Obrót surowcami wtórnymi - nowelizacja ustawy o VAT

ShutterStock
Posłowie zarówno koalicji, jak i opozycji zadeklarowali poparcie dla proponowanych przez rząd zmian w ustawie o VAT, które mają wyeliminować patologie w obrocie surowcami wtórnymi.

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, ustawy ozasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników orazustawy o transporcie drogowym zakłada m.in., że obrótzużytymi akumulatorami, odpadami z tworzyw sztucznych, szkła i gumybędzie podlegał takim samym zasadom opodatkowania VAT jak handelzłomem. Przewidywane są też ułatwienia w VAT dlazagranicznych przewoźników autokarowych wykonujących przewozyokazjonalne w Polsce, oraz korzystniejsze zasady przeliczania walutw przypadku organizatorów imprez masowych np. związanych z EURO2012.

Krystyna Skowrońska (PO), przedstawiającsprawozdanie sejmowej Komisji Finansów Publicznych z prac nadprojektem powiedziała, że do ustawy zostanie wprowadzona definicjaustawowa złomu. Jej brak powoduje wątpliwości interpretacyjne.Zwróciła uwagę, że konieczne jest doprecyzowanie kataloguodpadów przetwarzalnych, które są objęte mechanizmem tzw.odwróconego obciążenia (jest stosowany w obrocie złomem od 1kwietnia 2011 r., zgodnie z nim obowiązek odprowadzenia podatkuciąży na nabywcy, a nie sprzedawcy).

- Przyjęcie takiego rozwiązania przyczyni się do() wyeliminowania patologii w obrocie surowcami wtórnymi,skutkujących uszczupleniem dochodów budżetu państwa orazzakłócających konkurencję gospodarczą - mówiła Skowrońska.

Dodała, że projekt dostosowuje polskie regulacjedo regulacji unijnych oraz orzeczeń Europejskiego TrybunałuSprawiedliwości. Umożliwia np. odliczenie podatku z fakturwystawionych przez podmiot, który nie jest zarejestrowany w Polscedo celów VAT. Skowrońska wyraziła wątpliwość, czy nowela wejdzie wżycie 1 lipca 2011 r., co nakazują przepisy wspólnotowe.

Andrzej Orzechowski z PO zaznaczył, że zmianadotycząca definicji odpadów przetwarzalnych eliminujenieprawidłowości w obrocie surowcami wtórnymi i przyczyni się dozwiększenia płynności podmiotów zaangażowanych w ten obrót. "Zmianymają charakter głównie techniczny, są potrzebne, upraszczająrejestrację i obrót" - podsumował i zadeklarował, że PO będziegłosować za ich przyjęciem.

Maria Zuba z PiS powiedziała, że jej klubprzyjmuje propozycje rządu z nadzieją, iż zmiany zlikwidują szarąstrefę i patologie w obrocie odpadami przetwarzalnymi. Zubazaznaczyła, że zmiany dotyczące przewoźników zagranicznych mogązachęcić zagranicznych turystów do przyjazdu do Polski nie tylko wczasie EURO 2012, ale także później. Zdaniem posłanki noweladoprowadzi ponadto do "poprawy przejrzystości przepisów ustawy oVAT z uwzględnieniem orzecznictwa ETS".

Także Sławomir Kopyciński z SLD poinformował, żejego klub będzie głosował za uchwaleniem nowelizacji, ponieważdostrzega konieczność wprowadzenia proponowanych zmian. Takie samostanowisko zaprezentował Andrzej Pałys z PSL.

Zgodnie z uzasadnieniem do projektu, zmiany sązwiązane z koniecznością dostosowania niektórych przepisów ustawy oVAT do regulacji unijnych, ale resort finansów zaproponowałwprowadzenie kilku nowych regulacji. Chodzi np. odoprecyzowanie katalogu odpadów przetwarzalnych, które sąobjęte tzw. mechanizmem odwróconego obciążenia. Dziękitemu ma być jasne, kiedy osobą zobowiązaną do rozliczenia VATbędzie nabywca, a nie sprzedawca.

Projekt rozszerza ponadto stosowaniemechanizmu odwróconego obciążenia w handlu m.in.: zużytymiakumulatorami elektrycznymi, odpadami szklanymi i gumowymi i innymiz tworzyw sztucznych.

W dokumencie wprowadzono uproszczeniezasad dotyczących przeliczania kursów walut przez podatnikówświadczących usługi wstępu na imprezy masowe, np. Euro2012 (udostępnianie obiektów odpłatnie publiczności). Obecnie kursdanej waluty przeliczany jest - co do zasady - na ostatni dzieńroboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego wVAT.

Po zmianie wartość transakcji będzie można równieżprzeliczyć zgodnie z przepisami obowiązującymi przy obliczaniuwartości celnej, tj. po kursie ustalonym w przedostatniąśrodę miesiąca - w oparciu o bieżące kursy średnie wyliczane iogłaszane przez NBP.

Zaplanowano też zmiany dotyczące rejestracji irozliczania VAT przez firmy zagraniczne świadczące w Polsce tzw.okazjonalne przewozy drogowe osób pojazdami zarejestrowanymi zagranicą. Podmioty takie będą mogły skorzystać z uproszczonejrejestracji w zakresie identyfikacji podatkowej dla celów podatkuVAT.

Infor.pl
Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

pokaż więcej
Proszę czekać...