Polska będzie liderem wzrostu

Polska, Czechy i Węgry w ciągu najbliższych kilku lat zanotują najwyższy wzrost gospodarczy w Europie – uważają przedstawiciele europejskiej kadry kierowniczej najwyższego szczebla, ankietowani w ramach czternastej edycji badania UPS Europe Business Monitor. Europejscy menedżerowie wiążą duże oczekiwania z nowymi państwami członkowskimi. Niemal połowa ankietowanych (47 proc.) wymienia Polskę jako lidera gospodarczego wzrostu, 31 proc. wskazuje na Czechy, a 23 proc. na Węgry. Spośród „starych” członków Unii Europejskiej Hiszpania wciąż zostawia w tyle swoich zachodnioeuropejskich sąsiadów.
BADANIA. UPS EUROPE BUSINESS MONITOR
Polska będzie liderem wzrostu
Polska, Czechy i Węgry w ciągu najbliższych kilku lat zanotują najwyższy wzrost gospodarczy w Europie – uważają przedstawiciele europejskiej kadry kierowniczej najwyższego szczebla, ankietowani w ramach czternastej edycji badania UPS Europe Business Monitor.

Europejscy menedżerowie wiążą duże oczekiwania z nowymi państwami członkowskimi. Niemal połowa ankietowanych (47 proc.) wymienia Polskę jako lidera gospodarczego wzrostu, 31 proc. wskazuje na Czechy, a 23 proc. na Węgry. Spośród „starych” członków Unii Europejskiej Hiszpania wciąż zostawia w tyle swoich zachodnioeuropejskich sąsiadów. W opinii 23 proc. ankietowanych liderów biznesu jest tym krajem, który osiągnie najlepsze wyniki w ciągu następnych trzech lat. Przewidywana jest także dalsza poprawa wyników Wielkiej Brytanii, która w 2004 roku zanotowała silny wzrost – 16 proc. europejskich przedstawicieli kadry kierowniczej najwyższego szczebla oczekuje, że kraj ten osiągać będzie w najbliższych latach dobre wyniki. Jednocześnie według połowy kadry dyrektorskiej Wielka Brytania najlepiej zarządza swoją gospodarką, za nią plasuje się Hiszpania, na którą głosowała ponad jedna czwarta ankietowanych. Najwięcej dobrych opinii o obu tych krajach pochodzi z Włoch.
W tym roku dyrektorzy czołowych firm europejskich informują o stałej poprawie wyników przedsiębiorstw. O lepszej pozycji gospodarczej mówi 51 proc. badanych, w ubiegłym roku było to tylko 40 proc. Jednak badani menedżerowie są dosyć ostrożni w swych prognozach ekonomicznych na rok 2005. O ile w zeszłym roku 59 proc. oczekiwało, że w kolejnych 12 miesiącach ich firmy zanotują poprawę, o tyle w roku obecnym liczba ta nieco zmalała, do 52 proc. Spory odsetek dyrektorów (38 proc.) oczekuje, że pozycja ich firmy w przyszłym roku nie zmieni się.
Wyniki UPS Europe Business Monitor nie wykazują znaczącego wzrostu poziomu zatrudnienia w przyszłości. Jedynie 23 proc. europejskich liderów biznesu przewiduje wzrost liczby miejsc pracy (wynik nieco lepszy niż zeszłoroczne 20 proc.), a ponad połowa (52 proc.) spodziewa się, że liczba ta pozostanie na tym samym poziomie.
Czternasta edycja UPS Europe Business Monitor zawiera wyniki badania przeprowadzonego przez światową instytucję badania rynku TNS wśród 1449 liderów biznesu z największych firm europejskich w dniach 15 września – 10 listopada 2004 r. Wywiady zrealizowano w Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Włoszech. Badanie to przeprowadzane jest co roku.
Robert Olesiński


Infor.pl
Dwunasta rata kredytu hipotecznego gratis w każdym roku? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny
05 maja 2025

Czy promocje znane ze sklepów mogą mieć swój odpowiednik w kredytach hipotecznych? Coraz więcej wskazuje na to, że scenariusz jednej raty rocznie „za darmo” staje się realny.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić
05 maja 2025

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]
05 maja 2025

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF
05 maja 2025

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Matura 2025 polski: tematy wypracowań
05 maja 2025

Jakie były dziś tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jeden dotyczył motywu nadziei, a drugi błędnej oceny sytuacji. Niedługo poznamy pełne arkusze.

Niezdanie matury z jednego przedmiotu. Egzamin poprawkowy w 2025 czy 2026 roku?
05 maja 2025

Czy niezdanie matury z jednego przedmiotu pozwala na przystąpienie do egzaminu poprawkowego w sierpniu 2025 r.? Czy trzeba zdawać maturę po raz kolejny dopiero w 2026 roku?

Ile procent trzeba mieć, żeby zdać maturę?
05 maja 2025

Maturzyści pytają, ile procent trzeba mieć żeby zdać maturę. Próg zaliczeniowy dotyczy tylko matury z przedmiotów obowiązkowych. Nie ma wymaganego minimum przy przedmiotach dodatkowych, które są do wyboru.

PRL-owskie wywłaszczenia pod bloki nadal tematem w sądach
05 maja 2025

Lata 50., 60. i 70. przyniosły wiele wywłaszczeń pod budowane osiedla. Okazuje się, że spory prawne związane z tymi działaniami nadal goszczą na wokandzie.

Maturzyści o tematach wypracowań i testów na maturze z jęz. polskiego: "1984" G. Orwella, "Tango" S. Mrożka, "Rozmowy mistrza Polikarpa ze śmiercią", "Dziady" A. Mickiewicza, J. Kochanowski, Z. Herbert
05 maja 2025

Matura 2025 r. z języka polskiego, to podstawa programowa zmniejszona o 20%. Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Co zawiera? Dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". Jest też zadanie: "Napisz wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych."

Sejm na żywo 5 maja: Komisja śledcza ds. Pegasusa
05 maja 2025

Przesłuchanie nadinsp. Adama Cieślaka, Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

pokaż więcej
Proszę czekać...