Inwestorze: patrz na wydarzenia w USA

Maciej Bednarek
rozwiń więcej
Polscy inwestorzy powinni obserwować sytuację na zagranicznych rynkach. Potencjalny kryzys gospodarczy w Stanach Zjednoczonych jest największym zagrożeniem dla globalnej koniunktury.

 

Korekta spadkowa z lipca i sierpnia zapoczątkowała okres dużej zmienności cen akcji. Polska giełda generalnie wydaje się droga, ale można znaleźć na niej spółki niedowartościowane, o dużym potencjale wzrostu.

- Mimo ponad pięciu lat hossy na rynkach akcji, wyceny spółek w wielu przypadkach są rozsądne, dzięki poprawie wyników finansowych. Akcje nadal są korzystniej wyceniane niż obligacje, choć wahania rynku mogą jeszcze długo potrwać - mówi Cezary Iwański, wiceprezes Pioneer Pekao Investment Management.

Za atrakcyjnością rynku akcji przemawiają mocne fundamenty i silna dynamika gospodarek rynków rozwijających.

Z drugiej jednak strony nie milkną echa kryzysu na amerykańskim rynku nieruchomości. Kolejne rekordy biją ceny ropy naftowej, która przekroczyła już 90 dol. za baryłkę. Niepokojąco szybko rosną też ceny żywności, czego konsekwencją jest wzrost inflacji. Rodzimi inwestorzy nie powinni ignorować negatywnych sygnałów płynących zza granicy, bo to one są największym zagrożeniem dla koniunktury w Polsce.

- Ryzykiem dla globalnej gospodarki jest przede wszystkim sytuacja na rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych, która cały czas wydaje się ignorowana przez rynki finansowe. Jeszcze przez kilka miesięcy, a nawet kwartałów może wywierać negatywny wpływ na koniunkturę w USA, a tym samym na koniunkturę globalną - mówi Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.

Zdaniem Konrada Łapińskiego, zarządzającego w Skarbiec TFI, kryzys na amerykańskim rynku nieruchomości to tylko część problemu.

- Jeśli chcemy doszukiwać się jakichś zagrożeń dla światowej gospodarki, to według mnie największym problemem jest bardzo wysokie zadłużenie Amerykanów i nierównowaga handlowa z Chinami. Kryzys na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych typu subprime jest tylko wierzchołkiem góry lodowej całego problemu. Trzeba pamiętać, że zadłużanie się Amerykanów nie może narastać w obecnym tempie w nieskończoność. Zmniejszenie się popytu wewnętrznego może być więc początkiem recesji w USA - uważa Konrad Łapiński.

Należy pamiętać, że USA to wciąż trzecia część gospodarki światowej. Ewentualne spowolnienie może odczuć również polski inwestor. Obniżony wzrost gospodarczy w skali świata może oznaczać słabsze wyniki polskich przedsiębiorstw i spadki cen akcji.

Zagrożeniem dla globalnej gospodarki są wydarzenia w Chinach. W ciągu ostatniego roku chiński indeks akcji B-Shares wzrósł o ponad 250 proc. Nie można więc wykluczyć ryzyka załamania się rynku akcji, co jest bardzo prawdopodobne w przyszłym roku, po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich organizowanych w tym kraju.

- Jeżeli rynek akcji w Chinach się załamie, osłabi się tempo wzrostu chińskiej gospodarki. Odbije się to negatywnie na notowaniach akcji na innych rynkach wschodzących - tłumaczy Sebastian Buczek.

Zagrożeniem mogą też być rosnące ceny surowców. Wysoka dynamika wzrostu cen ropy czy żywności może mieć wpływ na wzrost inflacji w skali globalnej, a to oznaczać będzie wyższe stopy procentowe. W takich warunkach mniej atrakcyjne stają się inwestycje w papiery dłużne.

- Do tej pory jednak brak jest znaczących efektów przełożenia wzrostu cen surowców na globalną inflację. Moim zdaniem nie jest ona obecnie głównym czynnikiem globalnego ryzyka - dodaje Konrad Łapiński.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Główne globalne czynniki ryzyka


MACIEJ BEDNAREK

maciej.bednarek@infor.pl

Infor.pl
Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: język polski
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jak wynika z danych CKE, do egzaminu maturalnego w terminie głównym z języka polskiego powinno przystąpić 284 540 osób.

Powrót do obowiązkowych, podlegających ocenianiu prac domowych w szkołach podstawowych – MEN podejmuje działania w odpowiedzi na presję nauczycieli
05 maja 2025

74% nauczycieli chce powrotu do obowiązkowych, podlegających ocenie prac domowy w szkołach podstawowych – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Głos Nauczycielski. Minister edukacji Barbara Nowacka ulega presji i zapowiada ewaluację przepisów w tym zakresie jeszcze we wrześniu tego roku. Czy wprowadzone rok temu ograniczenia w zakresie zadań domowych, mające na celu umożliwienie uczniom realizacji swoich pasji i odpoczynek w czasie wolnym po szkole, były jednak błędem?

MEN zapowiada zmiany w podstawie programowej. Czy dyrektorzy szkół i placówek oraz nauczyciele zdążą przygotować się do nadchodzących zmian?
05 maja 2025

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada zmiany w podstawie programowej, które obejmą m.in. wprowadzenie nowych przedmiotów: edukacji zdrowotnej i obywatelskiej. Choć zmiany te nie są gruntowną reformą, wywołują spore emocje w środowisku nauczycielskim – zarówno nadzieje, jak i obawy. Czy szkoły zdążą się przygotować?

Można dostać co miesiąc blisko 400 złotych dopłaty na mieszkanie. O tym dodatku wielu Polaków nie ma pojęcia
05 maja 2025

Coraz trudniejsze do udźwignięcia przy rosnących kosztach utrzymania staję się dla niektórych płacenie czynszu. W takiej sytuacji kołem ratunkowym może się okazać tak zwany dodatek mieszkaniowy. Ponieważ od marca wzrosły progi dochodowe umożliwiające jego otrzymanie, więcej osób może skorzystać z dofinansowania. Miesięczna kwota może wynosić od 250 do 380 złotych. Żeby pieniądze dostać, trzeba spełnić określone warunki.

Uważam, że Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 4 czerwca 2024 r. niesprawiedliwie pominął grupę emerytów, która złożyła wnioski o wcześniejszą emeryturę między 6 czerwca a 31 grudniem 2012 r.
04 maja 2025

Do naszej redakcji stale trafiają historie emerytów, którzy uważają, że zostali pokrzywdzeni przez niekorzystne przeliczenie wcześniejszych emerytur. Trwa to od 2013 r. aż do dnia dzisiejszego. Mechanizm pokrzywdzenia? Emerytura powszechna jest pomniejszana o np. 1000 zł miesięcznie jako sankcja za pójście na emeryturę wcześniejszą. Miesiąc w miesiąc. W artykule przykład takiego listu – autorem jest emerytowany operator kamery. Opisał, że wprost pytał się w ZUS w 2012 r (pracowników i służby prasowe), czy straci na emeryturze powszechnej za pójście na wcześniejszą emeryturę. Usłyszał, że absolutnie nie. Okazało się, że stracił i traci do teraz (do 2025 r.). Historia emeryta jest więc interesująca bo czuł w 2012 r., że zbyt piękne jest, aby nie było jakiegoś haczyka we wcześniejszej emeryturze. I próbował uniknąć zagrożenia szukając informacji w ZUS. Nie udało mu się (pomimo starań).

Zasiłek nie przez 180 ale nawet przez 365 dni dla wybranych osób. Jest ustawa i czeka na wejście w życie
05 maja 2025

Zasiłek nie przez 180 ale nawet przez 365 dni dla wybranych osób. Jest ustawa i czeka na wejście w życie, ale czy to wpłynie na aktywizację osób bezrobotnych? Raczej nie, tym bardziej, że ustawodawca poszerzył krąg podmiotów mający prawo do zasiłku przez rok.

Kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. Już od czerwca 2025 r.
04 maja 2025

Na polskich przedsiębiorców ale i konsumentów, już za miesiąc, bo w czerwcu 2025 r. czekają kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. O co chodzi?

Co za profity dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny - jest już ustawa
05 maja 2025

Jak się okazuje Karta Dużej Rodziny uprawnia nie tylko do licznych ulg i zniżek, jak i zasad pierwszeństwa w życiu społecznym co do korzystania z tzw. rzeczy powszechnego użytku czy miejsc użyteczności publicznej, ale rodzice - posiadacze Karty Dużej Rodziny mają też specjalne profity na rynku pracy! Czy rzeczywiście będzie to dobre rozwiązanie do ich aktywizacji? Tym bardziej, że będzie to generowało ogromny koszt dla skarbu państwa. Zatem jakie są zasady Karty Dużej Rodziny? I co to jest wyszukiwarka partnerów KDR?

Ponad 4000 zł na nowoczesną protezę zębową do wzięcia dla każdego już w maju 2025 r. Nareszcie jest nowe zarządzenie Prezesa NFZ
05 maja 2025

10 kwietnia br. został opublikowany projekt nowego zarządzenia Prezesa NFZ, które ma wejść w życie już w maju br. i z którego wynikają wartości punktowe dla protez „o charakterze overdenture”, na podstawie których będzie można określić przysługujące kwoty refundacji. To doprecyzowanie dotychczas „martwych” przepisów, na które wiele osób czeka już od stycznia br., sprawi, że – możliwość wykonania nowoczesnej protezy, na koszt NFZ, wreszcie stanie się rzeczywistością. Jest jednak pewien haczyk – proteza „o charakterze overdenture” to nie do końca to samo, co proteza overdenture.

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2024 r.]
04 maja 2025
22 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego, pytania z 2024 r.
pokaż więcej
Proszę czekać...