Podatnicy nie potrafią pisać wniosków

Wydawanie wiążących interpretacji podatkowych jest dla urzędników dużym obciążeniem. Problemem jest nie tylko ilość składanych przez podatników wniosków, ale przede wszystkim ich jakość. Odsetek błędnych wniosków w zależności od urzędu waha się od kilku do nawet 90 proc.

Od początku roku obowiązują przepisy dotyczące wiążących interpretacji prawa podatkowego. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że od 1 stycznia do 30 września 2005 r. wszystkie urzędy skarbowe w Polsce wydały 45 659 postanowień. Sprawdziliśmy, z jakimi problemami spotykają się ci, którzy wydawaniem interpretacji zajmują się na co dzień.

Okazuje się, że mimo iż wszystkie interpretacje zostały wydane z zachowaniem ustawowych terminów, a praca urzędów nie została sparaliżowana ilością wniosków, to jednak urzędnicy z ich wydawaniem mają sporo pracy i kłopotów. Mariusz Olech, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Lublinie, wyjaśnił, że wydawanie interpretacji podatkowych jest dla urzędów znaczącym obciążeniem głównie z powodu braków kadrowych. – Dzięki dużemu zaangażowaniu pracowników urzędów, wnioski o interpretacje załatwiane są na bieżąco, ale często odbywa się to kosztem innych zadań, ważnych z punktu widzenia fiskusa i jego klientów. Również w Izbie Skarbowej w Warszawie dowiedzieliśmy się, że liczba wniosków o wydanie interpretacji zwiększyła się, co niekiedy wpływa na czas załatwiania innych spraw w urzędzie.

Urzędnicy narzekają również na błędy popełniane przez podatników składających wnioski o wydanie interpretacji. W województwie łódzkim odsetek niewłaściwych wniosków kształtuje się od 20 do 80 proc. Radosław Hancewicz z Izby Skarbowej w Białymstoku podaje, że w zależności od urzędu skarbowego wśród składanych wniosków jest od 7 proc. (Urząd Skarbowy Augustów) do nawet 78 proc. (Urząd Skarbowy Zambrów) wniosków, które żeby mogły być rozpatrzone, wymagają usunięcia braków. Naczelnik Urzędu Skarbowego we Wschowie podaje, że prawie każdy złożony wniosek o interpretację jest w pewnym stopniu niewłaściwy, można w przybliżeniu określić, że 90 proc. wniosków zawiera błędy lub braki formalne. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Świebodzinie ocenia, że takich wniosków jest około 80 proc. Jakie zatem błędy popełniają podatnicy najczęściej?

Andrzej Pieczko, rzecznik Izby Skarbowej w Zielonej Górze wskazuje m.in. na brak konkretnego pytania, brak wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego, brak własnego stanowiska w sprawie, brak opłaty skarbowej, brak podpisu, pytanie snie dotyczące indywidualnej sprawy podatnika. Na takie niedociągnięcia wskazywano w każdym województwie. – Niestety zdarza się, że braki nie są uzupełniane przez wnioskodawców, pomimo skutecznie doręczanych wezwań o ich usunięcie – zauważyła Monika Kopiecka z Izby Skarbowej w Gdańsku.

To niestety nie koniec problemów. Agnieszka Dziura, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Rzeszowie podkreśliła, że znaczna część trudności związanych z dokonywaniem interpretacji spowodowana jest zawiłościami samego prawa podatkowego. – Przepisy te są bardzo często zmieniane, zawierają różnego rodzaju nieścisłości lub sprzeczności, a ich treść powoduje wątpliwości interpretacyjne, z którymi borykają się nie tylko podatnicy, ale również organy stosujące prawo. O randze problemu świadczyć mogą liczne rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych, których zadaniem jest kontrola rozstrzygnięć dokonanych przez organy podatkowe – wyjaśniła Agnieszka Dziura.

Najczęstsze błędy popełniane przez podatników chcących uzyskać interpretację
• brak NIP lub opłaty skarbowej od wniesionego podania,
• brak wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego,
• brak własnego jednoznacznego stanowiska w sprawie,
• nieprecyzyjne formułowanie pytań,
• występowanie z wnioskiem przez osoby nieuprawnione,
• brak powoływania się na przepisy prawa podatkowego,
• składanie wniosku w danej sprawie w formie zbiorowej, tj. przez kilku podatników,
• kierowanie wniosku do niewłaściwego urzędu,
• wnioski nie dotyczące problematyki podatkowej,
• brak oświadczenia, iż w sprawie będącej przedmiotem wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym,
• złożenie podpisu przez osobę nieuprawnioną do reprezentowania podatnika.

Ewa Matyszewska


Infor.pl
Matura 2025 r. W arkuszu egzaminacyjnym 2 testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". Wypracowanie z jęz. polskiego [dwa tematy do wyboru]
05 maja 2025

Matura 2025 r. z języka polskiego, to podstawa programowa zmniejszona o 20%. Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Co zawiera? Dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". Jest też zadanie: "Napisz wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych."

Sejm na żywo 5 maja: Komisja śledcza ds. Pegasusa
05 maja 2025

Przesłuchanie nadinsp. Adama Cieślaka, Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Matura 2025: czas start! Ile minut trwa egzamin?
05 maja 2025

W poniedziałek 5 maja 2025 r. o godz. 9:00 ruszyły pierwsze egzaminy maturalne. Maturzyści piszą maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym. Ile minut trwa matura? Do kiedy są matury? Kiedy będą wyniki matur?

Emerytura i renta po śmierci seniora. Kiedy można ją zatrzymać, a kiedy trzeba zwrócić. ZUS musi wypłacić świadczenie jeżeli zmarły nabył do niego prawo
05 maja 2025

ZUS informuje, że po śmierci osoby pobierającej emeryturę lub rentę, ZUS wstrzymuje wypłatę świadczeń, ponieważ prawo do nich wygasa. Jeśli jednak emerytura lub renta została wypłacona po śmierci, ale w miesiącu, w którym ta śmierć miała miejsce, nie zawsze jest konieczne zwracanie tych pieniędzy do ZUS-u. W niektórych sytuacjach rodzina może zatrzymać ostatnią wypłatę, o ile zmarły miał do niej prawo.

Ilu cudzoziemców pracuje w Polsce? Pochodzą z ponad 150 państw
05 maja 2025

Ilu cudzoziemców pracuje w Polsce? Jaki jest udział cudzoziemców w ogólnej liczbie pracujących?

Dwie decyzje w jednej kopercie prześle ZUS do emerytów i rencistów w maju 2025 r. Przeczytaj uważnie i sprawdź wysokość świadczeń
05 maja 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę corocznej korespondencji do emerytów i rencistów. W jednej kopercie znajdą dwie decyzje – o waloryzacji z marca 2025 r. oraz przyznaniu dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego czyli tzw. trzynastki.

Grillowanie na balkonie i w parku – czy jest dozwolone?
05 maja 2025

Nadejście wiosny można poczuć nie tylko w zwiększonych temperaturach, ale także w zapachach unoszonych przez powietrze. Bowiem gdy tylko zaczyna się sezon, Polacy chętnie zaczynają grillować. Rośnie wtedy nie tylko sprzedaż grillowych akcesoriów, ale także statystyczna liczba mandatów udzielonych przez Straż Miejską plenerowym koneserom. Większość mieszkańców miast nie posiada własnego ogrodu, dlatego wielu zadaje sobie pytanie, czy grillowanie na balkonie lub w parku jest dozwolone.

Jak nie zaciągać pożyczki?
05 maja 2025

Każde postanowienie w umowie pożyczkowej może mieć realny wpływ na sytuację finansową pożyczkobiorcy, zwłaszcza jeśli chodzi o dodatkowe opłaty, prowizje czy warunki spłaty. Bardzo ważna jest świadomość prawna, pochopne podejmowanie decyzji odłóż na bok. Zatem jak nie zaciągać pożyczki?

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: język polski
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jak wynika z danych CKE, do egzaminu maturalnego w terminie głównym z języka polskiego powinno przystąpić 284 540 osób.

Powrót do obowiązkowych, podlegających ocenianiu prac domowych w szkołach podstawowych – MEN podejmuje działania w odpowiedzi na presję nauczycieli
05 maja 2025

74% nauczycieli chce powrotu do obowiązkowych, podlegających ocenie prac domowy w szkołach podstawowych – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Głos Nauczycielski. Minister edukacji Barbara Nowacka ulega presji i zapowiada ewaluację przepisów w tym zakresie jeszcze we wrześniu tego roku. Czy wprowadzone rok temu ograniczenia w zakresie zadań domowych, mające na celu umożliwienie uczniom realizacji swoich pasji i odpoczynek w czasie wolnym po szkole, były jednak błędem?

pokaż więcej
Proszę czekać...