E-sklepy nie respektują prawa, ale klienci go nadużywają

Michał Fura
rozwiń więcej
W branży e-commerce brak jest równowagi między ochroną prawną konsumenta a interesem sklepu.

Przepisy w Polsce są bardzo prokonsumenckie, ale nieprecyzyjne. Nie ma w tym nic złego, dopóki klienci ich nie nadużywają. Ale trzeba przyznać, że przedsiębiorcy robią to samo - mówi przedstawiciel jednego z e-sklepów.

Prawo pozwala np. klientom zwrócić towar kupiony w e-sklepie w ciągu dziesięciu dni od zakupu. Konsument ma też w większości przypadków możliwość przetestowania towaru. I tu zaczyna się problem, bo przedstawiciele sklepów twierdzą, że są konsumenci, którzy tego nadużywają.

- Ktoś kupuje np. namiot i cały zestaw turystyczny, wyjeżdża z nim na weekend, a potem to zwraca i nie musi nawet podawać przyczyny. Klient kupuje drukarkę z tonerem, drukuje na niej, a po kilku dniach zwraca. Powołuje się przy tym na prawo do wypróbowania drukarki. Podobnie jest z telefonami - mówi członek zarządu jednego z dużych e-sklepów.

Dla większość e-sklepów coraz bardziej liczy się dobra opinia, więc najwięksi gracze starają się przyjmować takie zwroty.

- Trzeba, niestety, założyć poziom strat z tego tytułu i wliczyć je w koszty - tłumaczy nasz rozmówca.

Ale sklepy też nie są święte. Interpretują przepisy, tak aby uniknąć obowiązków wynikających z prawa.

- Prawo mówi, że gdy towar jest sprowadzany na zamówienie, nie można go zwrócić. Pod tę zasadę można podciągnąć każdą kategorię - tłumaczy przedstawiciel jednego ze sklepów.

Niektóre e-sklepy próbują też szantażować klientów - wpisują np. do umów klauzule, w których zastrzegają, że nie sprzedadzą nam kolejnych towarów, jeśli kupiony właśnie produkt będziemy chcieli zwrócić bez podania przyczyny. To dość powszechna praktyka. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zlecił badanie 126 e-sklepów Inspekcji Handlowej pod kątem respektowania przez nie przepisów. Aż 89 z nich wzbudziło zastrzeżenia kontrolujących, a najczęstszym przewinieniem był brak podstawowych informacji związanych z transakcjami. Brakowało też informacji o towarach, terminach i kosztach dostawy, obowiązkowych informacji na temat możliwości składania reklamacji i zwrotu towaru.

MichaŁ Fura

michal.fura@infor.pl

OPINIA

PIOTR JAROSZ

prezes zarządu spółki, Dotcom River, wydawca serwisu Sklepy24.pl

Piotr Jarosz, prezes zarządu spółki, Dotcom River, wydawca serwisu Sklepy24.pl

Rok 2008 będzie kolejnym, w którym odnotujemy dwucyfrowy wzrost polskiej branży e-commerce. Poprawa wyników jest związana z większą dostępnością do szerokopasmowego internetu oraz popularyzacją tej formy zakupów. Właśnie ta grupa dysponuje największą średnią siłą nabywczą i powinna stanowić cel działań marketingowych całej branży.

Monitoring prowadzony przez serwis Sklepy24.pl potwierdza ciągły rozwój polskiego rynku, na którym codziennie pojawia się średnio pięć nowych sklepów. Zdarza się także, że negatywnie weryfikowane są modele biznesowe znanych marek co dzieje się raczej z korzyścią dla całego rynku i samych konsumentów. Jeśli zapowiadana globalna recesja gospodarcza nie będzie zbyt głęboka, to przyniesie wzrost branży e-commerce.

Sklepy internetowe nie muszą ponosić wielu kosztów przypisanych do tradycyjnych biznesów i są w stanie przedstawić korzystniejszą ofertę, która w przypadku spadku siły nabywczej będzie jeszcze bardziej poszukiwana.

Infor.pl
Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

Dostałeś wiadomość o ogromnych podwyżkach cen energii? Ministerstwo Klimatu wydało oświadczenie
14 cze 2024

W ostatnim czasie pojawiły się grafiki i posty w mediach społecznościowych, które wykorzystują wizerunki znanych osób i zawierają linki wyłudzające dane. Te fałszywe informacje sugerują, że można uniknąć ogromnych podwyżek cen energii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że od 1 lipca 2024 r. obowiązuje ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. 

ZUS: Ważne zmiany dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób skorzysta z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej
14 cze 2024

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Kolejna wygrana podatnika w NSA: Organy podatkowe nie wykazały nienależytej staranności podatnika przy weryfikacji rzetelności dostawców przy odliczeniu VAT
14 cze 2024

W dniu 29 maja 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), po dwukrotnym odraczaniu publikacji orzeczenia (pierwotna data rozprawy: 8 maja 2024 r.), uchylił zaskarżony przez podatnika wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku o sygn. akt I SA/Gd 703/19 z 29 października 2019 r., przyjmując że wbrew wydanemu wyrokowi WSA organy podatkowe nie zgromadziły wystarczających dowodów na podważenie dobrej wiary podatnika. W wyroku o sygn. akt I FSK 423/20 NSA nie zgodził się z sądem pierwszej instancji odnośnie wykazania przez organy zasadności pozbawienia podatnika prawa do odliczenia VAT wykazanego na fakturach dokumentujących zakupy towarów i usług. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka
14 cze 2024

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

pokaż więcej
Proszę czekać...