Orange wchodzi na polski rynek

Centertel, operator sieci Idea, oraz należący do France Telecom operator sieci Orange zawarły porozumienie, na mocy którego do Polski zostanie wprowadzona marka Orange.

Nie jest to niespodzianką – pierwszy raz taka informacja o wprowadzeniu Orange do Polski (wówczas nieoficjalna) pojawiła się jeszcze w 2002 r. Centertel nigdy jej nie zdementował. Później temat powracał wielokrotnie. Mówiło się o planach wchłonięcia Centertela przez Orange. Ostatecznie wszystko wyjaśniło się w grudniu 2004 r. Wówczas Jean Paul Cottet, dyrektor generalny France Telecom International (FT to mniejszościowy akcjonariusz Centertela i jednocześnie inwestor strategiczny głównego udziałowca mobilnego operatora – Telekomunikacji Polskiej) zapewnił, że Centertel pozostanie polski. Przyznał jednocześnie, że jest zadowolony z efektów rebrandingu we Włoszech i na Słowacji oraz to, że polski operator jest przygotowany na wprowadzenie nowej marki i czeka tylko na odpowiedni do tego moment. Najbardziej prawdopodobny jest moment komercyjnego wprowadzenia UMTS przez Centertela, na co ma czas do 1 stycznia 2006 r. Na razie polska firma tylko prowadzi testy nowej technologii. Wejście nowej marki do Polski przyniesie abonentom Centertela kilka korzyści. Najważniejszą z ich punktu widzenia zmianą będą niższe opłaty za korzystanie z telefonu za granicą. Tańszy roaming będzie możliwy jednak tylko wtedy, gdy korzystać się będzie z sieci Orange. Dodatkowo klienci Centertela będą mogli korzystać ze wszystkich nowinek technicznych, jakie na całym świecie udostępnia Orange.
Wejście nowej marki na rynek może zapoczątkować ekspansję kolejnych globalnych marek w Polsce. Nie od dziś wiadomo, że Deutsche Telekom – udziałowiec Polskiej Telefonii Cyfrowej (Era) chciałby wprowadzić markę T-Mobile do Polski. Podobne plany ma Vodafone w Polkomtelu (Plus). Jednak w obu wypadkach konieczne mogą się okazać zmiany kapitałowe.

Wprowadzenie marki Orange potrwa kilka miesięcy. Nie będzie wiązało się ze zmianami kapitałowymi w Centertelu, operator nie zmieni też nazwy na Orange Polska. W pierwszym etapie możliwy jest scenariusz, w którym będą funkcjonować obok siebie dwie marki – Orange (UMTS) i Idea (GSM). Docelowo, co zostało zapowiedziane, Orange ma zastąpić Ideę, tak jak na Słowacji zastąpił Omnitela. Wprowadzając komercyjny w technologii UMTS jednocześnie z nową marką Centertel, zaoszczędzi na oddzielnych kampaniach nowej technologii i nowej marki, gdyż będzie to mógł uczynić jednocześnie.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Marcin Kwaśniak


Infor.pl
Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

pokaż więcej
Proszę czekać...