Każdy 13-latek może mieć w banku własny rachunek

Paweł Majtkowski
Analityk Expandera
rozwiń więcej
Zamiast wypłacać kieszonkowe w gotówce, lepiej wyposażyć dziecko w kartę płatniczą.

 

Nie wszyscy mamy tego świadomość, ale dzieci mogą korzystać z kart płatniczych. Zamiast co miesiąc dawać kieszonkowe w gotówce, lepiej wyposażyć je w kartę. Dzięki takiemu podarunkowi rodzice zdobędą większą kontrolę nad wydatkami pociechy, a dodatkowo - pieniądze będą bezpieczniejsze. Do wyboru, w zależności od wieku dziecka, są obecnie trzy rozwiązania: karta do rachunku lub subkonta powiązanego z rachunkiem rodziców, karta dodatkowa do posiadanej przez rodziców karty kredytowej oraz karta przedpłacona.

Aby posiadać własny rachunek z kartą, dziecko musi ukończyć 13 lat. W tym wieku uzyskuje ograniczoną zdolność od czynności prawnych, która jest niezbędna do samodzielnego zarządzania finansami. Rachunki dla młodzieży ma w ofercie większość polskich banków, ale są wyjątki, np. ING Banku Śląskiego i Nordea. Opłaty za rachunki tego typu albo nie są wcale pobierane, albo wynoszą zaledwie kilka złotych. Występują dwie odmiany kont dla osób niepełnoletnich: samodzielne, w przypadku których dziecko jest posiadaczem rachunku i jego pełnym dysponentem, oraz subkonto połączone z rachunkiem rodziców. W obu wypadkach dziecko może samodzielnie korzystać z rachunku i wykonywać przelewy, może także otrzymać kartę do rachunku służącą do płatności w sklepie i wypłat z bankomatu. Rodzice w każdej chwili mogą sprawdzić wszystkie wykonane przez dziecko operacje. Nie mają jednak możliwości ich anulowania, jeśli już zostały wykonane. Transakcje, które dziecko wykona w ramach przyznanego limitu kredytowego, będą się zaliczać w poczet transakcji dokonanych przez rodziców. Rodzice muszą jednak rozsądnie dobierać limit dla karty. Dziecko ma nieograniczony dostęp do gotówki w ramach przyznanego mu limitu.

Każde dziecko bez ograniczeń wiekowych może natomiast posługiwać się kartą przedpłaconą, na której został zapisany tzw. pieniądz elektroniczny. Większość sprzedawców nie zdaje sobie jednak sprawy, że aby korzystać z karty, nie trzeba być pełnoletnim. W dużych sieciach handlowych poinformowano nas, że sytuacja jest zależna od kwoty zakupów. Jeśli będzie to więcej niż kilkaset złotych, wtedy sklep nie zezwoli na transakcję. W przypadku zakupów do kilkudziesięciu złotych sklepy deklarują, że zapłata przez dziecko kartą jest możliwa.

W niektórych sieciach sklepów możliwość przyjęcie zapłaty kartą od dziecka jest uzależniana od posiadania przez nie dokumentu ze zdjęciem. Dlatego, jeśli chcemy wyposażyć dziecko w kartę, warto w tym samym czasie wyrobić mu tymczasowy dowód osobisty. W wyjątkowych przypadkach zamiast dowodu osobistego dziecko może w sklepie pokazać legitymację szkolną.



Paweł Majtkowski

analityk produktów finansowych w firmie Expander

Infor.pl
Pytania online na aplikację komorniczą. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2024 r.] cz. II
08 lip 2025
Oto kolejnych 25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów komorniczych. W następnych częściach będziemy przedstawiać pozostałe pytania.
Czy uczeń ma prawo do odwołania od wyniku matury? Procedura krok po kroku
08 lip 2025

Wyniki matury 2025 są już znane. Jeśli maturzysta spodziewał się wyższego wyniku niż uzyskał, może złożyć odwołanie od wyniku matury. Jak to zrobić? Oto procedura krok po kroku.

Jak zdobyć orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku? Poznaj 6 ważnych kroków
08 lip 2025

Jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku? Kto może się ubiegać, jakie dokumenty trzeba przygotować i co możesz dzięki temu zyskać? W naszym poradniku znajdziesz wszystko: 6 kroków, terminy, nowe przepisy i pełną listę ulg i świadczeń.

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?
08 lip 2025

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Praktyczne aspekty korzystania z procedury VAT OSS – rejestracja, rozliczenia, płatności, ewidencja
08 lip 2025

Procedura OSS (ang. One Stop Shop) obowiązuje w Polsce od 1 lipca 2021 r., jednak wciąż wiele firm nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo może ona uprościć ich rozliczenia podatkowe w zakresie VAT. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana, przy wsparciu doświadczonego doradcy jej wdrożenie jest szybkie i efektywne, a korzyści z jej stosowania znaczące.

Dodatek do emerytury po 65. i 70. roku życia. Jakie nowe dodatki do emerytury z ZUS dla seniorów w 2025 roku?
08 lip 2025

W 2025 roku seniorzy mogą liczyć na wyższe dodatki do emerytur – choć nie pojawiły się nowe świadczenia, to obowiązujące zostały zwaloryzowane. Sprawdź, ile dokładnie wynoszą nowe dodatki i w jakim wieku przysługują – po 65., 70. roku życia i później. Czy trzeba składać wniosek, żeby dostać dodatek do emerytury?

O co pyta lekarz orzecznik i jak wygląda komisja wydająca orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku
08 lip 2025

Jak wygląda komisja orzekająca o niepełnosprawności? O co pyta lekarz orzecznik i jak się przygotować do badania? W tych kwestiach obowiązują konkretne procedury, których znajomość może pomóc w uzyskaniu orzeczenia. Zobacz krok po kroku, jak przebiega komisja, jakie pytania padają podczas rozmowy i co ma wpływ na końcową decyzję o przyznaniu stopnia niepełnosprawności.

Wzrost pensji nie wystarcza – 44% Polaków już szuka nowej pracy
08 lip 2025

Mimo dynamicznego wzrostu wynagrodzeń i rekordowo niskiego bezrobocia, polscy pracownicy nie czują się doceniani finansowo. Aż 44,2% z nich aktywnie szuka nowego miejsca zatrudnienia, wskazując na zbyt niskie wynagrodzenie, brak przejrzystości i poczucie niesprawiedliwości płacowej. Najnowsze badanie SD Worx pokazuje, że pieniądze to wciąż palący problem na rynku pracy – nawet jeśli słupki wynagrodzeń idą w górę.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga
08 lip 2025

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Dobry wynik matury z języka angielskiego. Jakie studia może wybrać absolwent?
08 lip 2025

„Dobre wyniki z języka angielskiego dają uczniom realne szanse w rekrutacjach na bardzo zróżnicowane kierunki – od studiów językowych, przez ekonomię, aż po kierunki techniczne” – przekonuje Daria Domagała, specjalistka w zakresie edukacji językowej osób dorosłych.

pokaż więcej
Proszę czekać...