Dziurawe bezpieczeństwo energetyczne

Polska ma infrastrukturę, która zapewnia jej import ropy nie tylko z Rosji, ale także z różnych części świata. Nie gwarantuje to jednak w pełni bezpieczeństwa energetycznego kraju, gdyż nie mamy rurociągu, który w razie potrzeby pozwoliłby na przesłanie benzyny i oleju napędowego z naszych portów w głąb kraju. Trudniejsza jest sytuacja w zaopatrzeniu Polski w gaz, gdyż nadal w bardzo dużym stopniu jesteśmy uzależnieni od jednego partnera – Rosji.

Na naszym rynku możliwe jest pojawienie się niedoborów w dostawach benzyn i oleju napędowego. Stałoby się tak, gdyby Polski Koncern Naftowy Orlen przerwał na dłużej produkcję z powodu na przykład poważnej awarii. Dostawy z Płocka trudno byłoby zastąpić importem, ponieważ nie mamy rurociągu do transportu produktów naftowych z Wybrzeża w głąb kraju, choć funkcjonuje Naftoport przygotowany do przeładunku w Porcie Gdańskim 33 mln ton ropy naftowej i jej produktów rocznie.
Od lat polskie rafinerie korzystają prawie w całości z przesyłanej rurociągiem rosyjskiej ropy, ale głównie dlatego, że jest o­na tańsza od oferowanej przez innych dostawców. Istnieje szansa, że za trzy lata polskie rafinerie będą mogły korzystać także z ropy z basenu Morza Kaspijskiego, po zbudowaniu rurociągu z Ukrainy do Płocka. Rurociąg ten może stwarzać alternatywne do rosyjskich źródło dostaw ropy nie tylko do Polski, ale także do Europy Zachodniej.
Nieco ponad 40 proc. gazu zużywanego w naszym kraju pochodzi z Rosji. Ale udział tego kraju w naszym imporcie tego paliwa jest zdecydowanie wyższy, bo wynosi 62 proc. Eksperci i politycy są zgodni, że jesteśmy za bardzo uzależnieni od dostaw gazu z Rosji, że należy zróżnicować źródła dostaw i drogi transportu tego surowca. Dlatego prowadzone są rozmowy z przedstawicielami norweskiego koncernu Statoil i z innym partnerami, którzy są skłonni dostarczać nam gaz sprężony. W planie inwestycyjnym PGNiG przewidywane jest ponadto połączenie polskiego systemu przesyłu gazu z systemem zachodnim.
Do końca ubiegłego roku rosyjski Gazprom miał podjąć decyzję o budowie drugiej nitki gazociągu jamalskiego przebiegającego przez nasz kraj. Zamiast tego Rosjanie zaproponowali Unii Europejskiej budowę gazociągu z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego. Jednak ostatnio premierzy Polski, Litwy i Łotwy zaapelowali, aby Komisja Europejska uznała projekt „bursztynowego” gazociągu (tzw. Amber Project) za priorytetowy dla UE – przebiegałby o­n z Rosji przez terytorium Łotwy, Litwy, Polski do Niemiec.
Dziś odbędzie się seminarium poświęcone m.in. bezpieczeństwu dostaw ropy naftowej i gazu ziemnego do Polski z udziałem dyrektora wykonawczego Międzynarodowej Agencji Energii Claude’a Mandilla oraz wiceministra gospodarki i pracy Jacka Piechoty.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Janusz K. Kowalski
OPINIA
Radosław Rogacki, Roland Berger Strategy Consultants
Unia Europejska proponuje, aby dostawy gazu ziemnego od jednego dostawcy w krajach członkowskich nie przekraczały jednej trzeciej całkowitego zużycia. Nie jest to jednak przepis obowiązujący, toteż nawet największe gospodarki zachodnioeuropejskie mają trudności z wprowadzeniem w życie tej zasady. Ze względów logistycznych Polska ma ograniczone możliwości dywersyfikacji dostawców. Import gazu z Rosji może być w większym stopniu zastąpiony poprzez zakupy w Norwegii oraz azjatyckich republikach byłego ZSRR (gdzie złoża szacowane są na ok. 17 proc. wielkości złóż rosyjskich). Do największych, alternatywnych wobec Rosji, dostawców gazu dla Europy należą państwa afrykańskie (Algieria, Nigeria) oraz kraje Bliskiego Wschodu (Katar), które jednak koncentrują się przede wszystkim na transporcie wodnym skroplonego gazu do krajów basenu Morza Śródziemnego.


Infor.pl
Dwunasta rata kredytu hipotecznego gratis w każdym roku? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny
05 maja 2025

Czy promocje znane ze sklepów mogą mieć swój odpowiednik w kredytach hipotecznych? Coraz więcej wskazuje na to, że scenariusz jednej raty rocznie „za darmo” staje się realny.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić
05 maja 2025

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]
05 maja 2025

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF
05 maja 2025

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Matura 2025 polski: tematy wypracowań
05 maja 2025

Jakie były dziś tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jeden dotyczył motywu nadziei, a drugi błędnej oceny sytuacji. Niedługo poznamy pełne arkusze.

Niezdanie matury z jednego przedmiotu. Egzamin poprawkowy w 2025 czy 2026 roku?
05 maja 2025

Czy niezdanie matury z jednego przedmiotu pozwala na przystąpienie do egzaminu poprawkowego w sierpniu 2025 r.? Czy trzeba zdawać maturę po raz kolejny dopiero w 2026 roku?

Ile procent trzeba mieć, żeby zdać maturę?
05 maja 2025

Maturzyści pytają, ile procent trzeba mieć żeby zdać maturę. Próg zaliczeniowy dotyczy tylko matury z przedmiotów obowiązkowych. Nie ma wymaganego minimum przy przedmiotach dodatkowych, które są do wyboru.

PRL-owskie wywłaszczenia pod bloki nadal tematem w sądach
05 maja 2025

Lata 50., 60. i 70. przyniosły wiele wywłaszczeń pod budowane osiedla. Okazuje się, że spory prawne związane z tymi działaniami nadal goszczą na wokandzie.

Maturzyści o tematach wypracowań i testów na maturze z jęz. polskiego: "1984" G. Orwella, "Tango" S. Mrożka, "Rozmowy mistrza Polikarpa ze śmiercią", "Dziady" A. Mickiewicza, J. Kochanowski, Z. Herbert
05 maja 2025

Matura 2025 r. z języka polskiego, to podstawa programowa zmniejszona o 20%. Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Co zawiera? Dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". Jest też zadanie: "Napisz wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych."

Sejm na żywo 5 maja: Komisja śledcza ds. Pegasusa
05 maja 2025

Przesłuchanie nadinsp. Adama Cieślaka, Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

pokaż więcej
Proszę czekać...