Firmy, o których się pisze

Ranking przedsiębiorstw, o których w 2004 r. pisano najwięcej w ogólnopolskich wydaniach gazet, na zlecenie „Gazety Prawnej” przygotowała Agencja AIR, monitorująca postrzeganie firm na rynku mediów. Pełna klasyfikacja obejmuje 3,5 tys. podmiotów. Dla każdego z nich AIR tworzy raporty, będące kompleksowymi analizami postrzegania firm w oparciu o wizerunek kształtowany w wiodących mediach prasowych. Dla potrzeb rankingu z badań wyłączono materiały o konotacjach negatywnych, tak więc pozycje firm znajdujących się na publikowanych listach odzwierciedlają treści, dzięki którym odbiorca uzyskuje rzeczową wiedzę o funkcjonowaniu spółek.
Są to w większości materiały o neutralnym nastawieniu emocjonalnym, a ocenę czytelników wyzwalają zazwyczaj tylko opisywane fakty. Ich interpretacja należy do adresata.
Wydzielona kategoria materiałów o wymowie pozytywnej (opis sukcesu), chociaż z reguły nie dominuje w badanych przekazach, jednak poprzez swoje jednoznaczne oddziaływanie stanowi istotny element kształtowania opinii czytelników.
PKN Orlen: potentat
Palmę pierwszeństwa na liście firm z pierwszych stron gazet, nie tylko w 2004 r., ale także w 2003 r. i w 2002 r., dzierży PKN Orlen. Ubiegły rok przyniósł koncernowi wzmocnienie tego udziału do poziomu 5,48 proc., z 3,05 proc. w 2003 r. Uwagę dziennikarzy przykuwało wiele wydarzeń z życia spółki, m.in.: wybór nowego zarządu i członków rady nadzorczej; kolejne koncepcje prywatyzacji; rozważania nad fuzją z węgierskim koncernem MOL; ewentualny udział w prywatyzacji Naftobaz; inwestycje w Rafinerii Trzebinia (grupa PKN Orlen); znakomite wyniki finansowe za 2004 r.; wygrana w przetargu na objęcie 63 proc. akcji czeskiego koncernu paliwowo-chemicznego Unipetrol; inwestycje Orlen Deutschland na terenie Niemiec, a przede wszystkim tok prac parlamentarnej komisji śledczej w sprawie odwołania prezesa Andrzeja Modrzejewskiego.
Tylko nieco gorzej wiedzie się firmie z Płocka, w wydzielonej kategorii materiałów o konotacjach pozytywnych. W tym przypadku paliwowy gigant musiał zadowolić się siódmą pozycją, z udziałem 1,11 proc., podczas gdy jeszcze w 2003 r. koncern i w tej klasyfikacji był na czele zestawienia (2,31 proc.).
PKO BP: ścieżka wzrostu
Zdecydowaną poprawę pozycji zanotował PKO BP – drugi w 2004 r. w klasyfikacji materiałów prasowych ogółem, z 4,66-proc. udziałem, podczas gdy w 2003 r. bank ten zajmował siódmą pozycję (1,83 proc.). Notowania prasowe PKO BP zwyżkowały głównie pod koniec 2004 r., gdyż bank ten w I połowie 2004 r. zajmował jeszcze czwarte miejsce w rankingu (1,73 proc.), a w III kw. trzecią pozycję (2,89 proc.). Nie bez znaczenia były nadzieje na szybki rozwój banku po zmianie akcjonariatu oraz więcej niż zadowalające wyniki ekonomiczne.
PKO BP prowadził w 2004 r. pod względem materiałów o konotacjach pozytywnych z udziałem 3,38 proc. (skok z szóstej pozycji w 2003 r. – 1,21 proc.). Pierwsze miejsce w tej kategorii, z prawie o połowę większym udziałem niż następna na tej liście Polska Telefonia Cyfrowa, w głównej mierze wiąże się z euforią panującą wśród inwestorów zabiegających o jak największe pakiety akcji prywatyzowanego banku. Na wizerunek PKO BP banku przestało już oddziaływać odium instytucji słabo reagującej na potrzeby klienta i mającej opóźnienia we wdrażaniu nowoczesnych form bankowości.
Telekomunikacja Polska: stabilne udziały
Stabilną pozycję w kategorii materiałów prasowych ogółem zajmuje Telekomunikacja Polska – trzecia w 2004 r. i piąta w 2003 r., przy udziałach wynoszących odpowiednio 2,26 proc. i 2,27 proc. Podobnie jest w kategorii materiałów o konotacjach pozytywnych: trzecie miejsce w 2004 r. (2,05 proc.), gorzej było w 2003 r. 33. pozycja z 0,64-proc. udziałem. Narodowy operator, tracąc monopol na usługi telekomunikacyjne, stara się skutecznie walczyć o klienta: wprowadza nowe usługi, oferuje elastyczne taryfy, zwraca uwagę na przedsięwzięcia w sferze dostępu do internetu. Na ten obraz nakłada się walka alternatywnych operatorów o udziały w rynku.
PZU S.A.: lepiej niż było
Narodowy ubezpieczyciel uplasował się w 2004 r. na czwartej pozycji w rankingu, z 1,89-proc. udziałem, a więc częściej był przedmiotem analiz dziennikarskich niż w 2003 r. – 9. miejsce i 1,63-proc. udział. Wciąż tematem numer jeden w 2004 r. była przybierająca na sile walka rządu z Eureko o wpływy. Ubiegły rok okazał się zdecydowanie lepszym dla firmy w rankingu materiałów o konotacjach pozytywnych, w porównaniu z 2003 r.: skok z 80 pozycji (z udziałem 0,32 proc.) na 10. miejsce (0,97 proc.).
Biznesmeni o liderach
Agencja AIR przedstawiła reprezentantom biznesu ze znaczących firm listę podmiotów najczęściej opisywanych w 2004 r. na łamach prasy centralnej, z prośbą o określenie konotacji emocjonalnych wiążących się z tymi podmiotami (do wyboru były trzy kategorie: pozytywne, negatywne, neutralne). Okazuje się, że ankietowani najwyżej cenią sobie dokonania Polskiej Telefonii Cyfrowej (ponad połowa wskazań pozytywnych). Niewiele mniejszy odsetek pozytywnych ocen zebrał Polkomtel.
Ciepło o komórkach
Warto podkreślić, że w kategorii materiałów o konotacjach pozytywnych w 2004 r. poczesne miejsce zajęli operatorzy telefonii komórkowych: druga pozycja Polskiej Telefonii Cyfrowej – z udziałem 2,53 proc. (15. miejsce w 2003 r. – 0,77 proc.), Polkomtel był czwarty – 1,81 proc. (16. pozycja – 0,76 proc.), a Centertel ósmy – 1,06 proc. (12. z 0,84 proc. udziałem).
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Mirosław Stańczyk


Infor.pl
Przed wcześniejszą emeryturą ZUS zapewnił, że nie stracę. Zawiódł też Trybunał Konstytucyjny
04 maja 2025

Do naszej redakcji stale trafiają historie emerytów, którzy uważają, że zostali pokrzywdzeni przez niekorzystne przeliczenie wcześniejszych emerytur. Trwa to od 2013 r. aż do dnia dzisiejszego. Mechanizm pokrzywdzenia? Emerytura powszechna jest pomniejszana o np. 1000 zł miesięcznie jako sankcja za pójście na emeryturę wcześniejszą. Miesiąc w miesiąc. W artykule przykład takiego listu – autorem jest emerytowany operator kamery. Opisał, że wprost pytał się w ZUS w 2012 r (pracowników i służby prasowe), czy straci na emeryturze powszechnej za pójście na wcześniejszą emeryturę. Usłyszał, że absolutnie nie. Okazało się, że stracił i traci do teraz (do 2025 r.). Historia emeryta jest więc interesująca bo czuł w 2012 r., że zbyt piękne jest, aby nie było jakiegoś haczyka we wcześniejszej emeryturze. I próbował uniknąć zagrożenia szukając informacji w ZUS. Nie udało mu się (pomimo starań).

Kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. Już od czerwca 2025 r.
04 maja 2025

Na polskich przedsiębiorców ale i konsumentów, już za miesiąc, bo w czerwcu 2025 r. czekają kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. O co chodzi?

Co za profity dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny - jest już ustawa
04 maja 2025

Jak się okazuje Karta Dużej Rodziny uprawnia nie tylko do licznych ulg i zniżek, jak i zasad pierwszeństwa w życiu społecznym co do korzystania z tzw. rzeczy powszechnego użytku czy miejsc użyteczności publicznej, ale rodzice - posiadacze Karty Dużej Rodziny mają też specjalne profity na rynku pracy! Czy rzeczywiście będzie to dobre rozwiązanie do ich aktywizacji? Tym bardziej, że będzie to generowało ogromny koszt dla skarbu państwa. Zatem jakie są zasady Karty Dużej Rodziny?

Ponad 4000 zł na nowoczesną protezę zębową do wzięcia dla każdego już w maju 2025 r. Nareszcie jest nowe zarządzenie Prezesa NFZ
04 maja 2025

10 kwietnia br. został opublikowany projekt nowego zarządzenia Prezesa NFZ, które ma wejść w życie już w maju br. i z którego wynikają wartości punktowe dla protez „o charakterze overdenture”, na podstawie których będzie można określić przysługujące kwoty refundacji. To doprecyzowanie dotychczas „martwych” przepisów, na które wiele osób czeka już od stycznia br., sprawi, że – możliwość wykonania nowoczesnej protezy, na koszt NFZ, wreszcie stanie się rzeczywistością. Jest jednak pewien haczyk – proteza „o charakterze overdenture” to nie do końca to samo, co proteza overdenture.

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2024 r.]
04 maja 2025
22 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego, pytania z 2024 r.
Grozi nam upadek tysięcy firm. Co z zakazem używania wyrobów pirotechnicznych? Czy powstaną strefy wolne od fajerwerków?
04 maja 2025

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki z niepokojem śledzi działania legislacyjne prowadzące do jej likwidacji. Przestrzega przed upadłością tysięcy firm i niekontrolowanym napływem do Polski niebezpiecznej pirotechniki niewiadomego pochodzenia.

Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?
04 maja 2025

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!
03 maja 2025

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy
04 maja 2025

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolnych, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, poddając pod wątpliwość zgodność ww. przepisu z konstytucyjną zasadą równości oraz zasadą ochrony praw dziecka. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy w roku kalendarzowym, na wszystkie dzieci i łącznie dla obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu
03 maja 2025

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

pokaż więcej
Proszę czekać...