Firmy mniej aktywne

Spada aktywność wielkich firm na świecie w sferze fuzji i akwizycji. W porównaniu z ostatnim kwartałem 2004 r. wartość transakcji zrealizowanych w pierwszym kwartale tego roku zmniejszyła się o 23 proc., a Europa dalej pozostaje mocno w tyle za Ameryką.

Globalna wartość konsolidacji w okresie styczeń-marzec 2005 r. wyniosła tylko 513 mld dol. wobec kwoty 670 mld dol. zanotowanej w końcówce zeszłego roku – wynika z najnowszych szacunków Thomson Financial, amerykańskiej firmy wyspecjalizowanej w gromadzeniu danych finansowych. Mimo wyraźnego regresu jest to wciąż jeden z najlepszych kwartalnych wyników, poczynając od 2000 roku, kiedy doszło do frontalnego odwrotu spółek od fuzji i przejęć. A to sugeruje, że firmy znowu postrzegają fuzje jako sposób na zwiększanie zysków i metodę rozwiązywania swoich strategicznych problemów – pisze brytyjski „Financial Times”.
Banki inwestycyjne, które doradzają przy fuzjach i akwizycjach, sygnalizują zarazem coraz większą przepaść między Stanami Zjednoczonymi i Europą. W omawianym okresie w USA doszło do zawarcia kilku wielkich transakcji, w tym przejęcia firmy Gillette przez koncern Procter & Gamble za 57 mld dol. i wykupienia pozostałości legendarnego AT&T przez amerykański telekom SBC Communications za 16 mld dol. Tymczasem na naszym kontynencie bankierzy doświadczyli najgorszego początku roku od ponad dekady, właśnie za sprawą uśpionego europejskiego rynku.
W efekcie wartość transakcji dotyczących w jakiejkolwiek formie przynajmniej jednej z firm europejskich spadła z kwoty 309 mld dol. w pierwszym kwartale 2004 r. do zaledwie 129 mld dol. w pierwszym kwartale tego roku. W Ameryce fuzje i akwizycje oszacowano na sumę 251 mld dol. w porównaniu z kwotą 287 mld dol., zanotowaną w okresie październik–grudzień 2004 r. Na rynku amerykańskim wystąpiło zatem także pewne spowolnienie procesów konsolidacyjnych, ale nie w takim stopniu jak w Europie.
Piers de Montford, szef brytyjskiego oddziału bankowości inwestycyjnej w Credit Suisse First Boston, wyjaśnia ten fenomen dla „FT” następująco: firmy uważają, że do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek konsolidacji muszą istnieć całkowicie uzasadnione przesłanki. W Wielkiej Brytanii korporacje nadal poszukują solidnej bazy strategicznej przed zainicjowaniem transakcji.
Na całym świecie głównymi inicjatorami fuzji i przejęć są firmy prywatne, tj. wyłączone z obrotu publicznego. Najnowsze przykłady tego typu transakcji w USA dotyczą m.in. zakupu amerykańskiej grupy technologicznej SunGard przez konsorcjum firm prywatnych za 11,3 mld dol. i akwizycji Toys R Us, pierwszego w Ameryce detalisty zabawek, przez trzy firmy inwestycyjne (Bain Capital, Kohlberg Kravis Roberts i Vornado Reality) za kwotę 6,6 mld dol.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Tadeusz Barzdo


Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...