Prezydent podpisał ustawę o OFE

Opracowała Ewa Żmuda-Jankowska
rozwiń więcej
W czwartek 7 kwietnia 2011 r. Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dn. 25 marca 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych. Rozstrzygnięcie ws. OFE było trudną decyzją.

Zgodnie z ustawą składka do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., a potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc.

Minister w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka wyjaśniła, że Prezydent podpisując dokument uznał m.in., że nie pogarsza ona sytuacji przyszłych emerytów oraz nie jest sprzeczna z konstytucją.

Wóycicka podkreśliła, że ze względu na kontrowersje, jakie budziła ustawa, prezydent od wielu tygodni ją analizował, przeprowadzał liczne konsultacje, spotkał się z partnerami społecznymi i zorganizował debatę. Zamówił też u ekspertów analizy.

Opozycja zapowiada, że skieruje ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Wiceszefowa PiS Beata Szydło powiedziała, że nad takim krokiem zastanawiają się eksperci partii. Posłowie PiS mają wątpliwości, czy ustawa została przyjęta w trybie konstytucyjnym. Posłanka uważa, że podpisu prezydenta należało się spodziewać. Wcześniej jednak, jej zdaniem, rozegrano na potrzeby mediów spektakl, w którym pokazano, że prezydent pochyla się nad problemem emerytur.

Decyzję czy zaskarżyć zmiany w OFE do Trybunału Konstytucyjnego klub SLD podejmie w przyszłym tygodniu - zapowiedział rzecznik Sojuszu Tomasz Kalita.

Z kolei poseł Jan Filip Libicki (PJN) poinformował, że jego partia już przygotowuje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności ustawy z konstytucją. Dodał, że będzie on gotowy w ciągu kilku dni. Rzecznik klubu PJN Lucjan Karasiewicz uważa, że Bronisław Komorowski słucha liderów PO, a nie ekspertów. Zarzucił prezydentowi, że pokazuje "pewną ignorancję" wobec przyszłych pokoleń, przyszłych emerytów, a prowadzone przez niego konsultacje nazwał "zabiegiem propagandowo-PR-owym".

Odmiennego zdania jest szef klubu PSL Stanisław Żelichowski. Według niego prezydent podpisując ustawę o OFE pomógł ratować przyszłe emerytury. Podkreślił, że przyszłe świadczenia będą zależeć od stanu gospodarki, a działanie głowy państwa prowadzi do poprawy tego stanu. W ocenie Żelichowskiego koalicja uderzyła bardzo mocno w interes kapitału, dlatego tak silna była kampania sprzeciwu wobec tych zmian.

Zmiany w systemie emerytalnym chwali Ireneusz Jabłoński, ekonomista z Centrum im. Adama Smitha.

"Jedynym beneficjentem tego systemu jest 13 towarzystw zarządzających OFE, które przez 11 lat zarobiły na nierynkowym systemie grube miliardy złotych. O tak dużych prowizjach, jakie otrzymują PTE na mocy ustawy (...) banki mogą tylko pomarzyć" - powiedział.

Na inną decyzje prezydenta liczyli przedsiębiorcy. Główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu Janusz Jankowiak nie ma wątpliwości, że ustawa trafi do Trybunału Konstytucyjnego.

Także główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka tego nie wyklucza. Ekonomista przypuszcza, że podpisując ustawę prezydent kierował się jej znaczeniem w planie stabilizacyjnym finansów publicznych i troską o to, by nie przeszkadzać rządowi w obniżeniu deficytu budżetowego i tempa narastania długu publicznego.

W ocenie prof. Leszka Balcerowicza, byłego prezesa NBP, czwartek "to zły dzień dla demokratycznego państwa prawa w Polsce".

Według niego prezydent pominął nie tylko wątpliwości ekspertów o zgodności ustawy z konstytucją, ale także zastrzeżenia niezależnych ekonomistów i partnerów społecznych. Profesor uważa, że zmiana zmniejszy szanse na wyższe i bardziej bezpieczne emerytury w przyszłości.

Zgodnie z ustawą zasady dziedziczenia pieniędzy, które trafią na subkonta w ZUS, będą takie same, jak w OFE. Środki te będą waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich pięciu lat i wysokość inflacji.

Rząd zaproponował też wprowadzenie od 2012 r. 4-proc. ulgi podatkowej (liczonej od podstawy opodatkowania) dla osób dodatkowo oszczędzających na emeryturę na tzw. indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Zmianie ma ulec górny limit udziału akcji w portfelu OFE. Obecny, który wynosi 40 proc. aktywów funduszy, ma do 2020 r. osiągnąć 62 proc., a docelowo 90 proc. Od 1 stycznia 2012 r. zacznie obowiązywać zakaz akwizycji na rzecz OFE. Ustawa - z pewnymi wyjątkami - wejdzie w życie 1 maja 2011 r.

Źródło: PAP/ www.prezydent.pl

Infor.pl
ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje
16 cze 2024

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

KRUS: Składki na ubezpieczenia społeczne rolników w III kwartale 2024 r. [za rolników, małżonków, domowników, pomocników rolnika]
16 cze 2024

Rolnicy i ich domownicy ubezpieczeni w KRUS muszą opłacić składki na składki na swoje ubezpieczenie społeczne za III kwartał 2024. Jaki jest termin płatności i wysokość składek?

Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia
16 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

pokaż więcej
Proszę czekać...