianę okien, ocieplenie ścian, dachów itd. To jednak nie jest tanie.

- Koszt takich zmian szacujemy na 180-400 zł na jeden metr kwadratowy powierzchni użytkowej domu - mówi Maciej Robakiewicz, prezes zarządu Fundacji Poszanowania Energii (FPE).

Warto zmienić instalację

Według danych MIWO już 1/3 gospodarstw domowych zainwestowała w termomodernizację, ale z ekonomicznego punktu widzenia nie zawsze najbardziej racjonalnie.

- Najbardziej opłacalna jest zmiana instalacji centralnego ogrzewania, a najmniej opłacalna jest wymiana okien, co robimy także ze względu na cechy użytkowe nowych okien, czyli szczelność i dobrą izolację akustyczną - mówi Maciej Robakiewicz.

Koszty remontu domu w celu poszukiwania oszczędności energii w dużej mierze zależą od rodzaju użytych materiałów budowlanych, a różnice cenowe między nimi mogą być znaczne.

- Koszty termomodernizacji niestety rosną, bo rosną ceny materiałów budowlanych i koszty pracy. Ale jednocześnie rosną też ceny energii - podkreśla Marcin Piotrowski.

- Poza tym remont domu poprawia także komfort codziennego życia, a inwestycje podnoszą wartość nieruchomości - dodaje.

Czas zwrotu inwestycji termomodernizacyjnych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

IRENEUSZ CHOJNACKI

ireneusz.chojnacki@infor.pl

Infor.pl
Dwunasta rata kredytu hipotecznego gratis w każdym roku? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny
05 maja 2025

Czy promocje znane ze sklepów mogą mieć swój odpowiednik w kredytach hipotecznych? Coraz więcej wskazuje na to, że scenariusz jednej raty rocznie „za darmo” staje się realny.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić
05 maja 2025

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]
05 maja 2025

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF
05 maja 2025

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Matura 2025 polski: tematy wypracowań
05 maja 2025

Jakie były dziś tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jeden dotyczył motywu nadziei, a drugi błędnej oceny sytuacji. Niedługo poznamy pełne arkusze.

Niezdanie matury z jednego przedmiotu. Egzamin poprawkowy w 2025 czy 2026 roku?
05 maja 2025

Czy niezdanie matury z jednego przedmiotu pozwala na przystąpienie do egzaminu poprawkowego w sierpniu 2025 r.? Czy trzeba zdawać maturę po raz kolejny dopiero w 2026 roku?

Ile procent trzeba mieć, żeby zdać maturę?
05 maja 2025

Maturzyści pytają, ile procent trzeba mieć żeby zdać maturę. Próg zaliczeniowy dotyczy tylko matury z przedmiotów obowiązkowych. Nie ma wymaganego minimum przy przedmiotach dodatkowych, które są do wyboru.

PRL-owskie wywłaszczenia pod bloki nadal tematem w sądach
05 maja 2025

Lata 50., 60. i 70. przyniosły wiele wywłaszczeń pod budowane osiedla. Okazuje się, że spory prawne związane z tymi działaniami nadal goszczą na wokandzie.

Maturzyści o tematach wypracowań i testów na maturze z jęz. polskiego: "1984" G. Orwella, "Tango" S. Mrożka, "Rozmowy mistrza Polikarpa ze śmiercią", "Dziady" A. Mickiewicza, J. Kochanowski, Z. Herbert
05 maja 2025

Matura 2025 r. z języka polskiego, to podstawa programowa zmniejszona o 20%. Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Co zawiera? Dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". Jest też zadanie: "Napisz wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych."

Sejm na żywo 5 maja: Komisja śledcza ds. Pegasusa
05 maja 2025

Przesłuchanie nadinsp. Adama Cieślaka, Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

pokaż więcej
Proszę czekać...