Słaby start leasingu konsumenckiego

ShutterStock
Pierwsze auta sfinansowane dzięki leasingowi konsumenckiemu trafiły już na polskie drogi. Tłumu klientów jednak nie ma, bo ofertę do tej pory przygotowały jedynie pojedyncze firmy. Najwięksi gracze na rynku czekają na nową ustawę o kredycie konsumenckim.

Upowszechnienie leasingu dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej było jednym z celów tzw. pierwszej ustawy deregulacyjnej, która weszła w życie 1 lipca. Nowe przepisy m.in. pozwoliły na zawarcie umów leasingu z zwykłymi obywatelami.

"Nasz produkt ma dopiero niespełna dwa tygodnie, ale mamy zawarte już pierwsze umowy, a kilkadziesiąt kolejnych jest procedowanych" - mówi z-ca dyrektora pojazdów VB Leasing Polska S.A. Stefan Buczek. Jak ocenia, zainteresowanie ofertą leasingu aut dla indywidualnych klientów jest duże, a spółka w ostatnim czasie otrzymała blisko 200 zapytań ofertowych.

Jego zdaniem, doświadczenia ostatniego miesiąca przeczą opiniom, że polski konsument nie będzie zainteresowany leasingiem.

Produkt skierowany do indywidualnych konsumentów ofertuje także firma Masterlease Polska, która na razie nie ujawnia liczby podpisanych umów w lipcu. "Jak ostatecznie zachowa się rynek zarówno firm leasingowych jak i klienta ocenimy zapewne po kilku miesiącach, kiedy będziemy mogli realnie zweryfikować nową sytuację" - mówi dyrektor handlowy spółki Konrad Karpowicz.

Tymczasem, wprowadzenie leasingu konsumenckiego do swojej oferty dopiero zapowiadają największe firmy na rynku. "Start produktu w ograniczonej wersji planujemy na trzeci kwartał bieżącego roku, natomiast produkt w pełnym zakresie uruchomimy na początku 2012 roku" - mówi dyrektor departamentu marketingu w Europejskim Funduszu Leasingowym S.A. Olaf Rurak. Jak wyjaśnia, lepsza oferta pojawi sie w związku ze zmianami w ustawie o kredycie konsumenckim, które wejdą w życie w grudniu.

Zdaniem Ruraka, leasing konsumencki będzie alternatywą dla kredytu samochodowego, m.in. ze względu na szybszą procedurę zawierania umowy i prostsze wymogi formalne. Ponadto, duże firmy ze względu na pozycję na rynku mogą oferować klientom większe rabaty w salonach samochodowych.

Potwierdza to także zastępca dyrektora makroregionu ds. LST w Raiffeisen-Leasing Polska S.A. Dominik Fijałkowski. "Uważam, że dużą przewagą leasingu konsumenckiego jest możliwość korzystania przez klienta indywidualnego z rabatów przysługujących firmom leasingowym - dotyczących cen pojazdów czy stawek ubezpieczenia" - dodaje. Jak przypomina, będzie one kierowany m.in. do osób, które nie kwalifikują się do oferty kredytowej.

Raiffeisen-Leasing zapowiada wprowadzenie produktu do swojej oferty w grudniu 2011 roku. "Chciałbym, aby leasing konsumencki był produktem typowo komplementarnym w stosunku do kredytu. Wierzę, że w wielu segmentach rynku tak będzie, gdyż będzie on kierowany do osób, które nie kwalifikują się do oferty kredytowej" - podkreśla Dominik Fijałkowski.

Jak wyjaśnia dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu Andrzej Sugajski, obecnie ofertą dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej dysponują firmy, które już wcześniej - mimo różnicy w interpretacjach prawnych - oferowały go klientom. Jego zdaniem, kolejne spółki czekają na wejście w życie ustawy o kredycie konsumenckim, który pozwoli uatrakcyjnić produkt.

Jak przyznaje, z perspektywy potencjalnych klientów za największą wadę leasingu uznawany jest brak własności towaru. Tymczasem - jak podkreśla - większość zalet tego rodzaju umów wynika z faktu braku własności. "Odpada problem negocjacji przy zakupie, sprzedaży, kiedy chcemy wymienić auto na nowe i tańsze mogą być świadczenia serwisowe. To firma leasingowa rejestruje i ubezpiecza auto" - przypomina.

Zdaniem Sugajskiego, leasing konsumencki ma duże szanse na rozwój na polskim rynku. Jak ocenia, w ciągu najbliższych czterech lat umowy leasingu konsumenckiego powinny stanowić co najmniej 10 proc. rynku i osiągną wartość 3-4 mld zł. W jego opinii, głównie leasingowane będą auta, jednak potencjał ma również rynek sprzętu informatycznego i w mniejszym stopniu AGD.

Infor.pl
Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

pokaż więcej
Proszę czekać...