Europejska waluta w Polsce dopiero po 2015 roku

Kenneth Orchard, starszy analityk finansów państw, odpowiedzialny za region Europy Wschodniej, Środkowej, Bliski Wschód i Afrykę / DGP
Gdyby dług publiczny przekroczył 60 proc. PKB, nie oznaczałoby to obniżenia ratingu Polski. To, co jest ważniejsze dla Moody’s, to fakt, czy rząd ma sposób na walkę z deficytem.

MIROSŁAW KUK

Czy pana zdaniem dług publiczny w relacji do PKB przekroczy 60 proc.?

KENNETH ORCHARD*

W dwóch z trzech przygotowanych dla Polski scenariuszy uwzględniamy taką możliwość. Jedynie w optymistycznym, kiedy wszystko szłoby po myśli rządu, ta relacja dojdzie do 57–58 proc. W pozostałych przekroczenie nastąpi, choć w tym niepomyślnym rząd decyduje się na zawieszenie progów ostrożnościowych.

Co pan myśli o zmianach prawa i zniesieniu lub zawieszeniu progów?

Mam mieszane odczucia – z jednej strony dług wynoszący 60 proc. PKB to nie dramat. Wiele krajów w Europie ma znacznie większy dług, a poza tym jest kryzys i rząd ma całkiem dobry powód, by zapisy ustawy o finansach publicznych nieco złagodzić. Z drugiej strony, Polska ma problemy strukturalne z budżetem, wymagające reform. Wykonała trochę dobrej roboty w przypadku reform strony dochodowej budżetu, ciągle jednak potrzeba ogromnej pracy przy stronie wydatkowej – ta część w zasadzie nigdy nie została zreformowana. Chyba brakowało determinacji – pod tym względem można nawet powiedzieć, że łagodny przebieg kryzysu w Polsce sprawił, że reformy fiskalne zostały znów odłożone w czasie. Tu dochodzimy do kwestii wiarygodności – rynki zaakceptowały wyższy od oczekiwań deficyt na przyszły rok i fakt, że dług będzie rósł, ale liczyły, że nie będzie to zbyt duży wzrost. Zapowiedzi o złagodzeniu ustawy wprowadziły nerwowość i gdyby takie zmiany przeszły, odbiłoby się np. na sile złotego. Nie byłby to jakiś ogromny wpływ, ale zauważalny.

Więcej: Europejska waluta w Polsce dopiero po 2015 roku

Infor.pl
Nowe modele edukacji: Czego EdTech w Polsce może nauczyć się od Chin i USA?
07 maja 2025

Rozwój nowoczesnych technologii zmienia edukację szybciej, niż zmieniają się podręczniki. W ostatnich latach obserwujemy rosnące zainteresowanie alternatywnymi formami nauczania, a startupy EdTech stają się istotnymi podmiotami w transformacji globalnego systemu kształcenia. By zbudować trwałą przewagę, nie wystarczy jednak stworzyć atrakcyjny produkt. Kluczowe jest zrozumienie kierunków rozwoju, różnic kulturowych oraz mechanizmów adaptacji innowacji w różnych krajach.

Habemus Papam i biały dym: czekamy, trwa głosowanie
07 maja 2025

Trwa konklawe. Oczy ludzi na całym świecie skierowane są na Watykan. Czekamy na historyczne: „Habemus Papam” i biały dym unoszący się z komina. Czy papieżem zostanie kardynał Pietro Parolin?

Prof. Modzelewski: Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Jak?
07 maja 2025

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego
07 maja 2025

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.
07 maja 2025

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Obniżka
07 maja 2025

RPP postanowiła obniżyć stopy procentowe o 0,50 pkt proc.

Mieszkanie na cele charytatywne: z tym wiąże się ulga podatkowa
07 maja 2025

W ostatnim czasie jest spore zamieszanie co do kwestii nieruchomości jednego z kandydatów na Prezydenta RP. W dniu 07 maja 2025 r. Pan Karol Nawrocki wydał oświadczenie na konferencji i jasno zakomunikował, że oddaje mieszkanie w Gdańsku na cele charytatywne. Cel szczytny, ale z tym będą przecież wiązały się nie małe korzyści finansowe i ulga podatkowa.

Przekształcenie JDG a status podatnika rozpoczynającego działalność w estońskim CIT
07 maja 2025

W świetle marcowego wyroku NSA (sygn. II FSK 1412/24) zmienia się podejście do kwalifikacji podatkowej spółek powstałych z przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Wyrok ten przesądził, że takie podmioty mogą korzystać z przywilejów "podatnika rozpoczynającego działalność" na gruncie przepisów o estońskim CIT.

pokaż więcej
Proszę czekać...