Od samochodu trzeba zapłacić VAT i akcyzę

Podatnik, który sprowadza auto z zagranicy w celu remontu i odsprzedaży, musi liczyć się z obowiązkami podatkowymi. Przede wszystkim trzeba będzie rozliczyć VAT oraz akcyzę.

Na polski rynek trafia coraz więcej używanych samochodów z zagranicy. Nierzadko importerami aut są komisy samochodowe, których właściciele sprowadzają auto do remontu. Po naprawie samochód jest odsprzedawany. Taka operacja ma swoje konkretne przełożenie na obowiązki podatkowe. Jak wyjaśnia Mirosław Siwiński, doradca podatkowy z Instytutu Studiów Podatkowych, w takim przypadku z uwagi tak na formę (komis), jak i przedmiot sprzedaży przede wszystkim zwrócić trzeba uwagę na dwa elementy opodatkowania.

Rozliczanie VAT

Pierwszy z nich to VAT. W tym zakresie Mirosław Siwiński zwraca uwagę na podstawę opodatkowania u komisanta, którą jest tu kwota należna z tytułu dostawy towarów pomniejszona o kwotę podatku – jeżeli sprzedaż prowadzona jest na zasadach ogólnych lub marża. Będzie to różnica pomiędzy całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca, a kwotą nabycia pomniejszoną o kwotę podatku. Ekspert zwraca uwagę, że marże stosujemy jednak tylko w przypadku gdy samochód nabyto (w tym wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru w skrócie WNT i import) od podmiotu wskazanego w art. 120 ust. 10 (najprościej mówiąc, gdy nie było od tego nabycia wspólnotowego VAT u sprzedawcy) i wybierzemy ten sposób opodatkowania.

Badanie techniczne

Ponadto ekspert zwraca uwagę na konieczność zapewnienia badania technicznego, jeżeli sprzedajemy samochód uznawany za ciężarowy (art. 86 ust. 4), co pośrednio wynika z art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. zmieniającej ustawę o VAT. A także na to, że komisant w praktyce organów nie może korzystać ze zwolnienia dla towarów używanych, nawet jeżeli samochód posiada dłużej niż 6 miesięcy. Gdy importerem jest inny podmiot niż komisant, to pamiętać musi, iż wstawienie w komis jest także dostawą, ale obowiązek podatkowy powstaje dopiero z chwilą zapłacenia przez komis lub 30 dni od dostawy.

Istotną kwestią w omawianym przypadku będzie też akcyza. Jak wyjaśnia Siwiński, konieczna będzie zapłata tego podatku z tytułu importu samochodu, gdy powstanie dług celny. A także podkreśla konieczność zapłaty przed pierwszą rejestracją pojazdu w kraju, nawet jeżeli zapłacony został podatek z tytułu importu z chwilą wystawienia faktury lub 7 dni od wydania samochodu.

Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy, również zwraca uwagę, że gdy zakupimy samochód w innym państwie członkowskim i przywieziemy go do Polski, musimy liczyć się z obowiązkiem naliczenia akcyzy oraz VAT.

Możliwy zwrot akcyzy

– Gdy zostanie rozstrzygnięty przez ETS spór dotyczący możliwości obciążania akcyzą samochodów zarejestrowanych w innych krajach UE, może powstać możliwość uzyskania zwrotu zapłaconej akcyzy – mówi Andrzej Nikończyk. W ocenie eksperta należy wtedy pamiętać, że odpowiednio powinna zostać zmniejszona również kwota VAT, o ile nasz zakup był nim obciążony.

Zakup samochodu może być opodatkowany przez polskiego podatnika VAT na zasadach ogólnych (obowiązek podatkowy z tytułu WNT – np. zakup od podatnika z Niemiec) lub nie być opodatkowany, jeśli np. sprzedawca zastosował opodatkowanie marży (brak obowiązku określenia WNT). W tym drugim wypadku nie powstanie obowiązek naliczenia VAT przez nabywcę (chyba że będzie to nowy środek transportu).

– Jeśli zaś pojazd taki jest sprowadzany np. przez komis w celu jego odprzedaży, warto wiedzieć, komu zostanie sprzedany – zauważa Nikończyk. W zależności od rodzaju samochodu i osoby nabywcy korzystniejsze może być stosowanie zasad ogólnych (jeśli nabywcą jest podatnik VAT, który może odliczyć VAT) lub opodatkowania marży (dla osoby niebędącej podatnikiem lub która nie ma prawa do odliczenia podatku VAT). Jeśli samochód taki wymaga remontu przed jego sprzedażą, w ocenie eksperta oba powyżej wskazane sposoby nabycia umożliwiają, co do zasady, odliczenie podatku naliczonego przy remoncie, np. zapłaconego przez komisanta warsztatowi dokonującemu naprawy.

Ważne!
Gdy zostanie rozstrzygnięty przez ETS spór dotyczący możliwości obciążania akcyzą samochodów zarejestrowanych w innych krajach UE, może powstać możliwość uzyskania zwrotu zapłaconej akcyzy

Ponowna zapłata

Należy również pamiętać, że jeśli sprzedamy ten samochód przed jego rejestracją w Polsce, organy będą żądać ponownej zapłaty akcyzy. Jeśli zostaną spełnione określone warunki, sprzedawca będzie mógł odliczyć zapłaconą akcyzę.

– Czasami korzystniejsza może okazać się sprzedaż pojazdu zarejestrowanego – mówi Andrzej Nikończyk.

Aleksandra Tarka
Infor.pl
ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje
16 cze 2024

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

KRUS: Składki na ubezpieczenia społeczne rolników w III kwartale 2024 r. [za rolników, małżonków, domowników, pomocników rolnika]
16 cze 2024

Rolnicy i ich domownicy ubezpieczeni w KRUS muszą opłacić składki na składki na swoje ubezpieczenie społeczne za III kwartał 2024. Jaki jest termin płatności i wysokość składek?

Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia
16 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

pokaż więcej
Proszę czekać...