Ceny polis mogą się różnić nawet o 200 proc.

Marcin Jaworski
rozwiń więcej
inforCMS
Ceny ubezpieczeń dla tego samego profilu kierowcy, samochodu i miejsca zamieszkania mogą się różnić w zależności od towarzystwa nawet o ponad 200 proc. przy pakiecie OC i AC, i o ponad 100 proc. dla samego OC.

Tak wynika z badania taryf firmy Ogma, monitorującej rynek ubezpieczeniowy.

Zestawienie nie pokazuje, które towarzystwo jest najtańsze, ale które ma najtańszą ofertę dla danego klienta i auta. Jeśli zmienimy te parametry, wyniki będą inne.

– Nie ma najtańszego ubezpieczyciela dla wszystkich– mówi Wojciech Rabiej z porównywarki rankomat.pl.

Z badań przeprowadzonych przez jego firmę wynika, że różnice w cenie identycznej polisy przekraczają 200 proc.

Klient może wybierać

Dlatego coraz więcej podmiotów oferuje możliwość porównania ofert ubezpieczeń komunikacyjnych w internecie. Są to tradycyjnie działające multiagencje, które chcą zachęcić klientów do przyjścia do placówki lub kontaktu z agentem, jak i firmy, które chcą sprzedawać on-line. Na razie znaczenie takich projektów w sprzedaży polis jest znikome. Żadna z firm nie chwali się liczbą zawartych umów, bo zwykle jest ich do kilkudziesięciu miesięcznie.

– Problemem porównywarek jest to, że dają informację o cenach ograniczonej liczby graczy – mówi Marcin Broda, wiceprezes firmy Ogma monitorującej rynek ubezpieczeniowy.

Dodaje, że większość nie dysponuje ofertami kluczowego gracza, czyli PZU, nie ma też ofert ubezpieczycieli direct, którzy dla klientów poszukujących tanich ofert, są istotnymi graczami. PZU trudno jest pozyskać do współpracy, bo nie chce zajmować się małymi projektami.

– Upowszechnienie się porównywarek nie jest dobre ani dla rynku, ani dla klientów – uważa Witold Jaworski, wiceprezes PZU.

Doświadczenia brytyjskie pokazały, że porównywarki sprawiły, iż przestały liczyć się inne elementy poza ceną. W efekcie towarzystwa ograniczały zakres ochrony, żeby tylko zejść z ceny.

Porównywarki, chcąc wymienić PZU w ofercie, muszą się uciekać do wybiegów. Ipolisa, na przykład, oferująca sprzedaż ubezpieczeń on-line, ma na swoich stronach polisy siedmiu tradycyjnie działających ubezpieczycieli (m.in. PZU) oraz dostęp do oferty Supermarketu Ubezpieczeń Komunikacyjnych mBanku. Od razu ze swoich stron odsyła na strony ubezpieczycieli direct: Link4, CU Direct i Liberty Direct. Klient wypełniający formularz do porównania składek dostanie tylko oferty siedmiu towarzystw i mBanku. Jeśli wybierze PZU, zostanie odesłany do multiagenta, jeśli Uniqę, bezpośrednio do towarzystwa, a jeśli np. mBank, umowę on-line podpisze tylko jeśli jest klientem banku.

Kulawe zestawienia

Innym istotnym mankamentem porównywarek jest to, że nie porównują szczegółów oferty, co jest istotne – szczególnie w przypadku ubezpieczeń AC.

– Najbardziej zaawansowany pod tym względem wydaje się być rankomat.pl, który przyznaje gwiazdki ofertom, które mają określać, czy jest ona dobra czy słaba – mówi Marcin Broda.

Okazuje się jednak, że nie zawsze te oceny uwzględniają potrzeby klienta.

– W ubezpieczeniach AC objęcie ochroną zdarzeń za granicą jest traktowane jako zaleta. To jednak droższy wariant, a osobie, która za granicę się nie wybiera, zupełnie niepotrzebny – mówi Marcin Broda.

Większość porównywarek albo w ogóle nie pozwala porównać szczegółów oferty, albo są to informacje szczątkowe.

– Alternatywą może być model chętnie stosowany na rynku amerykańskim, polegający na przygotowaniu oferty pod określone preferencje klienta – mówi Lech Dworaczyński z Ubezieczeniaonline.pl.

Jego firma rozwija usługę: Zamów ubezpieczenie. Polega na tym, że klient na specjalnie przygotowanym formularzu podaje swój profil i oczekiwania w stosunku do polisy. Ten jest przesyłany do agentów wybranych towarzystw, którzy przedstawiają klientom gotowe oferty.

– To dobre rozwiązanie dla klientów, którzy szukają w internecie informacji o ofercie, ale nie zawierają umów, bo nie są w stanie ocenić konsekwencji. Agent może wyjaśnić zawiłości i rekomendować produkt – mówi Lech Dworaczyński.

Dodaje, że choć projekt jest w fazie wdrażania, umów finalizowanych przez Zamów ubezpieczenie jest czterokrotnie więcej w stosunku do typowej sprzedaży on-line.

GDZIE MOŻNA PORÓWNAĆ POLISY KOMUNIKACYJNE

www.cuk.com.pl – zakup u agenta

www.ipolisa.pl – zakup części polis on-line, części bezpośrednio u ubezpieczycieli, części u agentów

www.mbank.pl – zakup on-line (tylko dla klientów banku)

www.multibank.pl – zakup on-line (tylko dla klientów banku)

www.ociac.pl – zakup u agenta

www.polisowo.pl – zakup u agentów

www.rankomat.pl – zakup on-line

www.tanieoc.pl – zakup u agenta

www.ubezpieczeniaonline.pl – zakup on-line

www.ubezpieczenie.com.pl – zakup u agentów

www.wygodnie.pl – zakup on-line

MARCIN JAWORSKI

marcin.jaworski@infor.pl

Infor.pl
Matura 2025 r. W arkuszu egzaminacyjnym 2 testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". Wypracowanie z jęz. polskiego [dwa tematy do wyboru]
05 maja 2025

Matura 2025 r. z języka polskiego, to podstawa programowa zmniejszona o 20%. Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Co zawiera? Dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". Jest też zadanie: "Napisz wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych."

Sejm na żywo 5 maja: Komisja śledcza ds. Pegasusa
05 maja 2025

Przesłuchanie nadinsp. Adama Cieślaka, Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Matura 2025: czas start! Ile minut trwa egzamin?
05 maja 2025

W poniedziałek 5 maja 2025 r. o godz. 9:00 ruszyły pierwsze egzaminy maturalne. Maturzyści piszą maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym. Ile minut trwa matura? Do kiedy są matury? Kiedy będą wyniki matur?

Emerytura i renta po śmierci seniora. Kiedy można ją zatrzymać, a kiedy trzeba zwrócić. ZUS musi wypłacić świadczenie jeżeli zmarły nabył do niego prawo
05 maja 2025

ZUS informuje, że po śmierci osoby pobierającej emeryturę lub rentę, ZUS wstrzymuje wypłatę świadczeń, ponieważ prawo do nich wygasa. Jeśli jednak emerytura lub renta została wypłacona po śmierci, ale w miesiącu, w którym ta śmierć miała miejsce, nie zawsze jest konieczne zwracanie tych pieniędzy do ZUS-u. W niektórych sytuacjach rodzina może zatrzymać ostatnią wypłatę, o ile zmarły miał do niej prawo.

Ilu cudzoziemców pracuje w Polsce? Pochodzą z ponad 150 państw
05 maja 2025

Ilu cudzoziemców pracuje w Polsce? Jaki jest udział cudzoziemców w ogólnej liczbie pracujących?

Dwie decyzje w jednej kopercie prześle ZUS do emerytów i rencistów w maju 2025 r. Przeczytaj uważnie i sprawdź wysokość świadczeń
05 maja 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę corocznej korespondencji do emerytów i rencistów. W jednej kopercie znajdą dwie decyzje – o waloryzacji z marca 2025 r. oraz przyznaniu dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego czyli tzw. trzynastki.

Grillowanie na balkonie i w parku – czy jest dozwolone?
05 maja 2025

Nadejście wiosny można poczuć nie tylko w zwiększonych temperaturach, ale także w zapachach unoszonych przez powietrze. Bowiem gdy tylko zaczyna się sezon, Polacy chętnie zaczynają grillować. Rośnie wtedy nie tylko sprzedaż grillowych akcesoriów, ale także statystyczna liczba mandatów udzielonych przez Straż Miejską plenerowym koneserom. Większość mieszkańców miast nie posiada własnego ogrodu, dlatego wielu zadaje sobie pytanie, czy grillowanie na balkonie lub w parku jest dozwolone.

Jak nie zaciągać pożyczki?
05 maja 2025

Każde postanowienie w umowie pożyczkowej może mieć realny wpływ na sytuację finansową pożyczkobiorcy, zwłaszcza jeśli chodzi o dodatkowe opłaty, prowizje czy warunki spłaty. Bardzo ważna jest świadomość prawna, pochopne podejmowanie decyzji odłóż na bok. Zatem jak nie zaciągać pożyczki?

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: język polski
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jak wynika z danych CKE, do egzaminu maturalnego w terminie głównym z języka polskiego powinno przystąpić 284 540 osób.

Powrót do obowiązkowych, podlegających ocenianiu prac domowych w szkołach podstawowych – MEN podejmuje działania w odpowiedzi na presję nauczycieli
05 maja 2025

74% nauczycieli chce powrotu do obowiązkowych, podlegających ocenie prac domowy w szkołach podstawowych – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Głos Nauczycielski. Minister edukacji Barbara Nowacka ulega presji i zapowiada ewaluację przepisów w tym zakresie jeszcze we wrześniu tego roku. Czy wprowadzone rok temu ograniczenia w zakresie zadań domowych, mające na celu umożliwienie uczniom realizacji swoich pasji i odpoczynek w czasie wolnym po szkole, były jednak błędem?

pokaż więcej
Proszę czekać...